שתף קטע נבחר

צילום: AFP, AP

סקרים? לא תודה. אני מעדיף לחכות לתוצאות

מה לא שמענו כבר: שאובמה יזכה בעוד כהונה, שרומני כישלון, שאובמה הרס לעצמו את הקמפיין בעימות הראשון, שרומני מזנק בסקרים ושאובמה ינצח במספיק מדינות מתנדנדות בעקבות "סנדי" וייבחר מחדש. כתב CNN לא סומך על הסקרים והספינים של המועמדים ומבקש לחכות לתוצאות האמת

סקרים רבותיי, שקרים: הכול הפך לסקרים, תחזיות וניבויים מעורפלים. הימים האחרונים של המרוץ לנשיאות ארצות הברית היו חוויה מסחררת ויצרו לנו תחושה של ורטיגו בשעה שהתקשורת סיפקה את הפרשנויות והניתוחים המשתנים כל הזמן ובמקביל סיפרה על הספינים של האסטרטגים בבחירות.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

ניתן לקרוא את הכתבה גם באתר CNN

 

אם זה היה תלוי בי, הייתי אוסר לדווח על גורמים במטות הבחירות שמכריזים שהבחור שלהם הולך לנצח, או שהסקרים הפנימיים שלהם דווקא מראים שהם מובילים באוהיו או בפלורידה. זה לא חוקתי, אני יודע, אבל זה יחסוך מאיתנו כל מיני סוגים של מידע חסר תועלת.

 

 

כולנו רוצים לדעת מי הולך לנצח, אבל במרוץ כה צמוד, זה כמעט בלתי אפשרי לחזות בוודאות. לכן עיתונאים נוהרים אחר כל סקר חדש כאילו הוא, סוף סוף, יפתור את התעלומה ויחשוף את העתיד.

 

כשרומני הוביל, התקשורת לא היטתה סקרים?

כרגע, הקונצנזוס התייצב סביב ההנחה שהנשיא ברק אובמה יזכה בכהונה שנייה. אולי זה נכון, אבל יש לזכור שנתנו שניים-שלושה אחוזים יתרון לאובמה במדינה עם משמעות כה קוסמית כמו פלורידה, אף על פי שהיתרון שלו בסקרים נופל בתוך מרווח הטעות האפשרי.

 

זוכרים שכמה שמרנים התלוננו שהתקשורת מטה את הסקרים לטובת הנשיא? אתם לא שומעים את זה יותר מאז שמיט רומני עלה בסקרים. ההנחה שארגוני תקשורת משחקים במספרים הייתה כה מגוחכת כמו ההאשמה שממשל אובמה ביצע מניפולציה בנתוני האבטלה.

 

מרייגן-קרטר ועד היום - 32 שנה של מערכות בחירות ב-CNN. צפו

 

בשנה שעברה התקשורת כל הזמן אמרה לנו שאובמה יתקשה מאוד להיבחר מחדש אלא אם הכלכלה תשתפר. בטרם נערכה הוועידה הרפובליקנית, ההימור היה שרומני כה פגיע עד שלא סביר שהוא ינצח בבחירות. אחרי ועידות המפלגות, רומני נתפש ככזה כישלון עד שפרשנים שמרנים התחילו לדון בסיבות שבגינן הוא יפסיד.

 

מי הופתע שהנשיא הרפובליקני והמושל איחדו כוחות?

ואז הגיעה ההופעה ההרסנית של אובמה בעימות הראשון. רומני זינק בסקרים והפרשנים התחילו לומר שהנשיא הרס לעצמו את המרוץ. רק בימים האחרונים, בעקבות הסופה "סנדי", שבה התקשורת להעלות את הרעיון שאובמה ינצח במספיק מדינות מתנדנדות כדי להגיע ל-270 אלקטורים. זה כמובן בהנחה שאתם לא מאמינים לקרל רוב ודיק מוריס, שניים שחזו את ניצחונו של רומני ברשת "פוקס".

 

אם אובמה אכן ינצח, הסיקור התקשורתי של תפקיד הנשיא בהתמודדות עם הסופה - ובייחוד הרומן שלו עם מנהיג ניו ג'רזי הרפובליקני כריס כריסטי - עשוי להתברר כגורם המכריע. אפילו הרפובליקנים אומרים לי את זה בשיחות אישיות. בהתחשב בגודלה של הסערה, לעיתונאים לא הייתה הרבה ברירה אלא להתמקד בתפקיד שמילא אובמה כמפקד על פעולות החירום, דבר שדחק את רומני לשוליים אחרי תקופה שבה הוא צבר מומנטום.

 

הנשיא הדמוקרטי והמושל הרפובליקני התאחדו בעת אסון. אובמה וכריסטי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנשיא הדמוקרטי והמושל הרפובליקני התאחדו בעת אסון. אובמה וכריסטי(צילום: AFP)

 

אולם הדיו וזמן האוויר שהוקדשו למושל הרפובליקני ששילב ידיים עם הנשיא הדמוקרטי במהלך אסון הטבע היה מעט מטריד. האם זה היה כל כך מפתיע ששני האנשים הניחו את הפוליטיקה בצד כשחיי רבים אבדו ומיליונים נותרו ללא חשמל ודלק? הציניות שחלחלה לסיקור התקשורתי הייתה מטרידה.

 

תודה לאל שההצבעה הגיעה

כמובן, הפוליטיקה הרימה את ראשה כשיועצים של רומני אמרו לאתר "פוליטיקו" שכריסטי הרחיק לכת ושהאיש שלהם כמעט בחר בו לסגנו בטרם שינה את דעתו. וכולם דיברו בעילום שם, פרקטיקה שבה נוהגים עיתונאים במשך תקופה מאוד ארוכה.

 

עכשיו, תודה לאל, הגיעה ההצבעה עצמה.

 

אך אם אתם חושבים שמשחק הספקולציות של התקשורת יסתיים היום (יום ג'), נחשו שוב. מתישהו בשעות אחר הצהריים המאוחרות, הגל הראשון של מדגמים ידלוף בלי צל של ספק, או לאתר של מאט דראדג' (דו"ח דראדג') או לאיזה בלוגר, ויתפשט ברשת כמו אש בשדה קוצים.

המספרים שיתפרסמו יהיו מהימנים כמו אלה ששכנעו את הצוות של ג'ון קרי הדמוקרטי ב-2004 שהוא זכה בנשיאות.

 

הצרכנים החכמים יתעלמו מההיפר-ונטילציה וימתינו עד חישוב הקולות, עד כמה שזה עשוי להישמע מיושן.

 

הכתבה תורגמה על ידי ynet ובאחריותו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניו המפשייר כבר התחילו לבחור
צילום: AFP
מומלצים