שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כאבים בגב התחתון: למה זה קורה ואיך לטפל?

  כאבי גב מטרידים כ-80% מהאוכלוסייה במהלך חייהם ומפריעים לתפקוד היומיומי התקין. איך מבדילים בין סוגי הכאב השונים בגב התחתון, האם עדיף לנוח במיטה או לצאת להליכה מתונה, ומתי חייבים לפנות מיידית לרופא? מדריך לגב בריא ונטול כאבים

  ממה נובעים כאבי גב תחתון ? האם הם קשורים תמיד לפריצת דיסק ? ומתי הם מחייבים ניתוח? אלה רק חלק קטן מהשאלות הרבות המטרידות אנשים הסובלים מכאבי גב, ובעצם כמעט כל אחד ואחד מאיתנו. הנתונים מלמדים שכ-80% מאיתנו יסבלו במהלך חייהם מכאב גב, וזוהי הסיבה השנייה בשכיחותה לפנייה לרופא והסיבה השלישית לטיפול ניתוחי בארצות הברית.

   

  איך למנוע כאבי גב?

   

  עמוד השדרה הוא למעשה מערכת המשמשת הן כמרכיב מרכזי במערכת השלד והן כמרכיב מרכזי במערכת העצבית, לכן הפגיעה בו יכולה להתבטא בכל אחת ממערכות אלו.

   

  עמוד השדרה בנוי חוליות-חוליות, כשביניהן מבנים מורכבים, גמישים בחלקם, הנקראים דיסקים. כל שתי חוליות בעמוד השדרה מחוברות במפרקים, מחוזקות ברצועות ובמעטפות ונתמכות על ידי המערכת השרירית. 

   

  בין גוף החוליה לחלקה האחורי נמצאת תעלה שבסיסה בגולגולת וסופה בעצם הזנב. בתוך תעלה זו, עטוף בקרומים, נמצא חוט השדרה המשמש כגוף המקשר בין המוח לשרירים הרצוניים וכגוף המקבל אינפורמציה מהסביבה.

   

  כאב גב תחתון יכול לנבוע מפגיעה בכל אחד מהמבנים הללו ועשוי להיות מושפע ממצבים נוספים כגון עייפות, מתח נפשי ומחלות כלליות.

   

  את כאבי הגב נהוג לחלק לשני סוגים עיקריים: כאב גב ספציפי, כלומר כאב שמקורו ידוע, וכאב לא ספציפי - שמקורו אינו ידוע.

   

  כאב גב ספציפי

  כאבי גב ספציפיים ניתן לחלק לשניים: כאב מכני-אקסיאלי וכאב גב רדיקולרי. כאבי גב מכניים נובעים בעיקר מעומס ומשחיקה של המפרקים המחברים בין החוליות והדיסקים הבין-חולייתיים. העומס והשחיקה לוחצים על עצבוב עמוד השדרה עצמו, ואינם גורמים לפגיעה במערכת העצבית הכללית. השחיקה נובעת לרוב מתהליך התבגרות והזדקנות השלד, שכולנו חווים.

   

  תהליך השחיקה יכול להיות מואץ במצבים שבהם השלד נחשף לתנועות ולעומס חוזר, היכולים לנבוע מסוג עבודה ספציפי או מפעילות גופנית חזרתית כמו ריצה. גם ישיבה ממושכת יוצרת עומס על פרקי הגב התחתון.

   

  כאבי גב מכניים יתבטאו בדרך כלל בכאב בגב עצמו, שלעתים קורן לעכוז או לירך, וברוב המקרים לא נמצא הקרנה של הכאב לגפיים. הכאבים מתגברים בזמן פעולות המעמיסות על המפרקים, כגון כיפוף או סיבוב, ולעתים גם בישיבה ממושכת.

   

  • איך מטפלים? ברוב המקרים פעילות מתונה כגון הליכה מקלה את הכאב.

   

  כאבי גב רדיקולריים נובעים מלחץ על המערכת העצבית. בדרך כלל, לחץ זה מופיע כשהדיסק הבין-חולייתי זז ממקומו, "פורץ" ולוחץ או גורם לדלקת של עצב היוצא מעמוד השדרה. במקרה כזה התלונות יהיו בעיקר על כאב לאורך מסלול העצב, בדרך כלל לאורך הרגל. הכאב יכול להיות מלווה בתחושות נימול או הירדמות, ובמקרי לחץ ניכר תיתכן גם חולשת שרירים.

   

  • איך מטפלים? הטיפול הראשוני בכאבי גב ספציפיים דומה לטיפול בפגיעות אורתופדיות אחרות: תרופות להקלת הכאב ונוגדי דלקת. עם שוך הכאב האקוטי מומלצות שיטות תרגול כגון פיזיותרפיה, אפוסתרפיה ופילאטיס. בזמן הכאב יש להימנע מפעילות בעוצמה גבוהה, אולם אין צורך במנוחה במיטה.

   

  שימו לב: ישנם מספר "דגלים אדומים" המחייבים פנייה מיידית לבירור רפואי: כשהכאב מלווה בחום, בחולשה של השרירים ובאיבוד שליטה על סוגרים. כמו כן, בכל מקרה שבו אין תגובה לטיפול שמרני, יש צורך בפנייה לגורם רפואי מוסמך להמשך בירור וטיפול.

   

  תהליך השחיקה מואץ במצבים שבהם השלד נחשף לעומס חוזר (צילום: index open) (צילום: index open)
  תהליך השחיקה מואץ במצבים שבהם השלד נחשף לעומס חוזר(צילום: index open)

   

  כאב גב שאינו ספציפי

  זהו המקרה השכיח ביותר: כאב גב שלא ניתן לזהות את מקורו. הסיבה לכך היא שברוב המכריע של האוכלוסייה, ודאי בגילאים מבוגרים, מתרחשים שינויים ניוונים הכוללים בלטי דיסק, שחיקת מפרקים, שינויי יציבה ועוד. מחקרים רבים מראים כי שינויים אלו קיימים גם באוכלוסייה שאינה סובלת מכאבי גב.

   

  הכאב יכול להתבטא בגב, בישבן ולעתים גם ברגל, אך הוא אינו מלווה בסימפטומים כגון הירדמות, נימול או חולשת שרירים. הניסיון הקליני מראה שכאבים אלו, עזים ככל שיהיו, חולפים תוך כמה שבועות.

   

  • איך מטפלים? מומלץ להמשיך ולתפקד על פי היכולת. מנוחה במיטה או הפחתה משמעותית של פעילות מהווה גורם עיקרי להפיכת כאבי גב כאלה לכרוניים.

   

  הסיבה לכך היא ככל הנראה שהפחתת הפעילות לאורך זמן גורמת להיחלשות השרירים התומכים בעמוד השדרה, איבוד של דפוסי תנועה נורמלית וירידת הגמישות בעמוד השדרה.

   

  הפתרון: פעילות גופנית

  חשיבותה של פעילות גופנית במניעת כאבי גב ובטיפול בהם נובעת מתפקיד השריר כמייצב ומפעיל של המערכת השלדית.

   

  בשנת 2000 התפרסמה בירחון SPINE עבודה מסכמת שסקרה מספר גדול של מחקרים, ומטרתה הייתה לבדוק אם פעילות גופנית יכולה לשמש כטיפול בכאבי הגב. המסקנות היו כי פעילות גופנית אינה יעילה כטיפול בכאב גב אקוטי בשבוע הראשון להופעתו. לאחר השבוע הראשון, פעילות גופנית מתונה כגון הליכה והידרותרפיה יכולה להועיל בהפחתת הכאב ובחזרה לתפקוד.

   

  כמו כן, במקרים של כאב גב רדיקולרי וכרוני, פעילות גופנית הוכחה כיעילה בסיוע לחזרה מהירה יותר לפעילות חיי יום-יום תקינה.

   

  עד לא מזמן דיברו מאמנים, פיזיותרפיסטים ורופאים רבים על שרירי הליבה כעל המייצבים העיקריים השריריים של הגב התחתון, וחשבו שחיזוקם מפחית את העומס המופעל על המפרקים ועל הדיסקים הבין-חולייתיים. במחקרים חדשים יותר נמצא כי שרירי גב שונים תורמים ליציבות ולתפקוד תקין של עמוד השדרה בתנועות שונות.

   

  מחקרים אחרים מצאו שתרגול שרירי הליבה אינו יעיל יותר מפעילות גופנית אחרת, ובמקרים מסוימים אף יעיל פחות.

   

  המשמעות היא שיש לתרגל את מערכת שרירי הגב כמערכת כוללת, ללא הפרדה לשרירים בודדים, ועל פי הפעולות שבהן מתקשה המטופל. תרגול כזה, הנקרא שיקום פונקציונלי או Task specific rehabilitation, מבוסס על העובדה שהמוח, השולט על כל תנועה שאנחנו מבצעים, לומד כל תנועה באופן ספציפי.

   

  בשיקום כזה יש להפחית קודם כל את רמת הכאב, ובמקביל ללמד את המוח להפעיל את השרירים באופן נכון. ביצוע של תנועה תקינה, ללא כאב, במספר רב של חזרות - מלמד את הגוף מחדש כיצד לשלוט בתנועה.

   

  ד"ר דנה בלום-שניידר היא מומחית בכירורגיה אורטופדית וניתוחי עמוד שדרה בקופ"ח כללית, ויועצת ניתוחי עמוד שדרה במאוחדת. שביט אנוש הוא פיזיותרפיסט, ראש מחלקת הדרכה והכשרה באפוסתרפיה
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הפחתת הפעילות לאורך זמן גורמת להיחלשות השרירים התומכים בעמוד השדרה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים