שתף קטע נבחר

קריקטורות ערביות: אובמה, סיים את הכיבוש הציוני

הכותרות הראשיות בעיתוני המזה"ת עסקו מטבע הדברים בבחירתו מחדש של אובמה. חלק ממאמרי המערכת תלו תקווה גדולה בנשיא שמשוחרר מלחצי בחירות בעוד אחרים לא צופים שינוי במדיניות האמריקנית כלפי העולם הערבי. "חופש התנועה של אובמה יהיה מוגבל בגלל שליטתו של נתניהו על הקונגרס"

ניצחונו של ברק אובמה בבחירות לנשיאות ארצות הברית כבש הבוקר (יום ד') את עמודי השער בעיתונים רבים במזרח התיכון וגם את מאמרי המערכת, והציפיות מהנשיא החדש-ישן נעות בין תקווה מחודשת לבין הכרה כי דבר לא ישתנה בעתיד ביחסים שבין המעצמה הגדולה לעולם הערבי-מוסלמי. 

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

עוד חדשות בעולם :

אסד: אינני בובה של המערב. אחיה ואמות בסוריה

זעם ציבורי ושחיתות בצמרת: סין בוחרת הנהגה

לוס אנג'לס: שחקני פורנו חייבים לחבוש קונדומים

גואטמלה: עשרות הרוגים ונעדרים ברעש אדמה עז

 

בעיתון "אל-קודס אל-ערבי" הנפוץ, כתב עורך העיתון עבד אל-בארי עטואן, מאמר דעה תחת הכותרת "המשברים במדינות ערב מחכים לאובמה". לפי עטואן, "אובמה לא דיבר בכלל על האזור הערבי ומשבריו בנאום הניצחון שלו שארך 25 דקות, בין שמדובר בנושא השלום הערבי-ישראלי ובין שבשאיפותיה הגרעיניות של איראן ובדרכים להתמודד עמם בדרכי שלום או מלחמה".

 

יכול כבר להפציץ את איראן? נתניהו ב"אל-משהד" ()
יכול כבר להפציץ את איראן? נתניהו ב"אל-משהד"

 

למרות הדברים הפסימיים, כתב עטואן גם כי "אין זה אומר שההתעלמות של אובמה תימשך במשך זמן רב, בייחוד בכל הקשור למשבר המחמיר בסוריה. סעודיה ורוב מדינות המפרץ היו מעדיפות את ניצחונו של מיט רומני, שהיה העתק לנשיא האמריקני לשעבר ג'ורג' בוש הבן שכבש את עיראק והפיל את סדאם חוסיין".

 

"נתניהו התגרה, אובמה כבש את יצרו"

"רומני היכה בתופי המלחמה נגד איראן ומתח ביקורת על יריבו אובמה משום שזה לא התערב צבאית בסוריה כדי להפיל את בשאר אסד", כתב עטואן. "זאת הסיבה לאכזבה הגדולה במדינות המפרץ". לדבריו, "באופן פרדוקסלי, גם ראש ממשלת ישראל, (בנימין) נתניהו, מאוכזב משום שהוא שם את כל הביצים בסל של רומני ונכנס לעימות קשה עם אובמה בנושא הגרעין האיראני. אולם האחרון נמנע מעימות והעדיף לכבוש את יצרו, ולכן נתניהו הורה בתקיפות לשריו שלא להגיב על תוצאות הבחירות".

 

עורך העיתון "אל-קודס אל-ערבי" ציין במאמרו כי אובמה "העניק לישראל סיוע צבאי שלא הוענק לה מאף נשיא אמריקני אחר ונכנע לכל קריאות התיגר של נתניהו ובלע את העלבונות שלו זה אחר זה במשך ארבע השנים האחרונות". לדבריו, "ניתן להניח שאובמה ישתחרר לחלוטין מהלחצים לציית ללובי היהודי שתומך בנתניהו ולא יהיה לו מה להפסיד אם ינסה להתייחס לממשלת ישראל בצורה אחרת. אך עדיין, חופש התנועה שלו יהיה מוגבל בגלל שליטתו של נתניהו על הקונגרס שבו הרפובלינקים מהווים רוב".

