שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ת"א ננעלה בירידות: הכשרה אנרגיה נפלה 61%

  מדד ת"א 25 ות"א 100 איבדו 1.5%. מניית מודיעין קרסה ב-44%, יחד עם הכשרה, על רקע כישלון קידוח "שרה": "סטירת לחי לעתיד ענף חיפושי הגז הנפט". על רקע המגעים למכירת גיוון אימג'ינג, דסק"ש ירדה ב-5.2% וגיוון עלתה ב-7.8%

  המסחר בבורסה של תל-אביב ננעל היום (א') בירידות לאחר שהמדדים המובילים בוול סטריט רשמו ביום שישי את הירידה היומית החדה מזה ארבעה חודשים. זאת, בצל האכזבה מדו"חות החברות לרבעון השלישי בהובלת חברות הטכנולוגיה. מניות הכשרה אנרגיה ומודיעין ריכזו עניין לאחר שהסתבר כי מאגר "שרה" יבש. מודיעין קרסה ב-44%, הכשרה ב-61%.

   

  מדדים

  מדד תל-אביב 25 ירד ב-1.48% ל-1,199.19 נקודות. מדד תל-אביב 100 ירד ב-1.61% ל-1,061.69 נקודות. מדד בלוטק 50 ירד ב-2.33% ל-327.61 נקודות. מדד נדל"ן ירד ב-1.31% ל-278.45 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  תעשיית קרנות הנאמנות רשמה בשבוע האחרון גיוסים של 660 מיליון שקל. כך לפי אומדנים והערכות שבוצעו ע"י כלכלני מיטב. מדובר בעלייה של 15% בקצב הגיוסים היומי הממוצע לעומת השבוע הקודם. עם זאת, הקרנות השקליות המשיכות את מגמת הפדיונות ורשמו פדיונות של 130 מיליון שקל, לעומת פידיון של 60 מיליון שקל בשבועיים הראשונים של אוקטובר. בהמשך לכך, גם הקרנות הכספיות איבדו נכסים עם פדיונות כבדים של 480 מיליון שקל.

    

  במחצית השנייה של 2012 צפויה האטה בביקושים לעומת המחצית הראשונה שח השנה, כך לפי כלכלני לאומי שוקי הון. "הדבר עולה בקנה אחד עם החרפת המיתון באיחוד האירופי והנמכת תחזיות הצמיחה העולמיות". לפי לאומי, מגמה זו של האטה עלולה להימשל גם ב-2013 כאשר ככל הנראה הצמיחה ב-2013 תהיה נמוכה מזו הצפויה ב-2012.

   

  בנק HSBC העלה בסוף השבוע את תחזית הצמיחה למשק הישראלי ל-3.1% ב-2012. זאת לעומת תחזית צמיחה של 2.8%-2.9% עד כה. בבנק מעריכים שהמשק הישראלי יצמח ב-2.6% ב-2013, כשהעלאת מסים וגידול באבטלה יובילו לירידה בביקוש המקומי.

   

  שוק האג"ח

  שוק האג"ח הממשלתי המקומי ממשיך במגמה חיובית אשר החלה עם הידיעה על הקדמת הבחירות ונמשכה עם פרסום מדד חודש ספטמבר הנמוך.

   

  מחר תתבצע הנפקת אג"ח ממשלתית שבועית במסגרתה יגייס האוצר 600 מיליון שקל בערך נקוב של באג"ח ממשלתי לא צמוד, לא כולל הנפקת אג"ח ממשלתי שקלי קצר עוד 250 מיליון שקל ערך נקוב. בנוסף, יגייס האוצר בהנפקה מחר 250 מיליון שקל ערך נקוב של אג"ח שקלי בריבית משתנה וכן 500 מיליון שקל ערך נקוב של אג"ח ממשלתי צמוד מדד.

   

  "המגמה החיובית בולטת על רקע העובדה שעל אף ההנפקה השבועית המתוזמנת למחר לא ממתינים המשקיעים להחלקה בהנפקה ומצטיידים בסחורה במחירי שוק", אמר יניב פגוט האסטרטג הראשי של קבוצת איילון. "עד לחודש מרץ 2013 לא צפוי פדיון אג"ח משמעותי בשוק החוב הממשלתי ומדובר בתקופה של עודף גיוסים ממשלתיים מהותי אשר לפי שעה לא פוגע בסנטימנט בשוק זה. המגמה השלילית במדדי המניות בעולם בימים האחרונים תורמת אף היא למרוץ אחר נכסים בטוחים בדמותם של אגרות החוב הממשלתיות. בשוק האג"ח הקונצרני נרשמות ירידות שערים קלות כפועל יוצא של הסנטימנט השלילי בנכסי הסיכון אשר מאוזן על ידי המגמה החיובית בשוק החוב הממשלתי".

   

  מניות במרכז

  הכשרה אנרגיה ומודיעין, שמחזיקות יחדיו בעיקר האחזקות ברישיון הקידוח "שרה", נסחרו על רקע כישלון קידוח "שרה". בספטמבר האחרון בישרו השתיים על כישלון בקידוח "מירה". "הכשלון הכפול של הקידוחים קודם ב"מירה" וכעת ב"שרה" הינם סטירת לחי צורבת לעתיד ענף חיפושי הגז והנפט הישראלי. לא מדובר בחדשות רעות רק לשותפים הפעילים בקידוח אלא לכלל משק האנרגיה המקומי אשר ככל הנראה הפוטנציאל שלו נופח באופוריית התגליות למימדים אשר אינם קיימים במציאות", אמר פגוט. 

   

  איזי כהן מונה למנכ"ל כלל ביטוח במקומו של שי טלמון. כפי שנחשף ב"כלכליסט", איזי כהן מחליף את שי טלמון שפורש לאחר 5 שנים בתפקיד. כהן ניהל בעבר את חברת הביטוח מגדל.

   

  קונצרן פוג'י היפני הוא הגוף המרכזי שמנהל מו"מ לרכישת חברת הציוד הרפואי גיוון אימג'ינג מידי קבוצת אי.די.בי. על רקע הודעתה של גיוון מיום חמישי על אודות מגעים ראשוניים למכירתה, ל"כלכליסט" נודע כי המחיר שנידון במו"מ משקף לגיוון שווי של 750 מיליון דולר, הגבוה ב־34% משווי החברה בנאסד"ק. זאת, לאחר שיום חמישי כבר זינקה המניה ב־20% לשווי של 560 מיליון דולר בתגובה להודעת גיוון. 

   

  אלביט מערכות הודיעה היום לבורסה כיאלביט מערכות ארה"ב, החברה הבת שבבעלותה המלאה, זכתה בהזמנה של חברת בואינג בהיקף של 17.5 מיליון דולר לשידרוג ולתכנון מחדש של המחשב במסוקי האפאצ'י AH-64D בלוק 3 במהלך 5 שנים. 

   

  קבוצת חבס חתמה על הסכם מימון מחדש להלוואה שלקחה לרכישת מניות קרן הריט NSI ההולנדית. בהתאם להסכם המימון מחדש הוארך תוקף הפירעון של ההלוואה שנטלה חבס טוליפ, חברה הבת (74%) של חבס ביולי 2008 בשנתיים וחצי לאוקטובר 2016. בהתאם לתנאים החדשים יופחת היקף הריבית השנתי שמשלמת חבס טוליפ מ-4.723% ל-4.465%.

   

  בפעם השלישית בחודשיים האחרונים מכרה אלוני חץ מניות החברה השוויצרית, PSP. אלוני חץ מכרה בימים האחרונים 505 אלף מניות PSP במחיר ממוצע של 85 פרנק שוויצרי, הנמוך במעט ממחיר השוק (85.2 פרנק שוויצרי, מחיר הסגירה של המניה ביום שישי) בסך כולל של 177 מיליון שקל. 

   

  חברת שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת, חברה־בת של שיכון ובינוי מנהלת מו"מ מתקדם מול שותפות תמר לרכישת גז טבעי עבור תחנת הכוח שלה באשדוד בהיקף של כחצי מיליארד דולר - כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בחוזה לאספקת גז טבעי למשך 15–17 שנה ובעלות שתגיע עד ל־30 מיליון דולר לכל שנת אספקה. כמות הגז המבוקשת עשויה לנוע בין 0.15 ל־0.2 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי לשנה. הגז הטבעי שיירכש צפוי לשמש את תחנת הכוח "אתגל", שנמצאת בבעלות אתגל אנרגיה - חברה־בת של שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת.

    

  קמהדע, המתמחה בפיתוח, ייצור ומכירת תרופות ייחודיות הניתנות בעירוי, בהזרקה או באינהלציה לשימושים מצילי חיים, הודיעה על סיום גיוס החולים בניסוי הקליני המתקדם שלב 2-3 בתרופה לטיפול בחסר הגנטי בחלבון אלפא 1 במתן באינהלציה (AATD-IH). קמהדע צופה כי הניסוי יסתיים במהלך הרבעון האחרון של 2013. 


  פורסם לראשונה 21/10/2012 10:08

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים