שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ברק אובמה בנאום ניצחונו: "הטוב עוד לפנינו"

מול קהל תומכים נלהב בשיקגו עלה נשיא ארה"ב לשאת את נאום ניצחונו אחרי שגרף לפחות 270 אלקטורים, גבר על יריבו במרוץ רומני והבטיח עוד 4 שנים בבית הלבן. "אנחנו משפחה אמריקנית ואנחנו קמים ונופלים יחדיו כאומה אחת. בין שפיניתם את המדרכה או הרמתם את הטלפון - השמעתם את קולכם ועשיתם שינוי"

אחרי מסע בחירות מפרך ולילה מורט עצבים, הגיע זמן החגיגות: נשיא ארצות הברית  ברק אובמה  נשא הבוקר (יום ד') את נאום הניצחון שלו בפני קהל תומכים נלהב בשיקגו אחרי שהבטיח את בחירתו מחדש. "הלילה, 200 שנים אחרי תחילת האיחוד האמריקני, עכשיו אנחנו מקדמים את הצעד הזה קדימה. זה קורה בזכותכם. כי אתם אישרתם מחדש את הרוח שהרימה את המדינה הזו ממעמקי הייאוש אל גבי התקווה".

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

אובמה נבחר בשנית - כתבות נוספות:

חיסל את בן לאדן, ונשאר נשיא. זהו ברק אובמה

שוב פילוג: נשיא דמוקרטי, בית נבחרים רפובליקני

היסטוריה: תושבי מיין אישרו נישואים חד-מיניים

אובמה נשאר נשיא. הלילה הדרמטי, דקה אחר דקה

 

"אנחנו משפחה אמריקנית ואנחנו קמים ונופלים יחדיו כאומה אחת", אמר אובמה. "הלילה, בבחירות האלה, אתם, העם האמריקני, הזכרתם לנו שבעוד הדרך הייתה קשה, המסע היה ארוך - נלחמנו וידענו בלבנו שעבור ארה"ב הטוב ביותר עוד לפנינו". 

  

אובמה הודה למיליוני האזרחים האמריקנים שעמדו בתורים ארוכים כדי לממש את זכותם הדמוקרטית. "אני רוצה להודות לכל אמריקני שנטל חלק בבחירות הללו. בין שהצבעתם בפעם הראשונה, ובין שהמתנתם בתור למשך זמן ארוך".

 

"השמעתם את קולכם ועשיתם שינוי"

"בין שפיניתם את המדרכה או הרמתם את הטלפון, בין שהחזקתם בשלט אובמה או רומני - השמעתם את קולכם ועשיתם שינוי. בדיוק דיברתי עם המושל רומני ובירכתי אותו ואת פול ראיין על מסע הבחירות הקשה. נלחמנו זה בזה, אבל זה מפני שאנחנו אוהבים את המדינה הזו. משפחת רומני בחרה לשרת את אמריקה באמצעות שירות ציבורי וזו מורשת שצריך למחוא לה כפיים הלילה".

 

"בשבועות הבאים אני מתכוון לשבת יחד עם המושל רומני ולראות כיצד אנחנו יכולים להניע את המדינה קדימה", אמר הנשיא וגם הודה לשותפו למרוץ, סגן הנשיא המכהן: "אני רוצה להודות לידידי שליווה אותי בארבע השנים הללו, הסגן הטוב ביותר שיכלתי לקוות לו - ג'ו ביידן".

 

"מישל, מעולם לא אהבתי אותך יותר". הזוג אובמה (צילום: AP) (צילום: AP)
"מישל, מעולם לא אהבתי אותך יותר". הזוג אובמה(צילום: AP)

 

עבודת צוות. בני הזוג אובמה וביידן (צילם: רויטרס) (צילם: רויטרס)
עבודת צוות. בני הזוג אובמה וביידן(צילם: רויטרס)

 

על רקע היריבות המרה בין המפלגות הגדולות בארה"ב, הבטיח הנשיא הדמוקרטי לשתף פעולה עם יריבו הרפובליקני. "אני מצפה להיפגש עם המושל רומני ולראות כיצד נוכל לקדם את האומה הזו הלאה", אמר אובמה וזכה לתשואות רבות מצד הקהל.

 

"לא הייתי האיש שאני היום ללא מישל"

אחרי שהודה לרומני ולביידן פנה אובמה להודות לאדם הקרוב לו ביותר, רעייתו מישל. "לא הייתי האיש שאני היום ללא האשה שהסכימה להתחתן איתי לפני 20 שנה. אני רוצה לומר זאת בפומבי - מישל, מעולם לא אהבתי אותך יותר ואני ראיתי כיצד שאר אמריקה מתאהבת בך גם כן.

סשה ומליה, לנגד עינינו הפכתן לשתי נשים צעירות יפות ונבונות ממש כמו אמכן ואני גאה בכן, אבל אני חייב לומר - כלב אחד מספיק בינתיים".

 

לצוות מטה הבחירות שלו בשיקגו, אמר אובמה: "תודה לכם על שהאמנתם כל הדרך. בכל גבעה, בכל עמק. הרמתם אותי לאורך כל הדרך ואני לעולם אהיה אסיר תודה עבור כל מה שעשיתם וכל העבודה המדהימה שעשיתם".

 

"למרות כל ההבדלים בינינו, רובנו חולקים תקוות מסוימות באשר לעתידה של אמריקה. אנחנו רוצים לגדול בארה"ב היכן שיש בתי הספר הטובים ביותר. אנחנו רוצים להוביל בטכנולוגיה ובמדע, במשרות טובות. אנחנו רוצים שלילדים שלנו לא יהיה חוב. רוצים מדינה שאינה מאוימת על ידי הכוח ההרסני של ההתחממות הגלובלית", אמר אובמה.


חגיגה משפחתית. ברק, מישל, סשה ומליה אובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חגיגה משפחתית. ברק, מישל, סשה ומליה אובמה(צילום: AFP)
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ישתף פעולה עם יריבו למרוץ? רומני בנאום הפסדו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ישתף פעולה עם יריבו למרוץ? רומני בנאום הפסדו(צילום: AFP)

מתנחמים בנשיקה. מיט ואן רומני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מתנחמים בנשיקה. מיט ואן רומני(צילום: רויטרס)


לא הלילה שלהם. תומכי רומני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא הלילה שלהם. תומכי רומני(צילום: AFP)

"אנחנו רוצים לגדול בארה"ב היכן שיש בתי הספר הטובים ביותר" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"אנחנו רוצים לגדול בארה"ב היכן שיש בתי הספר הטובים ביותר"(צילום: AFP)

 

"אנחנו רוצים מדינה בטוחה ומכובדת הנערצת ברחבי העולם, המוגנת על ידי הצבא החזק ביותר עלי אדמות והכוחות הטובים ביותר שהמדינה הזו אי פעם ידעה. אבל אנחנו רוצים גם מדינה שנעה בביטחון מחוץ לעתות מלחמה כדי לחיות בשלום עם כל בני האדם. אנחנו מאמינים באמריקה סובלנית ופתוחה לחלומות של מהגרים הלומדים בבתי הספר שלנו".

 

"כולנו ביחד, כך אנחנו מנהלים קמפיין"

מוקדם יותר הודה אובמה לתומכיו באמצעות הרשתות החברתיות. "עוד ארבע שנים", הוא כתב בחשבון הפייסבוק שלו. "הכול הושג בזכותכם. תודה לכם. כולנו ביחד בזה. כך אנו מנהלים מסע בחירות. זה מה שאנחנו. תודה רבה", הוא כתב בחשבון הטוויטר הנשיאותי. 

 

במשך שעות התקשו רשתות התקשורת האמריקניות לקבוע מי ניצח במדינות המתנדנדות שבהן התנהל קרב אדירים בין אובמה לבין המועמד הרפובליקני, מיט רומני, ולקראת בוקר התברר כי אובמה ניצח במספיק מדינות מביניהן, והצליח לגרוף לפחות 270 אלקטורים.


הבטיח לשתף פעולה עם יריבו למרוץ. אובמה  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבטיח לשתף פעולה עם יריבו למרוץ. אובמה (צילום: AFP)

  

התוצאות מפלורידה הצמודה (29 אלקטורים) עדיין אינן סופיות, אבל איש לא חיכה להן: רשת NBC הכריזה כי לפי המדגמים שלה, אובמה נבחר לכהונה שנייה. דקות בודדות עברו, וגם CNN הכריזה על ניצחונו של אובמה.

 

ערב הבחירות סומנו תשע מדינות כ"מתנדנדות", והקרב עליהן הלילה היה החשוב מכולן. אובמה הצליח לנצח בוויסקונסין (10 אלקטורים) ובניו המפשייר (4 אלקטורים), ואף שהרשתות נמנעו מלהכריז עליו כמנצח במדינה החשובה מכולן - אוהיו - לאורך הלילה הסתמן כי הוא מוביל שם על פני רומני. אובמה זכה גם במדינות המפתח ק0אוהיו (18 אלקטורים, קולורדו (9 אלקטורים) ונבאדה (5 אלקטורים). כך עולה מתחזיות נפרדות של ABC ושל סוכנות הידיעות AP. רשת CNN דיווחה כי הנשיא הדמוקרטי ניצח גם בווירג'יניה (13 אלקטורים).

 

המפסיד בבחירות לנשיאות, רומני, נאם את נאום ההפסד שלו מול תומכיו בבוסטון והודה לתומכיו ולבני משפחתו. רומני אמר שהתקשר לנשיא אובמה ובירך אותו על ניצחונו. "התקשרתי לנשיא אובמה כדי לברך אותו ואת תומכיו. אני מאחל כל טוב לנשיא, לרעייתו ולבנותיו. אני מתפלל שהנשיא יצליח בכהונה השנייה שלו".

 

לדברי המועמד הרפובליקני, "דמוקרטים ורפובליקנים צריכים לשים את האנשים לפני הפוליטיקה. אני מאמין באמריקה. אני מאמין בעם האמריקני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה בנאום הניצחון
צילום: AFP
הודה לשותפו "הלוחם". אובמה וביידן
צילם: רויטרס
איחל לאובמה הצלחה בכהונתו השנייה. רומני בנאום ההפסד
צילום: AFP
מומלצים