שתף קטע נבחר

חברת החשמל מבקשת מהאוצר עוד מיליארד שקל

הסיבה לבקשה: חישוב הוצאות הדלק שערכה חברת החשמל בתחילת הקיץ התברר כנמוך מדי. באוצר מסרבים לדרישה, ומתנים זאת בהתייעלות ארגונית

על טעויות משלמים: חברת החשמל ביקשה שלשום (ג') ממשרד האוצר מימון נוסף של מיליארד שקל לכיסוי הוצאות שוטפות. הבקשה הוגשה רשמית לאחר שהדירקטוריון הורה לחברת החשמל להיערך לגיוס הון וחוב שיתבצע עד סוף השנה. הכסף אמור לעבור עד סוף השנה הנוכחית והוא נועד לממן רכישת דלקים ותשלום לספקים שונים.

  

ראש מינהל החשמל: עד סוף העשור נהיה בסדר

כך לוותה חב' החשמל 5 מיליארד שקל מהציבור

1.4 מיליארד שקל ערבות מדינה לחברת החשמל

 

מקור הבקשה הוא בגילוי תמוה של אנשי הכספים של חברת החשמל, שלפיו חישוב הוצאות הדלק שנעשה בתחילת הקיץ, הוא נמוך מדי, מה שהוביל למינוי צוות בדיקה ייעודי של רואי החשבון של החברה. החברה דיווחה על הפער התזרימי כבר לפני כחודש, אך לאורך שבועות הקיץ התברר שהחישוב שנעשה אינו מדויק.

 

תחנת הכוח אורות רבין בחדרה (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
תחנת הכוח אורות רבין בחדרה(צילום: ישראל ברדוגו)

 

באוצר מסרבים לדרישה, ומתנים זאת בהתייעלות ארגונית. לטענת אחד הנוכחים בפגישה, חברת החשמל מוציאה מדי שנה כ-30 מיליארד שקל על תפעול, והכסף שהיא מבקשת מהמדינה הוא כ-3% מעלויות התפעול, אותו היא יכולה להשיג באמצעות דחיית פרויקטים והגדלת אשראי ספקים. מאחר שאין תקציב לשנה הבאה, לא ברור האם האוצר יאשר גיוס בערבות מדינה; במשרד מזכירים שבשנה האחרונה קיבלה החברה ערבות של כ-6 מיליארד שקל למימון רכש דלקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
צריכים עוד כסף, חברת החשמל
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים