שתף קטע נבחר

קרויף מדבר: "דרבי? לא אכפת לי ממנו"

הביקורות? "מכבי חיפה אטרקטיבית, אבל תראו באיזה מקום הם". אבא יוהאן? "לא רואה את המשחקים שלנו". נבחרת ישראל? "אנשים פה איבדו את המציאות, תיכף תגידו שאתם יכולים לנצח גם את ספרד". חומוס? "לא אוהב את זה". ג'ורדי קרויף, המנהל המקצועי של מכבי ת"א, לא פוחד לדבר

"מצטער, פקקים באיילון". אין ספק, ג'ורדי קרויף כבר התאקלם כאן. לראיון הזה הוא הגיע באיחור משמעותי עם התירוץ הכי ישראלי שיש.

 

 

ים תקצירים ב-ynet ספורט:

  

אבל בניגוד להרבה אנשי כדורגל ישראלים שמתחבאים מאחורי קלישאות חבוטות, המנהל המקצועי הצעיר (38) של מכבי ת"א מוריד את המסכה, אומר מה שהוא חושב ומשאיר את הפוליטיקלי קורקט מחוץ לתחום. ג'ורדי, שבעה מחזורים, שישה ניצחונות ומקום שני, צמוד למוליכה אשדוד. זו הקבוצה שקיווית לראות?

 

רשמים מחודשים ראשונים בישראל. ג'ורדי קרויף (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
רשמים מחודשים ראשונים בישראל. ג'ורדי קרויף(צילום: ראובן שוורץ)

 

"התוצאות טובות, זה בטוח. היו כמה הפתעות בתחילת העונה בליגה, לפחות אנחנו לא אחת מהן. אבל אני רואה את הליגה כמרוץ של עשרה קילומטר. עברנו רק קילומטר אחד ואנחנו נמצאים במצב טוב. זה נחמד ותמיד יותר קל לדחוף שחקנים כשמנצחים, זה העיתוי הטוב ביותר ללמד אותם מה אנחנו רוצים".

 

הכנת תוכניות רבות לפני שהגעת למכבי. איזה חלק מהן התממש?

"תמיד אתה רוצה יותר, כי הרי אם אין לך אמביציה, אתה נשאר מאחור. אני לעולם לא שמח לגמרי. הסטטיסטיקה שלנו מראה שיש לנו בכל משחק למעלה משישים אחוז שליטה בכדור, כך שאנחנו רוצים להיות דומיננטיים וזה העיקרון החשוב ביותר מבחינתי. עבורי זו הייתה החלטה פשוטה להגיע למכבי.

 

אני משתמש בשחקנים במספר עמדות. ברור שאני עושה טעויות כמו כולם, חשוב שהחתול לא יתפוס את העכבר יותר מדי. החתול זו התקשורת. צריך שהשחקנים לא יהיו נחמדים כדי להיות מסודרים בעיתונים, שרק ייתנו מאה אחוז ולא יקשיבו יותר מדי לתקשורת".

 

"כל החלטה חשובה אנחנו מקבלים בצוותא". קרויף וגולדהאר (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
"כל החלטה חשובה אנחנו מקבלים בצוותא". קרויף וגולדהאר(צילום: יובל חן)

 

"מכבי חיפה אטרקטיבית"

מה דעתך על הדרך של מכבי עד כה?

"אנחנו מנצחים כי אנחנו קבוצה מאורגנת. מנסים לאזן את החולשות שלנו, והתוצאות טובות בעיקר כי אנחנו מנסים לשחק כיחידה קבוצתית. אנחנו קבוצה יעילה שמחזיקה בכדור,

 אבל ברור שיש עוד הרבה דברים לתקן. לוקח זמן לשנות תרבות בקבוצה. חודשיים זה כלום. בתהליך של פיתוח עדיף לצבור נקודות, לשים אותן בכיס ולא משנה באיזה דרך הושגו, ולקדם את הקבוצה".

 

אתם אולי מנצחים, אבל אתם לא הכי אטרקטיביים.

"אז בואו תגידו לי: איזו קבוצה אטרקטיבית יש היום בישראל? אה, מכבי חיפה".

 

זה באמת מה שאתה חושב?

"בשבילי הם אטרקטיביים, אני מאוד אוהב את הדרך שבה הם משחקים, אבל תראו את התוצאות ובאיזה מקום הם עכשיו. זה עונה לכם על השאלה. אני מעדיף להיות בסיטואציה שלי מאשר של אחרים. בישראל הסטטיסטיקה לזכות באליפות היא לא איך אתה תוקף אלא איך אתה מגן. קח את הטבלה של השנה שעברה, שלושת המקומות הראשונים מסודרים על־פי כמות הספיגה. קבוצת ההגנה הטובה ביותר זכתה באליפות, צריך לקרוא את הסטטיסטיקה בכדי להבין".

