שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

יחימוביץ' נגד השריונים: התרגלנו לשיטה קלוקלת

למרות התגובות הזועמות, הצעתה של יושבת הראש שלי יחימוביץ' לבטל את השריונים אושרה. ח"כ ראלב מג'אדלה מתח ביקורת על היוזמה: "אי אפשר לשנות את כללי המשחק תוך כדי משחק". יחימוביץ' הבהירה: "מתמודדת על ראשות הממשלה"

משנים את השיטה: ועידת מפלגת העבודה אישרה הערב (יום ג') ברוב קולות את בקשתה של יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ', לשנות את שיטת השריונים ברשימה לכנסת. כמו כן, אושר התקנון והצעת היו"ר לצרף 400 צירים נוספים לוועידה במה שנראה כהישג ראשון של יחימוביץ' לקראת הפריימריז במפלגה שייערכו בסוף החודש הבא.

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים ב-ynet

 

יחימוביץ' הגנה על הצעתה לשנות את שיטת השריונים מעל דוכן הנואמים. "זו ההצעה הטובה והדמוקרטית ביותר", היא אמרה, "זה יבטיח בחירה דמוקרטית. לא יהיו יותר תופעות שאדם נבחר ב-1,000 קולות וייצג את מדינת ישראל בכנסת. כולם בוחרים את כולם. כן, זה מפרך אבל מי שיגיע יגיע אחרי תהליך ארוך ודמוקרטי. זו זכות גדולה לייצג את ישראל. ככל שהרשימה תהיה קרובה לרצונו של הציבור, כך יהיו מקומות רבים לכולכם. ותיקים וחדשים, מרכז ופריפריה, ערבים ויהודים, אני מבקשת אמונכם". בזמן הנאום נשמעו מעט קריאות "בוז".

 

היא מתחה ביקורת מרומזת על אהוד ברק שהתפלג מהעבודה והקים את סיעת עצמאות. "במשך שנים התרגלנו לשיטה הקלוקלת. אנשים מוצנחים לכנסת ולפעמים גם גונבים את המנדט שלהם ובורחים".

 

מג'אדלה התנגד: "רוצה להיות נציג אותנטי"

היא ביקשה מהוועידה תמיכה למהלך והוסיפה "גם אם יש כעס בלב חלק מכם, ואני מבינה אותו, אני מבקשת את הרוח הגבית שלכם, את הכוחות שלכם, ומרשה לעצמי לבקש גם את אהבתכם ותמיכתכם. תצביעו בעד ההצעה שגם אם יש כאבים בצִדהּ, היא הטובה ביותר למדינה. ואם היו ספקות, כעת אני אומרת בקול ברור וצלול: אני מתמודדת על כהונת ראש ממשלת ישראל. אנחנו יכולים להחליף את השלטון". חלק מהקהל תמך ביחימוביץ' וצעק: "מהפך" ו"מחליפים את השלטון".

 

לדברי יחימוביץ', "יש רק מפלגה אחת גדולה שמאיימת על שלטון נתניהו, והיא מפלגת העבודה. יש לנו סקרים מצוינים. הציבור מאמין בדרך שלנו בגלל שאנחנו חדים ולא מזגזגים. לא חיים על ספינים וסיסמאות. אנחנו מבטיחים ערבות הדדית וסולידריות". 

 

מי שהסתייג מהיוזמה היה ח"כ ראלב מג'אדלה. לפי הצעתה של יחימוביץ', השריון לדרוזים ולערבים יאוחד למשבצת אחת במקום ה-18 וה-26 והשריון לקיבוצים ולמושבים יאוחד למקום ה-17 וה-25 ברשימה לכנסת. נציג העולים ישוריין במקום ה-20, ואילו נציגי הערים הגדולות ישובצו במקום לא ריאלי. כמו כן, שתי נשים ישולבו בכל עשירייה, לא כולל יחימוביץ'. מדובר ביוזמה שגוררת תסיסה גדולה בשטח ופעילים רבים ביקרו את יחימוביץ' בחריפות בגללה.

 

תחילה בירך מג'דאלה את יחימוביץ' על שהצליחה לשקם את המפלגה, אולם לאחר מכן מתח עליה ביקורת מעל הבמה: "בוודאי אתם שואלים למה אני כאן ומה אני רוצה. אנחנו מפלגה דמוקרטית וזכותו של כל אחד להגיד את דעתו. על מה אנחנו לנים? אי אפשר לשנות את השיטה ולשנות את כללי המשחק תוך כדי משחק. זה בלתי אפשרי ולא ראוי וזה לא יהיה. לקחו מחוזות ואמרו להם 'תתמודדו עם יתר חברי המפלגה'. אני אגלה לכם סוד, אני רוצה להיבחר על ידי חברים שלי ולהיות נציג אותנטי בפני הציבור שלי. היינו מפלגה שונה מאחרים עם מקום לערבים, לדרוזים, לקיבוצים ולמושבים".

  

"בתקופת ברק דברים נעשו אחרת"

הצעתה של יחימוביץ' לצרף 400 צירים לוועידה זכתה לתגובות זועמות קודם לאישורה. יו"ר מחוז מרכז, חבר מועצת העיר תל אביב שמוליק מזרחי, מתח ביקורת על ההצעה וביקש לא לאשר את הבקשה של יחימוביץ'. נאומו עורר תגובות סוערות בקהל. חלק מחאו כפיים וקראו קריאות "בוז" נוכח הכוונה לצרף צירים נוספים לוועידה. מנגד, אחרים עודדו את יחימוביץ'.

 

מזכ"ל המפלגה חיליק בר ביקש להרגיע את הרוחות ואמר: "אני רוצה להגיד לכם שמעולם לא הייתה שקיפות כזאת. אני זוכר בעבר, כשהייתי מזכיר מחוז, בתקופת אהוד ברק ושלום שמחון, דברים נעשו אחרת. מעולם לא צורפו אנשים בצורה כל כך שקופה, ובאמצעות האינטרנט". חברים רבים מהוועידה

קראו קריאות נגד האיחוד.

 

חרף התגובות הזועמות קיים עו"ד דוד ליבאי הצבעה גלויה. "יש מתנגדים", אמר ליבאי, "אבל נראה פה רוב ברור בעד הצירוף". כמה פעמים חזר ליבאי וביקש שקט מהקהל שהתקשה להירגע. 

 

בתוך כך הודיעה היום העיתונאית מרב מיכאלי על כוונתה להתמודד על מקום ברשימת העבודה לכנסת ה-19. מיכאלי כתבה בדף הפייסבוק שלה: "אני באה למפלגת העבודה כי אני מזדהה עם ה-DNA האידיאולוגי שלה לאורך השנים - צדק חברתי ושלום עם שכנינו". עם זאת, מיכאלי תצטרך לקבל את אישור מזכירות המפלגה עקב הצטרפותה המאוחרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלי יחימוביץ'. צלחה את הוועידה
צילום: ירון ברנר
תומך של יחימוביץ' בוועידה. הרוחות סערו
צילום: ירון ברנר
פנים חדשות בוועידה. איציק שמולי
צילום: ירון ברנר
מצטרפת חדשה, מרב מיכאלי
צילום: עופר עמרם
מומלצים