שתף קטע נבחר

ירקות עלים "ללא חרקים" - בקרוב ללא כשרות

הרבנות הראשית תשלול את תעודות הכשרות של ירקות עלים שבהם יימצאו חומרי הדברה בכמות גבוהה. המשמעות: ירקות "ללא חרקים" יחויבו בפיקוח של משרד הבריאות כתנאי לתעודה. הכשרות תישלל אף ממסעדות שישתמשו בירקות אלה

מחריפים את המאבק בריסוס היתר: הרבנות הראשית לישראל הודיעה כי תשלול את תעודות הכשרות על ירקות עלים שבהם נמצאת כמות גבוהה מדי של הדברה, או חומרים בלתי מאושרים, זאת בעקבות הערכת הרב הראשי שלמה עמאר מסוף השבוע שעבר, שפורסמה כאן לראשונה , כי אכילתם מסכנת באופן ודאי את בריאות הציבור, ובעקבות מהלך שהחל עמיתו, הרב הראשי יונה מצגר, שאגף הכשרות נמצא באחריותו - כבר לפני שלוש שנים. 

 

<<היכנסו לעמוד הפייסבוק של ynet יהדות>>

 

 

אגף הכשרות ברבנות הודיע היום (ב') כי מעתה יחויבו המגדלים בפיקוח של משרד הבריאות, כתנאי הכרחי למתן כשרויות לירקות אלה. בהודעה שפרסם האגף נכתב כי "חמירא סכנתא מאיסורא" ("הסכנה חמורה מהאיסור ההלכתי"), ולכן "הוחלט לטפל בסוגיה זו ולהסדיר אותה, על מנת למנוע פגיעה בציבור שומרי הכשרות בארץ".

 

באגף הוסיפו, כי בימים הקרובים ייקבעו נהלי עבודה בין הרבנות הראשית למשרד הבריאות, ובהם יפורט נוהל מסודר לפיקוח בנושא זה. כל החברות המגדלות ירקות עלים ללא חרקים, יידרשו לפעול בהקדם על מנת ליישם את הנהלים החדשים.

 

צעדים נוספים שנוקטים ברבנות: פרסום רשימת חברות שלא עומדות בתקן שקבע משרד הבריאות ביחד עם הרבנות, ושלילת כשרות גם מבתי אוכל שרוכשים ירקות מחברות שנפסלו.

 

הרב עמאר: "סכנות חמורות מן האיסורים"

פסק ההלכה של הרב עמאר, המתפרש על פני עשרות עמודים, פורסם בעקבות בדיקות מעבדה שביצעו חוקרים בגידולים אלו, והוא המליץ לציבור לרכוש ירקות עלים רגילים, ולנקותם מחרקים - "כמו פעם". 

 

כעת עלולה להיות להחלטת הרבנות השלכה חמורה על אחד מהפיתוחים המשמעותיים של הדור האחרון

בתחום הכשרות. החידוש החקלאי-הלכתי שנולד בחממות גוש קטיף, חולל שינוי של ממש במטבח הכשר, כאשר ייתר כמעט לחלוטין את ניקוי הירק מחרקים – עבודה הנחשבת לקשה ומתסכלת במיוחד.

 

"על בעלי הירקות מוטלת חובת ההוכחה להוכיח בבירור גמור את צדקת טענתם", כותב הרב, "ואין שום הצדקה שאנשים שנזהרים מאיסור תולעים וחרקים, משלמים על זה במיטב כספם, ואף מיעוטי יכולת מקמצים מעיסתם וחוסכים מאכל מפיהם ומפי עולליהם, כדי להינצל מאיסורים חמורים, ויפלו בסכנות שהם חמורות יותר מן האיסורים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקץ לחסה ה"כשרה"?
מהפכה במטבח הכשר. הרב עמאר
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים