שתף קטע נבחר

צילום: AP

"איראן וארה"ב הסכימו למו"מ ישיר על הגרעין"

גורמים בממשל אובמה מסרו ל"ניו יורק טיימס" על הסכמה ראשונה למשא ומתן ישיר על תוכנית הגרעין. בטהרן מתעקשים לקיים את השיחות לאחר הבחירות בארה"ב. הבית הלבן הכחיש נמרצות: "אין סיכום על שיחות של אחד על אחד". ב-NBC דווח שישראל הייתה בסוד הערוץ החשאי

דיווח דרמטי ב"ניו יורק טיימס": ארצות הברית ואיראן הסכימו לראשונה למשא ומתן ישיר על תוכנית הגרעין של טהרן. כך מסרו אמש (שבת) גורמים בממשל אובמה. זה עשוי להתברר כמאמץ הדיפלומטי האחרון למנוע מתקפה צבאית באיראן. גורמים באיראן התעקשו שהשיחות יתקיימו רק לאחר הבחירות לנשיאות בחודש הבא ואמרו לעמיתיהם האמריקנים שהם מעוניינים לדעת מול איזה נשיא יתמקחו. הלילה פרסם הבית הלבן הכחשה גורפת לידיעה: "זה לא נכון שארה"ב ואיראן הסכימו לשיחות של אחד על אחד או לפגישה כלשהי לאחר הבחירות בארה"ב", אמר דובר המועצה לביטחון לאומי, טומי ויטור.

  

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

לפי הדיווח, השיחות הן תוצאה של חילופי מסרים אינטנסיביים וסודיים בין וושינגטון לטהרן שהחלו עוד בתחילת כהונתו של ברק אובמה. הנשיא האמריקני ניהל בחודשים האחרונים קרב בלימה במאמץ למנוע תקיפה ישראלית נגד מתקני הגרעין האיראניים והצליח להחריף את הסנקציות נגד כלכלתה של איראן.

 

אובמה ורומני מתעמתים. מי יישב מול האיראנים? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה ורומני מתעמתים. מי יישב מול האיראנים?(צילום: רויטרס)
 

לפי הפרסום, הממשל החל בבחינה פנימית יחד עם גורמים במחלקת המדינה בבית הלבן ובמשרד ההגנה כדי לקבוע מה תהיה עמדת המיקוח האמריקנית ומה תציע ארצות הברית לאיראן. אחת האפשרויות הנשקלות היא "יותר עבור יותר" - יותר הגבלות על פעולות העשרה של איראן בתמורה ליותר הקלות במשטר העיצומים עליה.

 

הדיווחים על ההסכמה לפתוח בשיחות הללו הופצו בקרב קבוצה קטנה של דיפלומטים המעורבים במגעים מול איראן. עוד נכתב בדיווח כי הסיכומים הושגו עם בכירים איראנים המדווחים למנהיג הרוחני אייתוללה עלי חמינאי, ועדיין לא ברור מה עמדתו שלו בנושא.

 

הגורמים העומדים מאחורי הדיווח בעיתון האמריקני הביעו חשש לפיו גם אם ישבו שני הצדדים למשא ומתן, עלולים האיראנים לנסות להאריך את השיחות כדי לעכב תקיפה צבאית לשם השגת פריצת דרך בתוכנית הגרעין שלהם, בפרט באתרי ההעשרה התת-קרקעיים.

 

לכן, בכירים בוושינגטון מעוניינים להגביל את המגעים הישירים בזמן, בעוד בטהרן מעוניינים להרחיב את סדר היום בדיונים ולכלול גם את סוריה, בחריין ונושאים נוספים שעומדים במוקד הסכסוך בין המדינות מאז 1979. "תמיד ראינו את הנושא הגרעיני כנושא עצמאי, לא נאפשר להם לחבר בין הסוגיות", אמר גורם בבית הלבן.

 

שגריר ישראל: לא לתת להם פרס

בהמשך לדיווח ב"ניו יורק טיימס", הכתבת לענייני חוץ של רשת NBC דיווחה מפי גורם בממשל כי אמנם נוהלו שיחות חשאיות עם איראן לגבי האפשרות של פתיחה בשיחות דו-צדדיות בנושא הגרעין האיראני, אבל לא הוסכם על פגישה. 

 

עדיין לא ברור מה ידעה ישראל. לפי NBC, המאמץ האמריקני בערוץ חשאי מול איראן נעשה בידיעת רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה (שניהלו את שיחות המעצמות עם טהרן) - וכן ישראל. לפי ה"ניו יורק טיימס", בתחילה הביעו גורמים ישראליים פתיחות ליוזמה דיפלומטית. אולם כשנשאל השגריר הישראלי בוושינגטון, מייקל אורן, על הנושא, הוא השיב כי הממשל האמריקני לא יידע את ישראל על השיחות הישירות.

