שתף קטע נבחר

ראש המוסד לשעבר: צריך לדבר עם האיראנים

אפרים הלוי מציג דעה שונה, על רקע הדיווח ב"ניו יורק טיימס" לפיו הסכימה טהרן למו"מ ישיר עם האמריקנים. "צריך להבין מה מניע את האיראנים. הם ירצו לצאת מהתסבוכת", אומר הלוי ומותח ביקורת על רומני: "הורס כל סיכוי לפתרון שאינו מלחמה"

הבית הלבן הכחיש את קיומן של שיחות ישירות, איראן טענה כי לא קיימה משא ומתן ישיר עם האמריקנים וגם נתניהו אומר כי לא ידוע לו על ערוץ חשאי. אבל על רקע רצף ההכחשות הזה לדיווח הדרמטי ב"ניו יורק טיימס", דווקא ראש המוסד לשעבר משמיע דעה חריגה וקורא לדיאלוג עם טהרן. "האיראנים, בלבם, ירצו לצאת מהתסבוכת הזו", אומר אפרים הלוי בראיון לאתר אמריקני ומותח ביקורת חריפה על המועמד הרפובליקני מיט רומני: "הוא הורס כל סיכוי לפתרון שאינו מלחמה". 

 

 

איראן בכותרות כתבות נוספות

 

הלוי, בן 78, שירת כראש המוסד מ-1998 ועד 2003, ושימש בעבר גם כשליח מיוחד של כמה ראשי ממשלה. הוא היה גם אחד מאלו שהובילו את המגעים החשאיים עם חוסיין מלך ירדן שהובילו להסכם השלום. בראיון בוושינגטון ל"אל מוניטור", אתר אמריקני שמסקר את הנעשה במזרח התיכון, הוא הדגיש את הצורך במשא ומתן עם איראן וקרא להבין את המניעים של האיראנים.

 

"אני הבנתי שדיאלוג עם האויב הוא הכרחי, אין מה להפסיד", אמר הלוי בראיון לכתבת לורה רוזן. "אומרים 'אם תדבר איתם, תעניק להם לגיטימציה', אבל כשלא מדברים - אתה לא הופך אותם ללא-לגיטימיים. זה שכנע אותי שכולנו היינו מאוד שטחיים בדיאלוג עם האויבים שלנו".

 

נשיא איראן אחמדינג'אד (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא איראן אחמדינג'אד(צילום: AP)

 

"דרושה יצירתיות רבה"

הוא התייחס לעמדה כלפי חמאס וטען כי "גם ישראל וגם הממשל האמריקני קשרו את ידיהם כדי לספק את דעת הקהל". לדבריו, "בסופו של דבר, אנחנו פוגעים בעצמנו. בנוגע לאיראן, צריך ללכת הרבה יותר עמוק. צריך להבין מה מניע אותם. האיראנים בלבם, ירצו לצאת מהתסבוכת הזו. הסנקציות מאוד אפקטיביות. הן מתחילות לפגוע בהם".

 

הלוי אמר כי ישראל קוראת להחרפת הסנקציות לא מאמונה שזה יגרום לטהרן להיכנע. "אם המטרה הייתה להביא את איראן לשולחן המשא ומתן, הרטוריקה הייתה צריכה להיות אחרת".

 

לדברי ראש המוסד לשעבר, הדרך לדיל עם איראן לא תהיה פשוטה. "זה יהיה קשה מאוד וזה דורש יצירתיות רבה. וגם אומץ, אומץ פוליטי", אומר הלוי ותוקף את עמדתו של המועמד הרפובליקני לנשיאות. "משא ומתן עם איראן נתפס כסימן לנטישת ישראל. אובמה סבור שיש מקום למו"מ, וזה אמיץ מאוד מצדו לומר זאת. אני חושב שהפיכת המדיניות בנוגע לאיראן לסוגיה מהותית בבחירות, כפי שעשה רומני, פוגעת קשות באינטרסים של ארצות הברית וגם של ישראל. רומני הורס כל סיכוי לפתרון שאינו מלחמה".

 

שלשום דווח ב"ניו יורק טיימס" כי טהרן הסכימה למשא ומתן ישיר עם האמריקנים בעקבות חילופי מסרים אינטנסיביים וסודיים בין וושינגטון לטהרן, שהחלו עוד בתחילת כהונתו של אובמה. לפני חודשיים אמר הלוי ל"ניו יורק טיימס" כי אם היה איראני, "הייתי חושש מאוד ב-12 השבועות הבאים". גם בראיון הזה הוא לא שלל תקיפה, אבל אמר כי יש לבצעה רק "כמוצא אחרון".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 21/10/2012 22:54

 

בהכנת הידיעה השתתף דודי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפרים הלוי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים