שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יוזמה: הטבות מס גם לזוגות חד-מיניים

  בעקבות חשיפת "ממון‭:"‬ לשכת יועצי המס תפעל בכנסת לשינוי החוק, כדי שזוגות חד-מיניים יקבלו את הטבות המס להן זכאים כיום רק בני זוג סטרייטים

  יועצי המס דורשים לשנות את חוקי המיסוי הנוגעים להגדרת התא המשפחתי, ולחדול מלהפלות באופן ברור את הזוגות החד-מיניים בהטבות המגיעות לזוגות שאינם חד-מיניים.

   

   

  סגן נשיא לשכת יועצי המס, אריה דגמי, אמר אתמול (ג') בכינוס השנתי של יועצי המס כי זוגות חד-מיניים לא מקבלים את נקודות הזיכוי המגיעות לזוג אחר בשום מקרה. אפליית הזוגות החד-מיניים בחוקי המס החדשים נחשפה לראשונה ב"ממון‭."‬ ראשי לשכת יועצי המס הודיעו בכנס כי היא תקדם בכנסת הבאה הצעה לשינוי מודל התא המשפחתי, הן בנושא המשפחות החדמיניות והן בנושאים מפלים אחרים.

   

  אחת המטרות היא ליצור שוויון בין משפחות בעלות הכנסה ברוטו זהה – כלומר להשוות בין משפחה המשתכרת 25 אלף שקל ברוטו שבה הגבר והאשה משתכרים סכום שווה, לבין משפחה המשתכרת סכום דומה ובה הגבר משתכר 20 אלף שקל והאישה ‭5,000‬ בלבד. זאת על ידי הקצאת הניכויים והזיכויים כסל אחד למשפחה, כשבני הזוג יבחרו מי מהם יקבל את ההטבה, כדי להשוות את סך הנטו בין המשפחות.

   

  סגנית נשיא לשכת יועצי המס, חנה ג'ינו, אמרה כי "נוצר מצב מקפח שבו משפחות יכולות להיות בעלות שכר ברוטו זהה כיחידה, אולם הנטו שלהן שונה. קל וחומר במשפחות שבהן הנשים משתכרות שכר נמוך או לא עובדות. במקרים אלו הנחות המס לא מנוצלות כלל, וסך הנטו למשפחה נמוך מזה של משפחה שבה שני בני הזוג משתכרים שכר שווה ומנצלים את כל הנחות המס. ראוי שיהיה ניתן לנצל את מרבית ההנחות במס ולהקל על מעמד הביניים, מה שיעודד נשים לצאת לעבוד. ההצעה תחול רק על שני בני זוג עובדים, דבר שלכשעצמו יסייע למשק‭." ‬

   

  במושב המיוחד בכינוס יועצי המס שדן אתמול בתא המשפחתי, העלו יועצי המס דרישה חד-משמעית להתאים את פקודת מס הכנסה לתמורות שחלו בשנים האחרונות במבנה המשפחה המסורתי, לעניין ידועים בציבור, בני זוג מאותו מין ומשמורת משותפת על הילדים.

   

  דגמי הדגיש כי "במקרה של בני זוג מאותו המין, אם נפרש ברמה הפרטנית את פקודת מס הכנסה הם לא מקבלים נקודות זיכוי בשום מקום. הפקודה לא יודעת לטפל בזוגות מאותו מין. הם אינם נחשבים בני זוג, שכן הפקודה מכירה רק בזוגות נשואים, שאינם חד הוריים. יש לתקן את הפקודה ולהגדיר תא משפחתי, ללא קשר למין בני הזוג ומבלי להתייחס לרמה ערכית או מוסרית של הדיון הציבורי בזוגות ידועים בציבור או חד-מיניים‭."‬

   

  מירי סביון, פקידת שומה כפר-סבא, אמרה כי לאחר תיקון הפקודה, במצב של זוגות חד-מיניים עם ילדים כל אחד מבני הזוג יקבל נקודות זיכוי עבור ילדיו בלבד, ולא עבור ילדי בני זוגו גם אם אומצו על ידו, כאילו היה חד-הורי. אולם להבדיל מחד-הורי, הוא לא יקבל את נקודת הזכות הנוספת.

    

  הכתבה התפרסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  בכנסת הבאה. זוג חד-מיני
  צילום: shutterstock
  מומלצים