 

אורן אמר כי ממשלת ישראל חוששת שאיראן תנצל את המשא מתן החדש "כדי לקדם את תוכנית הנשק הגרעיני שלה". לדבריו, "איננו חושבים שיש לתת פרס לאיראן בדמות שיחות ישירות, אלא שיש להגביר את הסנקציות ואת כל אמצעי הלחץ האפשריים עליה".

 

צילומי לוויין של המתקן הגרעיני ליד העיר קום (צילום: AP) (צילום: AP)
צילומי לוויין של המתקן הגרעיני ליד העיר קום(צילום: AP)

 

בשנים האחרונות היווה פיתוח תוכנית הגרעין האיראנית בסיס לעימות רחב היקף עם המערב. דיונים רבים והצהרות אינספור ליוו את המאבק הדיפלומטי ושיחות רבות בין נציגי הצדדים העלו חרס.

 

כאמור, באופן חריג ביותר פרסם הממשל האמריקני הכחשה נמרצת לדיווח. "אנחנו ממשיכים לעבור עם חברות מועצת הביטחון על פתרון דיפלומטי ואמרנו מהתחלה שאנחנו מוכנים לפגישה דו-צדדית", ציין דובר המועצה לביטחון לאומי, "הנשיא אמר בצורה ברורה שהוא ימנע מאיראן להשיג נשק גרעיני, ואנחנו נעשה את כל הנדרש כדי להשיג זאת. זו תמיד הייתה המטרה שלנו בסנקציות, ללחוץ על איראן ליישר קו עם ההתחייבויות שלה. האחריות מוטלת על האיראנים לעשות זאת - אחרת הם ימשיכו לעמוד מול סנקציות משתקות ולחץ גובר".

 

הדלפה בעיתוי לא מקרי 

לפני כחצי שנה, חודש הדיאלוג באיסטנבול לאחר קיפאון ממושך, אך להערכת רבים במערב - לרבות ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שקרא בתוקף מעל במת האו"ם להציב קו אדום לרפובליקה המוסלמית - לא הפגינו האיראנים דבר פרט לרצון לעכב, להשהות ולהוליך שולל את נציגי המדינות מצדו השני של השולחן.

 

עיתוי ההדלפה מהממשל האמריקני לכתבת המדינית של "ניו יורק טיימס" אינו מקרי ומגיע ברגע מכריע במרוץ לבית הלבן, שבועיים לפני ההצבעה ויומיים לפני העימות השלישי והסופי שיתקיים בעיר בוקה רטון בפלורידה ויוקדש לנושאי חוץ וביטחון. הנושא הישראלי והאיראני יככבו. ייתכן שהדבר יסייע לאובמה לטעון שהוא קרוב לפריצת דרך דיפלומטית במאמץ ארוך שנים של מעצמות העולם להגביל את שאיפותיה הגרעיניות של טהרן. 

 

גורם רשמי אמר ל-NBC שהממשל "אינו מאושר" מהשפעת הידיעה על העימות. יחד עם זאת הבהיר הגורם כי הציבור האמריקני צריך להיות מרוצה שהממשל מחפש כל דרך אפשרית לגרום לאיראן לוותר על תוכנית הגרעין שלה.

 

כלל לא ברור אם יריבו של הנשיא האמריקני, מיט רומני, ימשיך בשיחות אם ינצח בבחירות. רומני הרפובליקני חזר והדגיש בביקורתו על הנשיא כי הוא מראה חולשה כלפי הרפובליקה האיסלאמית, וכי הוא לא עומד לצדה של ישראל אל מול איום הגרעין.

 

רומני טוען כי הנשיא אובמה הציב סנקציות חריפות אבל באיחור רב, ואילו אובמה טוען כי מאז כניסתו לתפקיד הוא פעל במסלול כפול של נכונות לשיחות ובמקביל קידום סנקציות חריפות. ההדלפה הזו עשויה לסייע לנשיא אובמה להסביר בעימות את ההצלחה האמריקנית לגייס את המעצמות למשטר סנקציות חריף, שכופף את האיראנים והחזירם לשיחות ישירות, אם כי אין כל לוח זמנים לשיחות ישירות, פרט לאמירה כללית שהן יתקיימו לאחר הבחירות לנשיאות. גם אין הסכמה על תנאי השיחות ועל פרק הזמן שלהן.

 

עד כה ניסו האמריקנים לנהל שיחות ישירות עם האיראנים, אבל השליחים של טהרן לשיחות השישייה התחמקו מניסיונותיה של השליחה האמריקנית לשיחות, וונדי שרמן, לנהל שיחות ישירות בשולי המפגשים. 

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 20/10/2012 23:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא ברק אובמה
צילום: MCT
צילום: AFP
איראן מתעקשת לחכות עד אחרי הבחירות
צילום: AFP
מומלצים