שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

מהאהבה למישל לחזון לעתיד. עיקרי נאום אובמה

הנשיא ברק אובמה שנבחר לכהונה שנייה התייחס לשורה של נושאים בנאום הניצחון שלו בשיקגו, וריגש את כולם כשפרגן לאשתו מעל הבמה. "מישל, מעולם לא אהבתי אותך יותר. מעולם לא הייתי גאה יותר לצפות באמריקה כולה מתאהבת בך גם"

"הלילה, יותר מ-200 שנה אחרי שהמושבה לשעבר קיבלה את הזכות לקבוע את גורלה, אנחנו מקדמים את המשימה של שיפור האחדות צעד אחד קדימה. זה קורה בזכותכם, כי אתם אישרתם מחדש את הרוח שהרימה את המדינה הזו ממעמקי הייאוש והמלחמה, למרומי התקווה והאמונה שבעת שכל אחד מאיתנו פועל להשיג את חלומותיו האישיים, אנחנו משפחה אמריקנית ואנחנו קמים ונופלים יחד כאיש אחד".

 

ynet מגיש את עיקרי נאום הניצחון של נשיא ארצות-הברית ברק אובמה. הנשיא ה-44 פתח את נאומו מול קהל תומכיו בשיקגו בתודות לאנשי הקמפיין שלו ולבוחרים. "הלילה, בבחירות האלה, אתם, העם האמריקני, הזכרתם לנו שבעוד הדרך הייתה קשה, בעוד המסע היה ארוך - אספנו את עצמנו, נלחמנו כל הדרך חזרה וידענו בלבנו שעבור ארה"ב הטוב ביותר עוד עתיד לבוא".  

 

  

"אני רוצה להודות לכל אמריקני שנטל חלק בבחירות הללו. בין שהצבעתם בפעם הראשונה, ובין שהמתנתם בתור במשך זמן ארוך - אגב, אנחנו צריכים לתקן את זה. בין שיצאתם לשטח ובין שהרמתם את הטלפון, בין שהנפתם שלט של אובמה ובין שהנפתם של רומני - השמעתם את קולכם ועשיתם שינוי".

 

על יריבו המר מיט רומני

"בדיוק דיברתי עם המושל רומני ובירכתי אותו ואת פול ראיין על הקמפיין הקשה. נלחמנו באכזריות אבל זה רק מפני שאנחנו מאוד אוהבים את המדינה הזו ואכפת לנו מאוד מעתידה. משפחת רומני, מג'ורג' ועד לנור ועד בנם מיט, החליטה לתרום בחזרה לאמריקה באמצעות שירות ציבורי וזאת מורשת שאנחנו מכבדים ומוקירים אותה הלילה. בשבועות הקרובים אני מצפה להיפגש עם המושל רומני ולראות איך נוכל לקדם את האומה הזו הלאה".

 

על סגנו ועל האשה שאיתו

"אני רוצה להודות לידידי, מי שליווה אותי בארבע השנים הללו, הלוחם השמח של אמריקה, הסגן הטוב ביותר שיכולתי לקוות לו - ג'ו ביידן. ולא הייתי האדם שאני היום לולא האשה שהסכימה להתחתן איתי לפני 20 שנה. תנו לי לומר זאת בפומבי - מישל, מעולם לא אהבתי אותך יותר. מעולם לא הייתי גאה יותר לצפות באמריקה כולה מתאהבת בך גם, כגברת הראשונה של האומה שלנו.

 

אמריקה פשוט מאוהבת. מישל וברק אובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אמריקה פשוט מאוהבת. מישל וברק אובמה(צילום: AFP)

בני הזוג ביידן ובני הזוג אובמה בתמונת הניצחון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בני הזוג ביידן ובני הזוג אובמה בתמונת הניצחון(צילום: AFP)

משפחה נשיאותית, ברק ומישל עם הבנות סשה ומליה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משפחה נשיאותית, ברק ומישל עם הבנות סשה ומליה(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

סשה ומליה, אתן גדלות מול העיניים שלנו והופכות לשתי צעירות חזקות, חכמות ויפות, בדיוק כמו אמכן. ואני מאוד גאה בכן, אבל הייתי אומר שלעת עתה כלב אחד מספיק".

 

כל אנשי הנשיא

"לצוות הבחירות ולמתנדבים הטובים ביותר בהיסטוריית הפוליטיקה. הטובים ביותר. הטובים ביותר אי-פעם. חלק מכם חדשים וחלק מכם היו לצדי ממש מההתחלה - אבל כולכם משפחה, לא משנה מה אתם עושים ולאן תלכו מכאן, תשאו עמכם את זכר ההיסטוריה שעשינו על כתפיכם ותהיה לכם הערכה נצחית מנשיא אסיר תודה. תודה לכם על שהאמנתם כל הדרך. בכל גבעה, בכל עמק. הרמתם אותי לאורך כל הדרך ואני תמיד אהיה אסיר תודה עבור כל מה שעשיתם וכל העבודה המדהימה שעשיתם".

 

על החיילים בצבא האמריקני

"אסור לשכוח שבעוד אנו מדברים אנשים במדינות רחוקות מסכנים את חייהם כדי שתהיה לנו הזדמנות להתווכח על הנושאים החשובים, והזדמנות לשלשל את הפתק כפי שעשינו היום".

 

על החזון לעתיד

"בין שקיבלתי את קולכם ובין שלא, הקשבתי לכם. למדתי מכם. הפכתם אותי לנשיא טוב יותר. עם הסיפורים שלכם והמאבקים שלכם אני חוזר לבית הלבן נחוש ומלא השראה יותר מאי-פעם לקראת העתיד המונח לפנינו.

 

"למרות כל ההבדלים בינינו, רובנו חולקים תקוות מסוימות באשר לעתידה של אמריקה. אנחנו רוצים לגדול בארה"ב שבה יש את בתי הספר הטובים ביותר. אנחנו רוצים להוביל בטכנולוגיה ובמדע, במשרות טובות. אנחנו רוצים שהילדים שלנו יחיו באמריקה שטובעת בחוב, מדינה שאינה מוחלשת מחוסר שוויון, מדינה שאינה מאוימת ע"י הכוח ההרסני של התחממות גלובלית.

 

"אנחנו רוצים מדינה בטוחה ומכובדת הנערצת ברחבי העולם, המוגנת ע"י הצבא החזק ביותר עלי אדמות והכוחות הטובים ביותר שהמדינה הזו אי-פעם ידעה. אבל גם מדינה שנעה בביטחון מעבר לזמני המלחמה האלה כדי לעצב שלום שבנוי על ההבטחה לחירות וכבוד לכל הגזע האנושי. אנחנו מאמינים באמריקה נדיבה, אמריקה חומלת, סובלנית, פתוחה לחלומות של בת מהגרים שלומדת בבתי הספר שלנו ומתחייבת לדגל שלנו.

 

"זה העתיד שאנו מקווים לו, זהו החזון שאנו חולקים, לשם אנחנו צריכים ללכת - קדימה. לשם עלינו ללכת. עכשיו, אנחנו עומדים לא להסכים, לעתים בחריפות, כפי שהיה יותר ממאתיים שנה, הקדמה תבוא, זה לא תמיד קו ישר, לא תמיד דרך חלקה".

 

"לא משנה אם אתה שחור או לבן"

"אמריקה, אני מאמין שאנחנו יכולים לבנות על ההתקדמות שעשינו כדי להמשיך ולהילחם על משרות חדשות והזדמנות חדשה וביטחון חדש למעמד הביניים. אני מאמין שאנחנו יכולים למלא את ההבטחה של המייסדים, הרעיון שאם אתה מוכן לעבוד קשה, זה לא משנה מי אתה או מהיכן באת או איך אתה נראה או איפה אתה אוהב. זה לא משנה אם אתה שחור או לבן או היספאני או אסייאתי או אמריקני מלידה, צעיר או זקן או עשיר או עני,

מוגבל או בלתי מוגבל, הומו או סטרייט, אתה יכול לעשות את זה כאן באמריקה אם אתה מוכן לנסות.

 

"אני מאמין שנוכל להשיג את העתיד הזה ביחד בגלל שאנחנו לא מפולגים כמו הפוליטיקה. אנחנו לא ציניים כמו שטוענים המומחים. אנחנו גדולים יותר מסך כל השאיפות של כל אחד מאיתנו, ואנחנו יותר מאוסף של מדינות אדומות וכחולות. אנחנו ארצות הברית של אמריקה ותמיד נהיה.

 

ביחד עם עזרתכם ורצון האלוהים נמשיך במסע קדימה ונזכיר לעולם מדוע אנחנו חיים במדינה הכי טובה בעולם. תודה לך אמריקה. אלוהים יברך אתכם, אלוהים יברך את אמריקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק אובמה בנאום הניצחון
צילום: AP
מומלצים