 

"המשברים מחכים לאובמה". "אל-קודס אל-ערבי" ()
"המשברים מחכים לאובמה". "אל-קודס אל-ערבי"

 

עטואן ציין כי ישנם ארבעה נושאים שעל אובמה לטפל בהם ללא דיחוי - הנושא הסורי ("האם הוא יתערב צבאית?"), הנושא האיראני ("ברור שהוא מעדיף מצור כלכלי על התערבות צבאית"), תהליך השלום במזרח התיכון והדרך להתמודד עם ארגוני האיסלאם הפוליטי המתונים והקיצוניים. 

 

"לא יהיה חדש תחת השמש"

ביומון הסעודי "אילאף" כתב עיתונאי פלסטיני כי "ארה"ב בחרה בנשיא המנוסה, שנראה רציונלי הרבה יותר ממתחרו מיט רומני, שנהג לחלום על החייאה מחדש של חלום האימפריה האמריקנית". לדבריו, "מה שחשוב לנו כערבים זה מה תהיה מדיניות החוץ האמריקנית ביחס לאזור. אני סבור שלא יהיה חדש תחת השמש משום שאנחנו למודי ניסיון מאובמה ואין דבר חדש שהוא יכול לתת לנו".

 

"המדיניות של אובמה תהיה המשך לארבע השנים האחרונות ואנחנו לא צריכים להמתין לפריצת דרך כלשהי בסוגיה הפלסטינית, משום שההחלטה לא נמצאת בבית הלבן אלא בישראל", נכתב ב"אילאף". "כערבים, אסור לנו לחכות למה שארה"ב תיתן לנו, משום שארה"ב איננה ארגון צדקה שנותנת תרומות כספיות ללא תמורה. התמיכה בסוגיות הערביות היא איננה מהתכונות שיש לארה"ב, אלא אם יש לה אינטרס בכך. ונראה שהאינטרס של ארה"ב לתמוך בישראל חשוב יותר מהאינטרס שלה לתמוך בערבים".


"לא יהיה חדש תחת השמש". "אילאף" הסעודי ()
"לא יהיה חדש תחת השמש". "אילאף" הסעודי

 

"אסור לנו לתלות תקוות רבות באובמה, שהפר את הבטחותיו לפתור את הסוגיה הפלסטינית ועשה הרבה למען ישראל ועוד יעשה הרבה", נכתב בעיתון הסעודי.

 

"ארה"ב לא תתערב בעולם"

בעיתון הלבנוני "א-דיאר", המזוהה עם המשטר הסורי, הביעו דעה דומה לזו שבעיתון הסעודי. במאמר שכותרתו "לא יהיה שינוי במדיניות של ארה"ב עם בחירת אובמה", נכתב ש"ארה"ב לא תתערב בדרכים צבאיות במה שמתרחש בעולם. להיפך, היא תסיג את כוחותיה מאפגניסטן בשנת 2014".

 

באותו הקשר, אחד מהכותבים בעיתון "אל-חיאת" הלונדוני כתב מאמר מערכת שנשא כותרת המותחת ביקורת על התנהלותו של אובמה בסוריה: "הארכת כהונתו של אובמה שווה להארכת המלחמה בסוריה".


"בחירת אובמה תאריך את המלחמה בסוריה". "אל-חיאת" הלונדוני ()
"בחירת אובמה תאריך את המלחמה בסוריה". "אל-חיאת" הלונדוני

 

עם זאת, בתקשורת הערבית יש גם מי שמשמיע דעות הפוכות על רקע בחירתו מחדש של אובמה לנשיא ארה"ב. בעיתון "א-שרק אל-אווסט" נכתב מאמר שכותרתו "האם (מחמוד) אחמדינג'אד ואסד חגגו את ניצחונו של אובמה?". כותב המאמר תהה אם האנשים שעומדים לצד העם הסורי וש"מתנגדים למדיניות של השד האיראני" ספגו תבוסה. תשובתו לשאלה הייתה: "אני סבור שלא. אני סבור שאובמה בעל העור הרך הוא מי שישים קץ בכהונתו השנייה למשטר אסד וישים קץ לסכנה שמהווה המשטר האיראני".

 

"אובמה צריך למחוק את השנאה של בוש"

"מי שמכיר את השיטה שבה פועל המשטר האמריקני יודע את החשיבות של השפעת הנשיא בקדנציה השנייה שלו. ארבע שנים שבהן הנשיא חזק יותר וחופשי יותר לקבל החלטות".  

 

במאמר המערכת שפרסם העיתון המצרי הממסדי "אל-גומוהריה" נכתב: "אנו רוצים להזכיר לנשיא אובמה את הבטחותיו בתחילת הכהונה הראשונה שלו כנשיא לעולם המוסלמי - מאיסטנבול ומקהיר. הוא התחייב ליחסים שמבוססים על שיתוף פעולה, צדק ושוויון שימחקו את דפי הסכסוך והשנאה שבהם התאפיינו שנות שלטונו של ג'ורג' בוש הבן".


ניצחון לאובמה בנוקאאוט. "אל-חיאת" ()
ניצחון לאובמה בנוקאאוט. "אל-חיאת"

 

בעיתון המצרי המשיכו במתקפה על הנשיא הרפובליקני הקודם: "בוש השתעבד לציונות העולמית בעודו מכריז על מה שהוא כינה 'המלחמה בטרור נגד העולם האיסלאמי'. אובמה שכח את ההבטחות שלו, ייתכן שבגלל ההשפעה הציונית כבדת המשקל עליו במהלך כהונתו הראשונה. נקווה שהוא לא יזנח את ההבטחות האלה במהלך כהונתו השנייה כדי שלא ייצא בסופה מהבית הלבן כפי שיצאו קודמיו, כשהם נוטלים חלק בפשעי ישראל נגד הערבים".


הנשיא האמריקני בהיכון על המסלול הפלסטיני. "א-שרק אל-אווסט" ()
הנשיא האמריקני בהיכון על המסלול הפלסטיני. "א-שרק אל-אווסט"

ישראל המדינה ה-51 של ארה"ב? מתוך עיתון סעודי ()
ישראל המדינה ה-51 של ארה"ב? מתוך עיתון סעודי

אכל את רומני לארוחת צהריים. אובמה ב"א-רד" הירדני ()
אכל את רומני לארוחת צהריים. אובמה ב"א-רד" הירדני

ארה"ב תתערב בעולם כמו בעידן בוש? "אל-עוכאז" הסעודי ()
ארה"ב תתערב בעולם כמו בעידן בוש? "אל-עוכאז" הסעודי

הציונים מכוונים את המדיניות האמריקנית בעיתון "אל-ביאן" מאיחוד האמירויות ()
הציונים מכוונים את המדיניות האמריקנית בעיתון "אל-ביאן" מאיחוד האמירויות

איזה אובמה נראה בכהונה השנייה? "א-ספיר" הלבנוני ()
איזה אובמה נראה בכהונה השנייה? "א-ספיר" הלבנוני

  

בעיתון הירדני הממסדי "א-דוסתור" נכתב במאמר המערכת כי "בחירתו של אובמה בשנית מציבה אותו פנים אל פנים מול האמת.

אנחנו מתכוונים לזה שהוא ימלא את הבטחתו ויפעל להקמת מדינה פלסטינית עצמאית שניתן לחיות בה על האדמה הפלסטינית ובירתה ירושלים, ושיפעל לשים קץ לכיבוש הציוני שמהווה את הסיבה העיקרית להיעדר הביטחון והיציבות באזור".

 

עוד נכתב ב"א-דוסתור" שניתן להניח כי הנשיא האמריקני יפעל הפעם בעצמאות מוחלטת ללא הלחצים הציוניים שהשפיעו עליו בעבר וטרפדו את מהלכו המוקדם לעצור את ההתנחלויות. ניצחונו של אובמה בפעם השנייה מביא אופטימיות למדינות האזור, בייחוד לאחר שהכריז בנאום הניצחון כי מהיום לא יהיו עוד מלחמות. האם הוא יתחייב בנוסח כתוב וימלא את מה שהבטיח בשני נאומיו המפורסמים בקהיר ובאיסטנבול...?"

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עכשיו הוא יכול להפציץ את איראן? נתניהו
תקווה גדולה לצד פסימיות. אובמה
צילום: AP
שולט בקונגרס. נתניהו
צילום: אבי רוקח
מומלצים