שתף קטע נבחר

חוסה שהותקף במוסד: 'מרביצים סתם כי בא להם'

חוסים במוסד "נווה יעקב" בפתח-תקווה, שעליו פשטה המשטרה, סיפרו ל-ynet על התעללות אנשי הצוות, בזמן שבני משפחתם נשמו לרווחה: "ליום הזה חיכינו שנים". 13 מ-75 העובדים שנחקרו נעצרו, בית המשפט האריך את המעצר של חלקם

"הם מרביצים לי בכל הגוף סתם כי בא להם. כשאני מבקש להפסיק הם לא מפסיקים" - כך סיפר היום (ד') ל-ynet חוסה בן 24 במוסד "נווה יעקב" לחולי נפש בפתח-תקווה, ש-75 מתוך 100 עובדיו עוכבו לחקירה בחשד למעורבות בתקיפות מיניות, פיזיות ונפשיות נגד החוסים. המשטרה עצרה 13 מהמעוכבים והערב הוארך מעצרם של חלק מהם.

 

החוסה שדיבר עם ynet סיפר כי הוא שוהה במוסד כבר שלוש שנים וחווה לעתים קרובות אלימות מצד אנשי הצוות. חוסים אחרים ששמעו אותו צעקו כי מגיע לעצורים להיכנס לכלא ולקבל עונש. אחת החוסות טענה כי חברתה הנמצאת במחלקה הסגורה במוסד ביקשה סיגריות מאחד מאנשי הצוות, והוא השיב כי תקבל את מבוקשה אם תתפשט ותרקוד מול כולם - וכך היה. מטופל במחלקה הסגורה אישר את הדברים. לדברי החוסה, אחד העובדים נהג לזרוק אוכל בארוחת הבוקר כדי להשתיק את המטופלים במקום.
 

"ליום הזה חיכינו המון שנים", אמרה א', שלדבריה אחותה החוסה נאנסה לפני שנה וחצי על-ידי מטופל במוסד, אך הצוות שידע על המקרה לא עשה דבר כדי למנוע או כדי לסייע לה. "אני מאוד מעריכה את האמא שהיה לה אומץ לפתוח את הנושא", אמרה א', "אנחנו פחדנו לעשות את הצעד הזה, כי חששנו שאם נדבר בחוץ יתעללו בקרובים שלנו יותר בפנים". 

המוסד בשרון, היום (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
המוסד בשרון, היום(צילום: ירון ברנר)

"מקללים בלי סיבה מוצדקת" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"מקללים בלי סיבה מוצדקת"(צילום: ירון ברנר)

 

חלק מהעובדים במוסד "נווה יעקב" חשודים במעשי התעללות, חלקם באי-דיווח ונחקרים נוספים התבקשו רק למתן עדות. במוסד, המאכלס 160 חוסים בני 70-20 שמוגדרים "קשים", עובדים כ-100 עובדים. חלק מהם, לפי החשד, תקפו מינית את המטופלים, ביצעו בהם מעשים מגונים ונקטו נגדם מעשי אלימות. במקרים מסוימים, גרמו התקיפות לאשפוז חוסים בבית חולים. החקירה החלה לפני כשנה בעקבות תלונות שהגישו קרובי משפחה של חלק מהקורבנות.

 

גם האחות הראשית של המוסד עוכבה לחקירה בחשד לאי דיווח על אודות מקרים רבים של תקיפת חוסים והסתרתם מהמשטרה. האחות נחקרה היום פעמיים ובמשטרה טוענים כי כל התלונות על העבירות במקום עברו דרכה.

 

סנגוריה, עו"ד עמיר מלצר ועו"ד דוד הורוביץ שמייצגים מספר חשודים נוספים, טוענים כי היא אחראית על סידורי העבודה ומערכי ההדרכה לכוחות העזר, והדיווחים היחידים שהועברו לה הועברו במסגרת ישיבות צוות יומיות שלאחריהן, לטענתה, דווחו המקרים כנדרש בחוק למשרד הבריאות ולעובד הסוציאלי ותויקו בקלסר מיוחד המתאר מקרים חריגים שאירעו במקום כנדרש בחוק.

 

לטענת עו"ד מלצר, החקירה הסמויה של המשטרה החלה ממכתב שכתבה עובדת סוציאלית שפוטרה מהמקום. השופט עמי קובו כתב שלא ניתן להתעלם מגרסת החשודה מכך שדיווחה על המקרים שידעה עליהם, ולמרות בקשת המשטרה להאריך את מעצרה בשלושה ימים, הורה לשחרר אותה למעצר בית מלא עד יום ראשון.

  

"אזיקונים ברגליים"  

בתום החקירה, עצרה המשטרה 13 מהחשודים והערב, כאמור, האריך בית משפט השלום בפתח תקווה את מעצרם של חלק מהם. עם העצורים נמנים שני בכירים במוסד, שתי אחיות ושלושה עובדי כוח עזר. אחד מהם חשוד בביצוע עבירת מין בחסר ישע והיתר בתקיפה, הזנחה והתעללות.

 

מבקרת נוספת שהגיעה הערב למוסד כדי לבקר את אחותה בת ה-44 סיפרה: "כבר כמה שנים אנחנו יודעים על התעללויות ועל הזנחה מצד צוות המטפלים. אחותי נכנסה לפה עומדת על הרגליים, מדברת, בדיוק כמוני וכמוך - ולאחר כמה שנים היא פשוט לא אותו דבר". 

 

אחד העצורים בבית המשפט (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אחד העצורים בבית המשפט(צילום: עידו ארז)
 

אהרון הגיע לבקר את אחיו בן ה-42. לדבריו, בתשע השנים שבהן הוא שוהה במוסד, הפך אחיו להיות יותר ויותר תלותי, מסומם ומוזנח. "המשפחה ואני השקענו כסף רב ולבוש ומצרכים לקרובים שלנו, אבל כשאני בא לבקר את אח שלי אני רואה בן אדם לבוש בבגדים קרועים, תחתונים קרועים ומלוכלכים, ולא ברור לי למה", אמר.

 

אחיו החוסה סיפר: "נותנים לי פה הרבה כדורים, מזריקים לי זריקות וכשרוצים להכניס אותי למחלקה הסגורה אז אוזקים אותי באזיקונים ברגליים ובידיים ומתנהגים כלפיי באלימות. כשאנחנו מבקשים כל מיני דברים אז מקללים אותנו בלי שום סיבה מוצדקת".

 

מעצר בית לאחד החשודים 

המשטרה מייחסת לאחד החשודים, שעובד במוסד כ-12 שנה, כמה עבירות של תקיפה כלפי כמה חוסים בשנה האחרונה. מדובר בתקיפות פיזיות, שגרמו לכאורה נזק לגוף ולבגדי

החוסים. אף על פי שאין לאיש עבר פלילי, הוחלט להאריך את מעצרו עד ליום ראשון.

 

עוד עובדת במוסד חשודה בגרימת חבלה חמורה לחסרי ישע, תקיפת חסרי ישע, התעללות על-ידי אחראי ותקיפה על-ידי אחראי. במשטרה טוענים כי בסוף חודש מרס היא תקפה חוסה קשישה וכן גרמה כווייה לקשישה. האישה עובדת ב"נווה יעקב" בשלוש השנים האחרונות וכבר נחקרה בעבר בחשד לעבירות דומות, אך לא הוגש נגדה כתב אישום. בחקירתה דרשה כי יבדקו במצלמות האבטחה מהתאריך שבו מיוחסת לה התקיפה. גם מעצרה הוארך עד יום ראשון.

 

לחשוד נוסף, עובד כוח עזר,  מייחסת המשטרה תקיפה שאירעה בשנת 2011. הוא טען להגנתו שעבד במוסד רק בשנת 2009. הוא נשלח למעצר בית מלא בבית אביו עד יום ראשון בצהריים ונאסר עליו ליצור קשר עם מעורבים בפרשה ועמיתיו לעבודה במשך 30 יום.

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
המוסד בשרון
צילום: ירון ברנר
"יודעים על ההתעללויות שנים"
צילום: ירון ברנר
הזנחה בשירותים
מומלצים