שתף קטע נבחר

הערב: עשרות-אלפים בקבר רחל אמנו

כשבעים אלף בני אדם יפקדו ביממה הקרובה את קבר רחל בבית לחם, לציון יום השנה לפטירתה. מרבית המבקרים הן נשים המגיעות להתפלל אצל "האם המבכה על בניה". במקום דיוחים על עומס לא שגרתי

רבבות אנשים כבר שם - ועשרות-אלפי מתפללים צפויים להגיע ביממה הקרובה (א') לקבר רחל אמנו שבבית לחם, לרגל יום השנה לפטירתה, שחל בשבת. רחל, מאמהות העם היהודי, נפטרה ב-י"א בחשוון, וכמדי שנה פוקדים רבבות מאמינים את קברה, בעיר הפלסטינית שמדרום לירושלים. אלפי אוטובוסים ורכבי הסעה מכל רחבי הארץ - ובעיקר מריכוזי הציבור החרדי - עומדים לרשותם.

 

 

שעות ארוכות המתינו רבבות אנשים בתחנות ההסעה השונות לאוטובוסים שיסיעו אותם למתחם הקבר. במקום - דיווחים על עומס שלא נראה כמותו, ועל המתנה ממוצעת של למעלה משעה עד שמצליחים לעלות על הסעה, בשל התור הארוך. לראשונה מזה 17 שנים חל תאריך הפטירה בשבת, ולכן העלייה לקבר נפרסה על פני שלושה ימים: כ-13 אלף איש ביקרו במקום מיום חמישי בערב ועד שישי אחר הצהריים, עשרות בודדות קיבלו מכוחות הביטחון אישור מיוחד לשהות בו במהלך השבת, וההערכה היא כי בין 60 אלף ל-70 אלף יגיעו לשם הלילה ומחר.

 

ממתינים שעות ארוכות להסעה מירושלים - לקבר רחל (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
ממתינים שעות ארוכות להסעה מירושלים - לקבר רחל(צילום: אלי מנדלבאום)

 

ברשות לפיתוח המקומות הקדושים צופים כי מספר המשתתפים הכולל יהיה דומה לזה שבכל שנה. "מבחינתנו זה נוח יותר לשליטה", אמר המנכ"ל, יוסף שווינגר. "מדובר במקום צר וקטן שלא יכול להכיל את כולם יחד, וויסות המתפללים בהחלט עוזר. עד עכשיו הכל מתנהל כמתוכנן, ללא תקלות, בין היתר בזכות ישיבות שקיימנו לקראת סוף השבוע הזה עם כוחות הביטחון וההצלה".

 

רוב המבקרים - נשים

קבר רחל יוצא דופן ביחס לאתרים קדושים אחרים, ומתייחד בכך שכ-70% מאלה הפוקדים אותו בי"א בחשוון ובשאר ימות השנה הם נשים, ורק כ-30% גברים, זאת משום שהאישה הטמונה בו היא סמל לאם המתפללת על בניה. גם בקבר שמואל הנביא שמצפון לירושלים מספר המתפללות גדול מזה של המתפללים - בגלל אמו, חנה, שהייתה עקרה במשך שנים רבות עד שזכתה לבן צדיק.

 

נחשב כמוקד עלייה לרגל בקרב נשים בעיקר (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
נחשב כמוקד עלייה לרגל בקרב נשים בעיקר(צילום: אלי מנדלבאום)

 

שווינגר מספר כי ביום פטירת רחל מתעצם מספר הנשים שמגיעות לקברה – בהן כאלו המגיעות מדי שנה

במיוחד מחו"ל. אחת המשימות הרגישות לשמירה על הסדר באתר ביום זה היא הקפדה שאורך תפילת כל אישה לא יעלה על כמה דקות, שלאחריהן תפנה את המקום הצר לבאה אחריה. "יש שמתעקשות לסיים את קריאת ספר תהלים כולו", אמר, "ואנחנו צריכים לדאוג בעדינות שהן יתפנו".

 

סייע בהכנת הכתבה: אלי מנדלבאום

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים