שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  גדולה מהחיים: קווים לדמותה של האשה החזקה

  מה הופך אשה לחזקה? שרית בראל לקחה מספר נשים אותן היא מגדירה כ'חזקות', וניסתה להבין מה יש בהן, בנשים הללו, שהופך אותן לחזקות יותר מאחרות, ומה כולנו יכולות ללמוד מהן

  בשנה האחרונה נתבשרה קרן יחזקאל שטטר, כי לתמרה, בתה שהייתה אז בת שנה ושמונה חודשים, נתגלה סרטן נדיר בכבד. מאותו הרגע יצאו קרן ומשפחתה למסע מפרך להצלת ביתה, כשהסוף מורט עצבים ושום דבר לא ידוע מראש.

   

  עוד בנושא:

  לא רק פיתוי: סטריפ דאנס ככלי להעצמה נשית

  ליזיסטרטה 2012: מהפכת הנשים רק החלה

  הגיע הזמן שנשים יעשו את חיי המין פחות קלים

   

  קרן בחרה לשתף בדף הפייסבוק שלה את קורותיה מהמלחמה להצלת בתה, וברגש מצועף היא סיפרה על התחושות הקשות שלה כאשה ואם, שיתפה בגעגועים הרבים לשגרת החיים שקדמו למחלה, הודתה בפחד הנורא ובאי הוודאות שליוו אותה, וסחפה איתה מאות אנשים שאהבו, העריכו, התפללו, דאגו וקיוו לסוף טוב עבור תמרה בתה.

   

  למרבה המזל משאלתם של הגולשים הרבים שליוו את קרן התגשמה, שכן לאחרונה התבשרה שתמרה בדרך להבראה מלאה, בשורה שעתידה להביא עמה התחלה חדשה עבור תמרה, קרן ומשפחתה. קרן מצטיירת כאשה חזקה ולוחמת, וההיכרות עימה גרמה לי לתהות מה הופך אשה לחזקה?

   

  עוף החול

  ראשית, אשה חזקה היא אשה ששורדת למרות ובניגוד לכל הסיכויים. אשה המצליחה לשרוד כשחייה מאוימים על בסיס יום-יומי. תחשבו רגע על אשה ממוצעת באפגניסטן, אשה שהיא "אסירה מינית", "אסירה מחשבתית", אשה ללא זכויות וללא עתיד. אשה, שכל יום בחייה עלול להיות היום בו היא תירצח, תיאנס או תיאסר רק בשל היותה אשה. כשהיא תתעורר לעוד יום של אימה, אנחנו נברך "ברוך שלא עשני אפגנית".

   

  ואולי אשה חזקה היא נבחרת ציבור? קחו למשל את גולדה מאיר, שכיהנה כשרת עבודה בממשלת ישראל הראשונה, ולימים היתה ראש ממשלת ישראל. גולדה מאיר היא סמל לאשה שהצליחה לנפץ את מחסומי המונופול הגברי והפטריארכלי במו אגרופיה, אשה שהפכה לשותפה מלאה בכל אותן ההחלטות ששינו את פני המציאות בה אנו חיים.

   

  השפיעה על ההחלטות החשובות ביותר. מאיר (צילום: הרמן חניתה, לע"מ) (צילום: הרמן חניתה, לע
  השפיעה על ההחלטות החשובות ביותר. מאיר(צילום: הרמן חניתה, לע"מ)

   

  האשה החברתית

  דפני ליף וסתיו שפיר הראו לנו מודל נוסף של אשה חזקה, כזאת שמסוגלת להדליק במו ידיה את הלפיד החברתי, ולהעיר עם שלם מהתרדמת בה היה שרוי. ליף ושפיר הצליחו לגרום לאנשים לפקוח את העיניים ולדרוש את שמגיע להם, לצאת מעורם, להביע אכפתיות, לצאת לרחובות ולצעוק את מה שבוער בהם. הרי נשים כאלה לא מדליקות משואה לזכר מה שנשאר מהזכויות שלנו, להפך. הן מציתות בתוכנו את הרצון להגדיר את הזכויות הללו מחדש. נשים כמוהן נוטעות בנו את התקווה שאפשר וצריך לשנות. לא מחר, אלא כאן ועכשיו.

   

  העירה עם שלם. ליף (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
  העירה עם שלם. ליף(צילום: אלי אלגרט)

   

  אבל אתם יודעים מה? לא חייבים להרחיק לכת עד הכנסת. אשה חזקה יכולה להיות גם זאת שבוחרת להישאר בבית ולגדל את ילדיה. אשה ששואבת מהם כח ונוטעת בהם חכמה ובטחון. אשה הרואה בגידול ילדיה שליחות, ושואבת מכך סיפוק, מימוש ושמחה. מנגד, גם הקרייריסטית היא אשה חזקה. אשה שמחליטה לצאת החוצה ולהגשים את עצמה ואת יעודה, אשה שמתמקדת במטרתה - ללא קשר למרחק אותו תצטרך לגמוע על מנת להשיגה, תוך ידיעה שיהיה עליה להקריב בעבור זה את זמנה עם משפחתה.

   

  החוזק כהוויה של חיינו

  כל הדוגמאות הללו מראות שיש כל מיני גוונים שהופכים נשים לחזקות. אנשים נוטים לפרש חוזק כהצלחה, כשריר חיצוני, כביטוי לעוצמה. אם הצלחת להתגבר על מכשול כזה או אחר - אזי את חזקה. אם כבשת פסגה - את חזקה. אם את אשה מכוכב "נוגה" ועשית צעד קטן בשבילך אבל גדול לנשיות על כוכב "מאדים" הגברי - את חזקה. אם שרדת את השכול, את הגזרות הכלכליות, את השגרה ואת החיים - את חזקה.

   

   

  שימו לב שאף אחת מהפרשנויות לחוזק לא כללה תואר אקדמאי, עושר פיננסי, מצב משפחתי או קריירה זו או אחרת. לא שאין להם משקל, אבל הם תוצאה של הגדרת מטרה, וחוזק הוא לא מטרה, הוא הוויה הנוצרת תוך כדי עבודה עצמית, יומיומית.

   

  קרן יחזקאל שטטר לדוגמה, תוכל לומר לכם שהיא לא בחרה בחוזק הזה, שזהו אינסטינקט שטבוע בכל אמא שבחרה מרצון להביא ילדים לעולם הזה, ושהכוחות שלה בחודשים האחרונים אינם כוחות-על, אלא כוחות אנושיים, חייתיים, שקיימים בכל אדם ובכל אשה שהיא גם אמא לילדים.

   

  נשים הנתפסות כחזקות יש בכל ארץ ובכל עיר, אבל מה שהופך אשה לחזקה בעיניי הוא מכלול תכונות ויכולות, שכל אחת מאתנו יכולה לסגל לעצמה. אשה חזקה תקבל את עצמה ואת הגוף שלה, תמצא לבד את המרכז האמיתי שלה, לא תאבד מהרוך והנשיות שבה, ותדע לסלוח לעצמה.

   

   

  לכל הכתבות והעדכונים - כנסו לעמוד הפייסבוק של ערוץ יחסים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באה במבחר גוונים וסוגים. אשה חזקה
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים