שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אושרו אלפי מעונות: 2,000 מהם באריאל ורייכמן

  מינהל מקרקעי ישראל אישר הקצאה נוספת של קרקעות לבניית כ-5,600 מעונות לסטודנטים במוסדות אקדמיים ברחבי הארץ, העיקריים שבהם הם המרכז הבינתחומי בהרצליה והמרכז האקדמי אריאל. בסה"כ בכוונת המינהל להקצות קרקעות לבניית כ-9,000 מעונות, שמחירי השכירות שלהם יהיו תחת פיקוח

  אחרי שאישרו אתמול תוכנית לזירוז הליכי פינוי-בינוי , המבקשת להוות פתרון למצוקת הדיור, במינהל מקרקעי ישראל ובמשרד השיכון ממשיכים לקדם תוכניות - והפעם לטובת הסטודנטים. בהודעה שפורסמה היום (ג') הודיע המינהל כי יקצה קרקעות לבניית 5,637 חדרי מעונות לסטודנטים, שיושכרו במחירים מוזלים ומפוקחים. לדברי המינהל ומשרד השיכון, מחירי השכירות במעונות אלה יהיו נמוכים בעד 30% ממחירי השוק ומי שיבצע את הפיקוח יהיה משרד השיכון.

   

  עוד על מעונות סטודנטים בערוץ הנדל"ן :

   

  נזכיר כי באפריל השנה אישר המינהל הקצאת קרקעות לבניית 3,400 מעונות סטודנטים בטכניון בחיפה, באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, באוניברסיטת בר אילן ובמכללת כינרת. היום נודע כי כ-5,600 חדרי המעונות הנוספים ייבנו ב-14 מוסדות אקדמיים נוספים ברחבי הארץ. בסך הכול מתכנן המינהל להקצות קרקעות לבניית כ-9,000 חדרי מעונות לסטודנטים.

   

  מדובר בהחלטה מאוגוסט 2011, במסגרתה יקצה המינהל קרקע ללא תמורה או במחיר מופחת למוסדות אקדמיים, לשם בניית חדרי מעונות לסטודנטים במחיר מוזל ומפוקח. על פי דרישות המינהל, המוסדות יתחייבו להשלים את בניית המעונות בתוך שנתיים.

   

  מלבד הקצאות הקרקע למוסדות האקדמיים בשטחם, יוכלו הרשויות המקומיות לקבל את אישור המינהל לעשות שימוש בשטחים שהוקצו להם לצורכי ציבור - לטובת בניית מעונות סטודנטים. בנוסף, כדי להגדיל את הכדאיות הכלכלית של בניית המעונות, ניתן יהיה להקצות עד 25% מהקרקע לטובת שטחי מסחר, ובפריפריה עד 35% מהקרקע יוקצו לצורך מסחר.

   

  בכוונת המינהל לשווק את הקרקעות באמצעות מכרז, שבו ייבחר מי שיבטיח את שכר הדירה הנמוך ביותר לסטודנטים. עוד מתכוון המינהל לשווק את הקרקעות באמצעות התחייבות מראש למחיר מפוקח וקבוע. שיווק הקרקע בצורת המכרז ייעשה בשלב הראשון במרכז הבינתחומי בהרצליה ובמכללת ראשון לציון.

   

  המהלך הוא חלק ממדיניות הממשלה ליישום דו"ח טרכטנברג, ובהתאם להנחיית משרד הבינוי והשיכון, להקלה על מצוקת הדיור והורדת מחירי השכירות ברחבי הארץ. המהלך נעשה בשיתוף ובהתייעצות עם המועצה להשכלה גבוהה והתאחדות הסטודנטים.

   

  בתוכנית: 2,000 חדרי מעונות באריאל וברייכמן

  ממשרד השיכון נמסר כי "מכון מקצועי בדק את מחירי השוק של הסביבה הרלבנטית של המוסדות האקדמיים השונים בהשוואה לדירות קטנות באזור - כלומר כמה משלמים כיום, איכות המפרט הטכני עלויות וכן הלאה - ומחיר השכירות שייקבע ייגזר ישירות ממחיר השוק עם הנחה עליו. כלומר, בכל מעונות ייקבע שכר הדירה בהתאם למחיר השוק בסביבה (כמובן אין דין תל-אביב כדין חיפה או כדין עכו או כנרת).

   

  "זאת, למעט שני המכרזים בראשון לציון ובהרצליה, שם מדובר במתחמים שייצאו במכרז פתוח והיזמים הזוכים יהיו אלה שיתחייבו על מחיר השכירות החודשי הנמוך ביותר. כדי להגדיל את הכדאיות הכלכלית של בניית מעונות הסטודנטים השונים, אפשרנו כאמור להקצות עד 25% מהקרקע לטובת שטחי מסחר ובפריפריה עד 35%".

   

  על פי התוכנית, במרכז הבין תחומי בהרצליה - מכללה פרטית שבה שכר הלימוד מגיע למעל 20 אלף שקל בשנה - יוקצו קרקעות לבניית 1,000 חדרי מעונות לסטודנטים. גם במרכז האקדמי באריאל, שבאחרונה אושר כאוניברסיטה אך עדיין יש ויכוח על ההכרה במרכז ככזה, יוקצו קרקעות לבניית 1,000 חדרי מעונות נוספים לסטודנטים.

   

  עוד עולה מהתוכנית כי במכללה האקדמית תל-אביב-יפו יוקצו קרקעות לבניית 450 חדרי מעונות. בקמפוס שדה בוקר של אוניברסיטת בן גוריון יוקצו קרקעות לבניית 150 חדרי מעונות. ובמכללת אורנים ליד טבעון יוקצו קרקעות לבניית 230 חדרי מעונות.

   

  במכללת אשקלון תוקצה קרקע לבניית 300 חדרי מעונות לסטודנטים ובמכללת ראשון לציון יוקצו קרקעות לבניית 800 חדרי מעונות. במכללת צפת יוכלו להיבנות 200 חדרי מעונות ובמכללת רופין יוכלו להיבנות 533 חדרי מעונות (בקמפוס רופין ובקמפוס מכמורת). כ-974 חדרי מעונות נוספים לסטודנטים יוכלו להיבנות במכללות נוספות בצפון ובדרום.

   


  מספר המעונות שיוכלו להיבנות במכללות ברחבי הארץ

  הקצאות חדשות לבניית מעונות
  שם הפרויקט מספר חדרים לאישור
  המרכז הבינתחומי הרצליה 1,000
  המרכז האקדמי אריאל 1,000
  המכללה למינהל בראשון לציון 800
  המכללה האקדמית תל-אביב-יפו 450
  מכללת גבעת וושינגטון 384
  מכללת רופין - קמפוס רופין 325
  מכללת אשקלון 300

  אלקנה - אורות ישראל

  240
  מכללת אורנים 230
  מכללת רופין - קמפוס מכמורת 208
  מכללת צפת 200
  מכללת גליל מערבי - עכו 200
  קמפוס שדה בוקר - אוניברסיטת בן גוריון 150
  מכללת חמדת הדרום 150
  סך הכול 5,637

   


  הקצאות שאושרו באפריל השנה

  הקצאות שאושרו באפריל השנה
  שם הפרויקט מספר חדרים לאישור
  הטכניון בחיפה 1,000
  אוניברסיטת בר אילן 1,000
  אוניברסיטת בן גוריון 1,000
  מכללת כינרת 400
  סך הכול 3,400

   

  "אלפי יחידות דיור יפונו"

  "מדובר בפרויקט לאומי חשוב ביותר", אמר היום שר השיכון, אריאל אטיאס. "החלטת המינהל היא ציון דרך במהפכת הדיור המוזל, שהגיעה גם לסטודנטים שיוכלו לשכור מעונות במחיר מופחת ומוזל בהנחה של עד 30% ממחיר השוק. בזכות הקרקע שתינתן בחינם, הסטודנטים ייהנו ממחירי מעונות מוזלים, ומעונות הסטודנטים החדשים שייבנו צפויים לפנות אלפי יחידות דיור למגורים באזורי הביקוש - ולהמשיך ולהגדיל את היצע הדירות".

   

  לדבריו, "למרות הרף השאפתני והגבוה שהציבה לנו הממשלה, הצלחנו להגיע לאישור של כ-9,000 חדרי מעונות תוך זמן קצר. אחרי עבודת סקר של המינהל ובדיקה מול כל המוסדות להשכלה הגבוהה, תוך תקופה לא ארוכה ייהנו הסטודנטים ממעונות במחירים מוזלים. זאת, כחלק מהמדיניות לפיה הקרקע נועדה לשרת את האזרחים וגם את הסטודנטים ולא רק את הרווחים".

   

  בנצי ליברמן, מנהל מינהל מקרקעי ישראל, הוסיף כי "מדובר בהטבה אמיתית וחשובה לרבבות סטודנטים ברחבי הארץ, הנושאים בנטל השכירות הגבוהה. כעת תעמוד בפניהם האפשרות לשלם שכר דירה מופחת ומפוקח במעונות עם סטנדרטים גבוהים ולקבל הנחה משמעותית. זוהי הוכחה נוספת לראיית המינהל את קרקעות המדינה כמשאב לאומי, שיש לאפשר לציבור הרחב ליהנות ממנו, תוך שמירת האינטרס הלאומי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המרכז הבינתחומי בהרצליה. קיבל הקצאה לבניית 1,000 מעונות
  צילום: מאיר פרטוש
  המרכז האקדמי אריאל. גם כאן ייבנו 1,000 מעונות
  צילום: גיל לרנר
  מומלצים