שתף קטע נבחר

גפני מעכב קיצוץ של 2.5 מיליארד שקל בביטחון

בדיון שנערך בוועדת הכספים סיפר היו"ר כי על שולחנו מונחת בקשת הממשלה לקצץ 2.5 מיליארד שקל מתקציב הביטחון, אך הוא דוחה אותה בשל העיכוב בהסדר הפרטת מפעל התעשייה הצבאית. בדיון אושרו 35 מיליון שקל לתשלום שכר עובדי המפעל

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מעכב דיון ואישור בקשת הממשלה לקצץ 2.5 מיליארד שקל מתקציב הביטחון. כך נודע הבוקר (ג') בדיון על בקשה למתן הלוואה נוספת לתעשייה הצבאית (תעש) בסך 35 מיליון שקל לתשלום שכר העובדים. 

 

 

הוועדה אישרה את ההלוואה, למרות הערת גפני בעניין עיכוב הדיון בקיצוץ תקציב הביטחון. זאת אחרי שגפני עצמו אמר כי נושא הקיצוץ מחייב דיון מיוחד עם ראשי מערכת הביטחון ואין זה המקום והזמן "לערבב עניין בעניין" עם בקשת ההלוואה הכרוכה במשבר הפיננסי של תעש שטרם נפתר למרות הסדר כספי שנעשה בחסות הוועדה.

 

עובדי תעש מפגינים על העיכוב ביישום הסדר עבודתם (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
עובדי תעש מפגינים על העיכוב ביישום הסדר עבודתם(צילום: אביהו שפירא)

 

הוועדה כבר אישרה מספר הלוואות לתעש לתשלומי שכר לפני שתיווכה להשגת ההסדר בהיקף של 1.25 מיליארד שקל למימון עלויות הפרישה של כ-1,000 עובדים. ההלוואה מיועדת למימון הפרשות סוציאליות עבור ספטמבר. היא נדרשה בגלל עיכוב יישום ההסדר עקב חילוקי דעות חדשים סביב המשך העבודה בקו ייצור אסטרטגי של אחד המפעלים הרגישים לגבי מספר העובדים שיפרשו.

 

באשר להלוואה אמר גפני כי "יש להבטיח את תשלומי השכר לעובדי תעש, גם אם ההפרטה מתעכבת". גפני אמר כי הוא מתוסכל מהתנהלות הממשלה ובמיוחד משרד הביטחון לגבי הפרטת תעש וכי "יש לעשות הכול על מנת לוודא שההפרטה תצא אל הפועל לפני הבחירות". מאנשי משרד הביטחון הוא דרש "להימנע מצעדים שיעכבו את ביצוע ההפרטה כפי שסוכם זה מכבר".

 

גפני חושש כי "הסכם ההפרטה הסופי לא ייסגר לפני הבחירות וכי לאחריהן, תהיה ממשלה חדשה כך שקיימת סכנה שהחברה והעובדים ייקלעו למבוי סתום". הוא קרא למשרד הביטחון לעמוד בהתחייבויותיו לגבי יישום ההפרטה כפי שסוכם ורמז ש"אם לא תהיה התקדמות בעניין ישקול להעלות לדיון בקשה של האוצר לקצץ 2.5 מיליארד שקל בתקציב הביטחון".

 

יו"ר ועדת המשנה לעניין הפרטת תעש שקידמה את הסדר ההפרטה, ח"כ שי חרמש (קדימה), אמר כי "משרד הביטחון מעכב את הפרטת תעש בכך שאינו מזרים את הכספים אליהם התחייב חד משמעית במסגרת ההבנות שהושגו לגבי המשך קיומו של קו הייצור האסטרטגי, והמשרד לא מזרים את המקדמות שהיה עליו להעביר לתעש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ועדת הכספים, משה גפני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים