שתף קטע נבחר

אובמה נשאר נשיא. הלילה הדרמטי, דקה אחר דקה

המרוץ לבית הלבן היה כה צמוד, עד שרשתות הטלוויזיה נמנעו במשך שעות מלהכריז על מנצח במדינות המפתח. אבל לקראת הבוקר רשם אובמה הישג אחר הישג, עם ניצחונות בוויסקונסין, ניו-המפשייר ואוהיו. כך התפתחה הדרמה, דקה אחר דקה

שעות ארוכות של מתח עברו הלילה (יום ד') כצפוי על ברק אובמה ומיט רומני. בדיוק כפי שחזו הסקרים המוקדמים, במדינות המפתח התפתח ביניהם קרב אדירים, ורשתות התקשורת שנערכו עם מדגמים פשוט לא הסכימו להתחייב ולקבוע מי מהם ניצח בכל אחת מהמדינות המתנדנדות. אבל מעט אחרי השעה 06:00 בבוקר ניתן האות - CNN ו-NBC קבעו כי אובמה הבטיח לעצמו 270 אלקטורים, הסכום הנדרש כדי להיבחר לנשיא, ונתנו את האות לחגיגות במטה אובמה בשיקגו.

 

 

אובמה נבחר לכהונה שנייה - כתבות אחרונות:

 

 

כך התפתחה הדרמה מההמתנה למדגמים הראשונים, ועד להכרזת הניצחון:

 

06:12 - איש כבר לא מחכה לתוצאות מפלורידה הצמודה: רשת NBC הכריזה כי לפי המדגמים שלה, ברק אובמה נבחר לכהונה שנייה. דקות בודדות עברו, וגם CNN הכריזה על ניצחונו של אובמה, והוא עצמו פרסם הודעת ניצחון בפייסבוק. האות לחגיגות בשיקגו ניתן. ההכרזה על ניצחונו של אובמו באוהיו החשובה, שמחלקת 18 אלקטורים, היא שנתנה את החותם הסופי.

 

06:10 - CNN מכריזה כעת כי לפי התחזית שלה אובמה ניצח גם במדינת המפתח איווה, המחלקת 6 אלקטורים.

 

תומכי אובמה בשיקגו. אות לחגיגות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תומכי אובמה בשיקגו. אות לחגיגות(צילום: EPA)

אובמה צייץ בטוויטר: "ארבע שנים נוספות" ()
אובמה צייץ בטוויטר: "ארבע שנים נוספות"
 

06:00 - אף שאובמה כפה קרב צמוד משחזו הסקרים במדינה המתנדנדת צפון-קרוליינה, מכריזה כעת רשת CNN כי רומני ניצח בה והוסיף למאזנו את 15 האלקטורים שלה. אובמה ניצח כצפוי בהוואי, בקליפורניה ובוושינגטון. מיט רומני ניצח באיידהו. עדיין מחכים לתוצאות סופיות מהמדינות המתנדנדות שהכרעה בהן טרם הושגה.

 

05:45 - רשת CNN מדווחת כי שיירתו של אובמה יצאה מביתו, אולם לא ברור להיכן.

 

05:19 - אחרי שהוכרז כי אובמה ניצח במדינות החשובות וויסקונסין וניו-המפשייר, מתברר כי אם ינצח - כמסתמן בתוצאות האמת - גם באוהיו, רומני לא יוכל לגבור עליו במספר האלקטורים, אלא רק לכפות תיקו ולגרור את המאבק ביניהם להכרעה בבית הנבחרים.

 

תומכי אובמה צופים בהכרזה על תוצאות הבחירות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תומכי אובמה צופים בהכרזה על תוצאות הבחירות(צילום: AFP)

 

עוקבים אחרי המדגמים בטיימס סקוור בניו-יורק, הלילה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עוקבים אחרי המדגמים בטיימס סקוור בניו-יורק, הלילה(צילום: EPA)

 

05:02 - נסגרו הקלפיות באיווה ונבאדה (6 אלקטורים כל אחת), שתי המדינות המתנדנדות האחרונות שהצביעו. רשתות CNN ו-NBC נמנעות עדיין מלהעניק את הניצחון במדינות האלה לאחד המועמדים, אף שלפי CNN אובמה מוביל באיווה ב-6%. לפי אותה הרשת רומני ניצח כצפוי ביוטה, לפי NBC הוא ניצח גם במונטנה.

 

04:32 - דרמה אדירה בפלורידה: במדינה המתנדנדת שתחלק 29 אלקטורים למנצח בה, נספרו כבר 81% מהקולות, ורומני מוביל בפער זעום של 636 קולות. בכל כמה דקות עוברת ההובלה מצד לצד. זה מזכיר מאוד את הקרב בין ג'ורג' בוש הבן לאל גור בפלורידה בשנת 2000. ובינתיים, שלוש רשתות גדולות בארה"ב מוכנות להכריז כעת על התוצאה במדינה מתנדנדת ראשונה: לדבריהן, אובמה ניצח בוויסקונסין, מדינה שבה הוא פתח בשבועות האחרונים פער של יותר מ-4%. לפי המדגמים, גם בניו-המפשייר (4 אלקטורים) שנחשבה למתנדנדת ניצח אובמה.

 

04:17 - כל הרשתות הגדולות בארה"ב מוכנות להכריז כעת כי אובמה ניצח במדינת פנסילבניה, שלא נחשבה אמנם למתנדנדת אולם רומני השקיע בה מאמצים רבים בכל זאת בימים האחרונים. ובינתיים, רשת CNN מודיעה כי לפי תחזיותיה המפלגה הרפובליקנית צפויה לשמור על הרוב שבו היא מחזיקה בבית הנבחרים של ארצות הברית, שגם הבחירות אליו נערכו היום.

 

04:02 - גם במדינה המתנדנדת קולורדו המרוץ צמוד מכדי שהרשתות יכריזו על מנצח. גם שם נצטרך להמתין לתוצאות האמת. בינתיים גרף רומני כצפוי שורה של מדינות: קנזס, לואיזיאנה, צפון-דקוטה, דרום-דקוטה, טקסס, וויומינג ומיסיסיפי. בנברסקה, המחלקת את האלקטורים שלה באופן יחסי, גרף רומני שלושה מחמשת האלקטורים. אובמה ניצח במישיגן ובניו-יורק.

 

03:31 - לפי המדגמים, גם ארקנסו וטנסי הצביעו כצפוי עבור רומני. אבל השאלה הגדולה של הלילה נותרה וירג'יניה, צפון-

קרוליינה, אוהיו, פלורידה וגם ניו-המפשייר, שכעת מחכים לתוצאות האמת מהן כדי לדעת למי העניקו את האלקטורים שלהן. בכל המדינות הללו הקרב צמוד מכדי להכריע על סמך המדגמים. בינתיים, הכריזו בארה"ב כי ג'ורג'יה ואלבמה הצביעו כצפוי לרומני.

 

03:03 – לפי מדגם NBC, גם במדינה המתנדנדת הגדולה ביותר - פלורידה (29 אלקטורים) - המרוץ צמוד מדי, ולא ניתן לנבא מי ינצח. בפנסילבניה (20), עוד מדינה שבה קיווה רומני לנצח למרות נטייתה לאובמה, נותנת רשת CNN יתרון של 5% לאובמה, אך עדיין נמנעת מלהכריז כי ניצח שם. גם מניו-המפשייר המתנדנדת (4 אלקטורים) אין עדיין מדגמים ברורים, אף שהקלפיות בה נסגרו. אובמה ניצח בקונטיקט, מחוז קולומביה (וושינגטון DC), מרילנד, רוד איילנד, דלאוור, ניו-ג'רזי ומיין. הנשיא המכהן ניצח גם במדינת הבית שלו, אילינוי, ובמדינת הבית של רומני, מסצ'וסטס. רומני ניצח באוקלהומה.

 

רשת CNN מדווחת על הדרמה הלילית באוהיו ובצפון-קרוליינה (צילום: CNN) (צילום: CNN)
רשת CNN מדווחת על הדרמה הלילית באוהיו ובצפון-קרוליינה(צילום: CNN)

 

02:31 - כצפוי לא ניתן להכריז על הכרעה במדינה המתנדנדת הנתפשת כחשובה ביותר, אוהיו (18 אלקטורים), אולם לפי מדגם CNN לאובמה יש שם יתרון של 3%, יתרון הנמצא בטווח הטעות המרבית. גם בצפון-קרוליינה לא ניתן עדיין לחזות את המנצח, ולפי מדגם CNN יש שם שוויון של כ-49% בין אובמה לרומני. זו הפתעה נעימה לאובמה, כיוון שסקרים מוקדמים שנערכו בימים האחרונים העריכו שרומני מוביל שם בכ-3%. לפי המדגמים, רומני ניצח כצפוי במערב וירג'יניה (5 אלקטורים).

 

02:01 - לפי מדגם CNN, דרמה גדולה במדינה המתנדנדת וירג'יניה (13 אלקטורים) - שוויון 49% בין אובמה לרומני. לפי אותו מדגם, אובמה ניצח בוורמונט (3 אלקטורים) ורומני בקנטקי (8), באינדיאנה (11) ובדרום-קרוליינה (9). באשר לאינדיאנה, יש לציין כי בבחירות 2008 הפתיע אובמה כשניצח במדינה, הנחשבת לרפובליקנית. כעת היא נצבעת שוב באדום.

 

01:04 - קלפיות ראשונות נסגרו במדינות קנטקי ואינדיאנה. עדיין מחכים למדגמים. לפי הסקרים המוקדמים, שתי המדינות הללו הוגדרו כמדינות שבהן אמור רומני לנצח ללא קושי.

 

00:38 - רומני יודע שרגע האמת קרב. "נלחמנו ממש עד הסוף", אמר לפני דקות ספורות, והשתמש בביטויים מעולם הספורט: "אני מרגיש שהשקענו במגרש, לא השארנו דבר בחדר ההלבשה". רומני אמר כי אם ינצח יצטרך להתמקד בהעברת השלטון, ועל האפשרות שיפסיד אמר: "יש לי משפחה וחיים". לדבריו, לא הקדיש מחשבה רבה כל-כך לאפשרות של הפסד. סגנו פול ראיין אמר בראיון ברדיו כי אחוזי ההגעה של המצביעים "היו פנטסטיים באזורים הקריטיים", כולל וירג'יניה.
 
00:12 - המדגמים מעבר לפינה, ורשת CNN מדווחת שנאום הניצחון שהכין רומני מבעוד מועד כולל 1,118 מילה. הוא סיפר לכתבים שליוו אותו במטוסו כי בכוונתו לחלוק את הנאום עם בני משפחתו וכמה מיועציו. בינתיים מי שכבר רשם ניצחון הערב הוא דווקא אובמה: הנשיא המכהן השתתף במשחק כדורסל, חמש-על-חמש שנמשך ארבעה רבעים של 12 דקות, וקבוצתו, שבה שיחק גם כוכב שיקגו בולס מה-NBA לשעבר סקוטי פיפן, ניצחה. בקבוצה השנייה שיחק בין השאר שחקן עבר אחר של הבולס, רנדי בראון. לפי הדלפות, קבוצתו של אובמה ניצחה "בסביבות 20 נקודות הפרש".

 

23:51 - ברק אובמה ומיט רומני מעבירים את הלילה הקרוב בסמוך למטות הבחירות שלהם. אובמה מסתגר עם משפחתו בשיקגו, ומשם עוקב אחר התוצאות. מיט רומני עוקב עם אשתו אן וילדיהם אחרי הדיווחים ממדינת מסצ'וסטס, שבה שימש

כמושל בתחילת העשור הקודם.

 

23:31 - פחות משעה וחצי נותרה לסגירת הקלפיות הראשונות בקנטקי ובאינדיאנה, ובהמשך גם יחלו לזרום תוצאות המדגמים. בין המדינות שהקלפיות בהן ייסגרו בשעתיים הראשונות יהיו כמה מדינות מתנדנדות, כולל: וירג'יניה, צפון-קרוליינה והמתנדנדת הנתפשת כחשובה מכולן - אוהיו. ב-12 מערכות הבחירות האחרונות, המועמד שניצח באוהיו - ניצח גם במערכה כולה. מעולם לא נבחר נשיא רפובליקני מבלי שניצח באוהיו.


פורסם לראשונה 06/11/2012 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוגגים את ניצחונו של אובמה באילינוי
צילום: רויטרס
צילום: AFP
אובמה מודה למתנדבים דרך הטלפון
צילום: AFP
חיבוקים ונשיקות בקרב תומכי הנשיא עם היוודע התוצאות
צילום: AP
מומלצים