שתף קטע נבחר

חריש: חילונים מתאחדים נגד התחרדות

מלחמת חילונים-חרדים גרסת הנדל"ן מגיעה לישורת האחרונה. פחות משבועיים נותרו להגיש הצעות לקניית דירה ב-400-650 אלף שקל בעיר חריש - ושתי קבוצות רכישה חילוניות החליטו לאחד כוחות נגד החרדים. היום יערכו כנס בת"א וינסו למשוך קונים פוטנציאליים. החרדים בתגובה: "זאת צרות עין"

בחצות היום בעוד 10 ימים בדיוק, ב-11 בנובמבר, תיסגר תיבת ההצעות של מינהל מקרקעי ישראל לאחד המכרזים הגדולים והמעניינים שהיו בעשורים האחרונים בישראל: שיווק של מעל 5,000 (מתוך יותר מ-10,000) יחידות דיור לעיר קציר-חריש, שאמורה להיות העיר החרדית החדשה.

 

חריש - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

עד אז קבוצות חרדיות וחילוניות עומלות במלוא המרץ כדי להחתים עוד ועוד חוזי הצטרפות, מבין כל רבבות המתעניינים. זאת, ככל הנראה, תהיה רק יריית הפתיחה למאבק שישרור בעיר החדשה.

 

החרדים מדברים על עיר שתהיה בעלת אופי חרדי ברובה, ולדבריהם גם חובשי כיפות סרוגות יהיו בשכונות נבדלות מהם. החילונים מצדם מספרים שצפויה להיות לחרדים הפתעה וחריש תהיה עיר חילונית לכל דבר. הם מספרים שהם שמים עוד כמה שקלים במכרזים על מנת ליצור בלוק חוסם לחרדים שינגוס כמה שניתן בעיר.

 

חריש. החילונים רוצים להציב בלוק חוסם לחרדים (צילום: Lowshot.com ) (צילום: Lowshot.com )
חריש. החילונים רוצים להציב בלוק חוסם לחרדים(צילום: Lowshot.com )

 

פתוחה לכולם? 

בסוף חודש אוגוסט האחרון הכריז שר השיכון, אריאל אטיאס, על שיווק של 4,634 יחידות דיור בחריש (המספר צפוי לתפוח לכיוון 5,100 יחידות לאחר הקלות). המחיר המוצע לקרקע הוא אפס, מה שאומר שבפועל מחירה של דירה שם תעמוד על עלות הבנייה בלבד והוצאות פיתוח, שחלקן הארי יסובסד.

 

אטיאס סיפר כי מדובר בעיר חדשה, שהמכרז בה פתוח לכל, והיא תרחיב פי כמה וכמה את הישוב הקטנטן בין ה-2,000 תושבים. אלא שבפועל, מדובר בשיווק קרקעות שעליהן כבר חלה תוכנית המותאמת לקהל עם צביון חרדי. מי שעומד בראש הוועדה הקרואה של היישוב הוא גם השר מש"ס לשעבר, ניסים דהן.

 

הכרזתו של אטיאס הציתה תסכול רב בקרב חילונים בני מעמד הביניים נגד השר. "מדובר בשר שיכון חרדי", טען הרב אורי רגב מעמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון. בד בבד החלו להתארגן קבוצות חילוניות וחרדיות, על מנת לנצל את הזדמנות הפז ולרכוש דירה בשליש ממחיר דירה ממוצעת בישראל.

 

שר השיכון אריאל אטיאס בחריש. ההכרזה הציתה תסכול (צילום: ששון תירם) (צילום: ששון תירם)
שר השיכון אריאל אטיאס בחריש. ההכרזה הציתה תסכול(צילום: ששון תירם)

 

החילונים מאחדים כוחות

הזדמנות הפז וההד התקשורתי הפכו את מה שהייתה אמורה להיות שיחת היום של האברכים לשיחת היום גם אצל החילונים. זוגות צעירים, רווקים והייטקיסטים רוצים גם הם לשמוע על ההזדמנות להגיע לדירה ב-600 אלף שקל במרחק של חצי שעה מתל-אביב.

 

הבוקר (ה') חברו יחד שתי הקבוצות החילוניות העיקריות, הכוללות גם את המגזר הדתי-לאומי, על מנת להפוך לכוח חזק יותר מול הקבוצות החרדיות.

 

הקבוצה האחת היא מינהל מגורים ישראל, שגייסה את הקבלן המבצע אורתם מליבו, והיא פתוחה לחילונים ולחובשי כיפות סרוגות. הקבוצה השנייה היא חריש הירוקה, שבראשה עומד חמי בר אור, חילוני תושב חריש, המוביל את המאבק נגד ההשתלטות החרדית ביישוב.

 

"מדובר בהזמנות בלתי חוזרת לדיור בר-השגה", אומר בר אור. "המחיר שווה לכל נפש ולא יהיה עוד דבר כזה. צירוף הכוחות הזה יאפשר לנו להתמודד על מתחמי המגורים הגדולים בעיר, ולהשפיע על אופי העיר וצביונה".

 

"האומדנים למחירי הדירות שהציגו הקבוצות החרדיות יביאו הצעות אפסיות. הנחת העבודה היא שלקבוצות החילוניות יש יותר כסף כי נציג מחירים יותר גבוהים על הקרקע", מסביר מוטי פלד ממינהל מגורים ישראל. לדבריו, סיכויי הקבוצות החילוניות גבוהים יותר משל החרדים.

 

הערב מתכננת הקבוצה המשותפת לערוך כנס מתעניינים בבית התנועה הקיבוצית בתל-אביב, ולהגדיל את מצבת 450 החברים הנוכחיים לכיוון ה-800.

 

ומה הסחורה החילונית? הקבוצה החילונית מוכרת דירת 4 חדרים בת 100 מ"ר ב-629 אלף שקל, לפני עלות שכ"ט עו"ד. מדובר בדירה בסטנדרט בנייה לא גבוה. המתעניינים, לפי מנהלי הקבוצות, מורכבים ממחצית המעוניינים לגור במקום ועוד מחצית שיושבים על הגדר ולא החליטו אם יהיו משקיעים או שיגורו במקום - והחלטתם תתקבל לפי אופי היישוב.

 

הפגנה של חילונים בחריש. "לא לחרדים בלבד" ()
הפגנה של חילונים בחריש. "לא לחרדים בלבד"

 

"צרות עין" 

אך בעמותות החרדיות לא ממש מתרגשים מהקבוצות החילוניות. רונן יצחק, מנהל בעמותת "לעובדך באמת", המאגדת חרדים ספרדיים שרבים מהם מזוהים עם מפלגת ש"ס, מספר: "אנחנו קבוצה של מעל 1,700 חברים שנרשמו והפקידו דמי רישום של 300 שקל. מעל 600 מהם כבר הפקידו 50 אלף שקל. 10 הימים הללו הם ימים לחוצים מאוד ועוד הרבה חברים יצטרפו לקבוצה".

 

עד כה ערכה העמותה כנסים רבים ביישובים חרדיים ובישרה לרבבות מתעניינים על הבשורה של חריש. מעתה, מתרכזים המאמצים על חתימת חוזים בשני משרדי עורכי דין המלווים את הקבוצה: משרד משה סוויסה ושות' ומשרד בטר גוט אלוני ושות'.

 

"זאת סתם צרות עין", אומר יצחק על הקבוצות החילוניות. "נתנו להם 15 שנה הזדמנות לקחת את המקום והם זלזלו. כל התנהלותם היא בגלל שזה מיועד, לכאורה, למגזר החרדי - אך זה פתוח לכולם. הם החליטו לטרפד לנו את חריש, אבל זה לא צלח להם לעצור אותנו".

 

ומה הסחורה שמוכרת הקבוצה החרדית? "לעובדך באמת" משווקת דירות 3 חדרים עם 82 מ"ר נטו ב-450 אלף שקל, לפני הוצאות עו"ד ושיווק ובטרם הקיזוז שנותן משרד השיכון לזכאים שעומד על כ-100 אלף שקל.

 

מבחינת התחרות בין הקבוצות, מרגיע יצחק את החוששים ממחיר גבוה. "ישנה הנחיה של רבנים להיות מתואמים עם הקבוצות האחרות על מנת שלא יהיו מחירים מופקעים של הצעות", הוא אומר. כלומר, לדבריו, ישנו צוות מקצועי שמסדר ומקצה את המגרשים בין הקבוצות החרדיות השונות שיש, ובהן גם חסידיות גור, חב"ד וקבוצה של חרדים ליטאים.

 

"זאת לא תהיה עיר בעל אופי דתי כמו פתח תקווה. זאת תהיה עיר בכיוון בית שמש, אבל אני מקווה שלא יהיו הדברים הלא טובים שקרו שם", הוא מוסיף.

 

"מרבית המציעים הם אברכים חסרי דיור וישנם גם בעלי ממון שקנו לצורך השקעה וישכירו את הדירות לחרדים. את המקום יקבלו רק אלה הממלאים אחר שני קריטריונים: יראת שמיים וצניעות. לא נאפשר להיות בעל נכס למי שאינו כזה, כך שגם אם מדובר במשקיע - הוא חייב להיות לכל הפחות חובש כיפה סרוגה".

 

ואיך תתנהל ההרמוניה החילונית-חרדית ביישוב? ככל הנראה שהיא לא תשרור. "אני מקווה שהחילונים יחליטו לא להיות בחריש או שיתנהגו לפי כללים ראויים לכבד אחד את השני", אומר יצחק. "אנחנו נדרוש שהעיר תהיה סגורה לנסיעה בשבת ואנחנו הקבוצה המתונה. הקבוצות החרדיות לא יתפשרו בנושא. מבחינתנו כל העיר תשמור מצוות".

 

הפגנת חילונים נגד חרדים בחריש (צילום: אתר panet.co.il) (צילום: אתר panet.co.il)
הפגנת חילונים נגד חרדים בחריש(צילום: אתר panet.co.il)

 

קבלנים מתעניינים ועשן באוויר

בתוך כך, נודע ל-ynet כי גם חברות בנייה גדולות, כדוגמת אשדר, חנן מור ומנרב, התעניינו בהגשת הצעות למכרזי המינהל בחריש. חברות אלו יכולות "לשבור את השוק" ולהציע מחירים גבוהים על אזורים המסומנים כחרדים. כך יכולה להפוך חריש לחילונית, משום שחרדים לא ירכשו דירות במחירים הגבוהים יחסית שמציעות החברות.

 

עניין נוסף שיש לקחת בחשבון למי שמתעניין בקניית דירה ביישוב החדש הוא נושא זיהום האוויר במקום. חריש נמצאת בוואדי-ערה וסובלת זה מספר שנים מעשן ממפחמות לא חוקיות הפועלות בשטחי יהודה ושומרון.

 

מיקומן של המפחמות מחוץ לקו הירוק מקשה על ההתמודדות מול בעלי המפחמות, ותושבי המקום הסובלים מהמפגע מנסים בימים אלו להפעיל לחץ נגד המפחמות. עם ההד התקשורתי סביב חריש, הם מקווים, הדברים יביאו את המדינה להקשיח את פעולתה מול בעלי המפחמות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת החילונים בחריש
צילום: נטלי בר-אור
העיר חריש
צילום: Lowshot.com
מומלצים