 

"מכבי חיפה אטרקטיבית" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
"מכבי חיפה אטרקטיבית"(צילום: אורן אהרוני)

 

יהיה דו קרב תל־אביבי על התואר?

"זה מוקדם מדי. חיפה עדיין לא מתים, כי יש פלייאוף והוא מכיל מספיק משחקים כדי לעשות מהפך. הם יכולים לנצח בכל משחקי הפלייאוף ולעבור אותנו".

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

בעוד שבועיים וחצי משחק העונה, הדרבי.

"לא אכפת לי ממנו. קודם כל יש לי משחק נגד הפועל ר"ג. בכלל, אגלה לכם סוד: כל תוצאה שלא תהיה בדרבי, לא תשפיע על הליגה. אני מכיר את כל השאלות שיגיעו לפניו, מה תהיה ההשפעה על מי שתפסיד, מקצועית, פסיכולוגית. זה אולי עבד עליי כשהייתי ילד קטן, הייתי יושב בשולחן של המטבח וקורא עיתונים לקראת הדרבי, מהר מאוד הבנתי שזה לא נכון".

 

 

על איזה דרבי אתה מדבר?

"בשבילי יש דרבי אחד – ריאל מדריד נגד ברצלונה. ספורט, פוליטיקה, הכל. מעולם לא ראיתי דרבי בהולנד, אני לא קשור אליה, אני כל החיים בברצלונה. בטוח שתהיה אווירה טובה בבלומפילד. אני אוהב את המשחקים האלו. מה שלא יהיה, כולם יילחמו כמו מטורפים, וזה לא ישפיע על כלום. אחרי דרבים, לאוהדים לוקח זמן להתאושש, לשחקנים יש יומיים וכבר חושבים על המשחק הבא".

 

"אנשים פה מאבדים את המציאות". קרויף על הביקורות על גוטמן (צילום: ראובן שוורץ ) (צילום: ראובן שוורץ )
"אנשים פה מאבדים את המציאות". קרויף על הביקורות על גוטמן(צילום: ראובן שוורץ )

 

למדת קצת להכיר את הליגה. מי היריבות הכי גדולות של מכבי על התואר?

"יש שלוש־ארבע קבוצות עם צ'אנס לעשות את זה, אבל אני לא אחד שמאמין בסיפורים. ברצלונה הפסידה אליפות אחרי שהובילה על ריאל מדריד בפער נקודות משמעותי. למה לי לדבר על אליפות? באוקטובר לא לוקחים אליפות, אפשר אולי להפסיד אותה. אם זה קרה בספרד, בטח שבתל־אביב".

 

"מכבי ת"א לא פייבוריטית"

מכבי היא בעלת התקציב הגבוה ביותר, 80 מיליון שקלים. הכסף ידבר?

"התקציב שלנו ירד משמעותית לעומת העונה שעברה. מכרנו שחקנים בהרבה כסף, בזבזנו הרבה פחות כסף ממה שנכנס. שילמנו על שמונה שחקנים כמו שקבוצות אחרות שילמו על אחד. בינואר? תלוי מה נצטרך. זה שטויות שביזבזנו מיליונים, ממש לא כמו קבוצות אחרות".

 

ובכל זאת, מכבי פייבוריטית לאליפות?

"לא".

 

הדרבי לא ממש מעניין אותו (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
הדרבי לא ממש מעניין אותו(צילום: ראובן שוורץ)

 

אתה מאצולת קרויף, ווינר. אתה פוחד להגיד את זה?

"לא, אני לא עושה בלוף. למכבי ת"א יש אליפות אחת בלבד ב־16 השנים האחרונות. איך אפשר לדבר על אליפות כשזו תדירות התארים במכבי? זה טיפשי. כמו שחלוץ

 חותם בקבוצה ואומר שיכבוש עשרים שערים, ואז הוא מבקיע רק שלושה. הצהרות לא נכונות לא נחוצות".

 

איך מערכת היחסים שלך עם מיץ' גולדהאר?

"אני משוחח איתו לפחות אחת לשבוע. הוא הבוס. את ההחלטות המשמעותיות אנחנו מקבלים ביחד. יש לנו ארגון מצוין שמעניק לנו את כל התנאים".

 

לאחרונה התפרסמו דיווחים על כך שהמאמן אוסקר מבוקש במכסיקו.

"שמעתי שרוצים אותו פה ושם, אבל הוא איתנו. לשנינו יש חוזים ליותר מאשר השנה הנוכחית והמטרה לקדם ביחד את המועדון. יש בינינו שיתוף פעולה מצוין. אני מעולם לא מתערב לו בהרכב או באימונים, מכבי הרוויחה מאמן מצוין".

 

האבא לא צופה במשחקים. מפתיע (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
האבא לא צופה במשחקים. מפתיע(צילום: Gettyimages)

 

גם על הקהל יש לו רק מילים חמות: "מדהים לראות את האווירה בבלומפילד בכל משחק, זה נותן דחיפה גדולה לקבוצה. מה שיפה במיוחד זה לראות שמגיעים אלפי אוהדים של מכבי לבאר־שבע או לעכו ומעניקים לנו תחושה של משחקים ביתיים".

 

"הייתי עושה הכל כדי לממש את החוויה האירופית שלי"

היית משוכנע שהייחוס שלך, הכסף והפרויקט הספרדי במכבי יוביל אחריך לגיונרים ישראלים. בפועל זה לא קרה. גילי ורמוט למשל העדיף להגיע להפועל.

"זה מאוד פשוט – אם הם רוצים משכורת של הבונדסליגה או פרמייר־ליג שיישארו שם. אל תצפו שישראל תספק את זה. זה בלתי אפשרי למדינה כזו קטנה. אהיה איתכם כן מאוד – אם הייתה לי אפשרות לשחק בליגה גדולה יותר, גם אני הייתי עושה את זה, לכן אני מבין את השחקנים שלא באו".

 

בישראל הוא היה כובש 150 שערים (צילום: AP) (צילום: AP)
בישראל הוא היה כובש 150 שערים(צילום: AP)

 

אבל אל תשכח שהם לא ממש משחקים. לרוב מדובר בשחקני ספסל. "הייתי עושה הכל כדי לממש את החוויה האירופית שלי. אז לפעמים מבזבזים יותר זמן על הספסל ממה שחושבים בתחילת הדרך בכדי להגיע למטרה. אני רואה הרבה מקרים ששחקנים לא משחקים בהתחלה ואז משחקים. זה כדורגל. ישראל לא צריכה ולא יכולה להעניק משכורות כמו אלו בליגות הגבוהות, מבחינה כלכלית היא לא בטופ־15 של אירופה. השחקן הכי יקר באולימפיאקוס מרוויח פי חמישה מזה שבישראל. אפילו בקפריסין יש משכורות שלא יכולים לשלם בישראל".

 

ואיפה אנחנו מקצועית? אבי לוזון טען שהליגה הישראלית היא בין שש הטובות באירופה.

"לא יודע איפה להציב את ישראל, ברור שלא ברמה הגבוהה. נורמלי שישראל, שהיא מדינה קטנה, לא תהיה שם. בדיוק כמו שרוסיה תנצח את ישראל בלפחות תשעה משחקים מתוך עשרה. בכל זאת, אוכלוסייה של למעלה ממאה מיליון תושבים לעומת שבעה מיליון של ישראל, עם זה אתם באמת חושבים שתוכלו להתמודד? זה מצחיק אותי".

 

לא מוכן לוותר עליו במהירות. אוסקר גארסיה (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
לא מוכן לוותר עליו במהירות. אוסקר גארסיה(צילום: ראובן שוורץ)

 

אחרי נקודה בשני המשחקים מול אזרבייג'אן ורוסיה, חלק מאנשי התקשורת קראו לאלי גוטמן ללכת הביתה.

"אנשים בישראל איבדו את המציאות, רוסיה זו נבחרת שהביסה את הולנד ביורו 2008. אתם באמת חושבים להשוות עצמכם אליהם? תיכף תגידו שאתם יכולים לנצח גם את ספרד. אני מכיר את אלי גוטמן ומכבד אותו, הוא לקח החלטות שאני לא תמיד מקבל, אבל אני מכבד אותן כי אלה ההחלטות המקצועיות שלו. גוטמן לא צריך ללכת הביתה, איך אפשר לזרוק מאמן מבלי שעשה תוצאה לא טובה? תיקו בבאקו זה בסדר גמור, נגד רוסיה הייתם חוגגים אם היה תיקו".

 

מה דעתך על ההחלטה להדיח את יוסי בניון מהסגל?

"כשמאמן לאומי מקבל החלטה, הוא צריך ללכת אחריה. אם הוא החליט שזו הגישה, הוא חייב לדבוק בה. הבעיה מבחינתי האישית שבניון הוא אחד השחקנים הפייבוריטים שלי, עוד מימי סנטאנדר".

 

ישראל יכולה לעבור את פורטוגל?

"מאוד קשה. רונאלדו כובש יותר מכל הליגה הישראלית ביחד. איפה משחק נאני? מנצ'סטר יונייטד. איפה פפה? ריאל מדריד. איפה קונטראו? ריאל. איפה רונאלדו? ריאל. איפה פושטיגה? סראגוסה. קדימה, בוא נהיה אמיתיים. אבל ניסים קורים, ואתם צריכים להילחם עבורם".

 

את האוכל הזה, הוא לא כל כך אוהב. קורה (צילום: מורטן ברטלסן) (צילום: מורטן ברטלסן)
את האוכל הזה, הוא לא כל כך אוהב. קורה(צילום: מורטן ברטלסן)

 

בהתאחדות חושבים למנות מנג'ר־על לנבחרות הצעירות. זה מודל נכון?

"בישראל יש בעיות אחרות. המודל שלי הוא לנתח את המנטליות, התרבות, ולשים את האנשים הנכונים במקומות הנכונים. זו העבודה שלי במכבי. הבאנו צוות ספרדי כי הם דומים במנטליות הים תיכונית שלהם לישראל. למאמנים האלו קל עם סגנון הכדורגל והם יודעים איך לדחוף שחקנים לעבוד. ספרד זו מדינה של מנטליות, יש בה עכשיו משבר כלכלי, אז אנשים פתוחים לצאת החוצה".

 

"השחקן הישראלי טכני, מהיר, טקטי"

מה הבעיה הגדולה של הכדורגל הישראלי?

"הפער בין השחקנים שמשחקים בנוער לאלו שעולים לבוגרים. בכל המדינות בעולם יש שלב ביניים, פה אין זה. אל תצפו שילדים בני 19 במכבי יעלו וישחקו ישר. צריכים שתהיה פה או ליגת המילואים או ליגה עד גיל 20, ככה ייתנו לצעירים האלו להתפתח. ישראלים מפסידים לפחות שנת חינוך כדורגל בגלל הפער הזה. פה זה או שעולים לבוגרים או הביתה. הרי יש שחקנים שמתפתחים מאוחר יותר".

 

איך אתה מתרשם מהשחקן הישראלי?

"טכני, מהיר, טקטי. אני מאוד מכבד ואוהב את זה שכולם רוצים להתקיף ולנצח, זה הפתיע אותי. יש מדינות שבהן השחקנים זהירים יותר טקטית. כאן זו ההפתעה הגדולה ביותר שלי".

 

מת לחזור לברצלונה. העיר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מת לחזור לברצלונה. העיר(צילום: EPA)

 

את מי אתה מעדיף, רונאלדו או מסי?

"שניהם פנטסטיים, אבל אני בוחר במסי". במקום שבו מתקיים הראיון מבצבץ ספר עם תמונתו של מראדונה. קרויף מתחיל לצחוק: "ברור שמסי, הוא יותר גדול גם ממנו".

 

בוא נפליג בדמיון. נניח שמסי מגיע לכאן. מה הוא עושה בליגה המצחיקה שלנו?

"השופט שורק לפתיחה, הכדור מגיע אליו. העשרה האחרים יכולים לשבת, הוא כבר יעשה את העבודה. בים הכישרונות בספרד אף אחד לא מסוגל לעצור אותו, אז כנראה שגם בישראל הוא יצליח.. מכבי תצטרך למכור חצי עיר בשביל לסבסד אותו. אם הוא היה משחק בליגת העל, הוא היה כובש 150 שערים".

 

 

"יותר גדול ממראדונה". קרויף על מסי (צילום: AP) (צילום: AP)
"יותר גדול ממראדונה". קרויף על מסי(צילום: AP)

 

אביך יוהאן צופה במשחקים של מכבי?

"לא".

 

אפילו לא דרך האינטרנט?

"זו ליגה ישראלית. הוא נוסע ועובד הרבה, לרוב בברצלונה".

 

אתה אוהב את החיים פה?

"לא רע".

 

זהו?

"עבורי להיות עם ילדיי בעיר כמו ברצלונה, זה וואו. שם אני רוצה להיוולד ושם למות".

 

גם כשמגיעים לדבר על האוכל, קרויף לא מרגיש צורך להתחנף למקומיים: "השפים הטובים בעולם זה בצפון ספרד, בחבל הבסקי. כל מי שמבין באוכל יודע את זה. אנשים מגיעים במיוחד מארה"ב לאכול שם וחוזרים בלילה".

 

לאוסקר הייתה כאן תקרית קולינרית. הוא בילה שעות רבות בשירותים.

 

"כן, הוא אכל חומוס. אני לא אוהב את זה, זה גם עושה לבן בשיניים. לא בשבילי".

 

 (צילום: עוז מועלם וראובן שוורץ )

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
ג'ורדי קרויף
צילום: עוז מועלם
מומלצים