שתף קטע נבחר

אמריקה בחרה - ברק אובמה לכהונה שנייה

הנשיא ברק אובמה הכריז על ניצחונו בתום לילה מורט עצבים. "עוד ארבע שנים", כתב בסטטוס בפייסבוק והודה לתומכיו: "הכול הושג בזכותכם. כולנו ביחד בזה. כך אנו מנהלים מסע בחירות. זה מה שאנחנו". רומני התקשר לאובמה והודה בהפסדו

אמריקה שלו: הנשיא שחיסל את מנהיג אל-קאעידה אוסמה בן לאדן , אך ספג ביקורת קשה על מדיניותו הכלכלית נשאר בבית הלבן לארבע שנים נוספות. אחרי שעות ארוכות ומורטות עצבים בחרה ארצות הברית בנשיאה ה-44, ברק אובמה, לכהונה נוספת. אובמה כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "עוד ארבע שנים" ובחשבון הטוויטר שלו הוא "צייץ": "הכול הושג בזכותכם. תודה לכם. כולנו ביחד בזה. כך אנו מנהלים מסע בחירות. זה מה שאנחנו. תודה רבה".

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

אובמה נבחר בשנית - כתבות נוספות:

חיסל את בן לאדן, ונשאר נשיא. זהו ברק אובמה

שוב פילוג: נשיא דמוקרטי, בית נבחרים רפובליקני

היסטוריה: תושבי מיין אישרו נישואים חד-מיניים

אובמה נשאר נשיא. הלילה הדרמטי, דקה אחר דקה

 

במשך שעות התקשו רשתות התקשורת האמריקניות לקבוע מי ניצח במדינות המתנדנדות שבהן התנהל קרב אדירים בין אובמה לבין המועמד הרפובליקני, מיט רומני, ולקראת בוקר התברר כי אובמה ניצח במספיק מדינות מביניהן, והצליח לגרוף לפחות 270 אלקטורים. אחד מעוזריו של אובמה סיפר כי רומני התקשר ליריבו הדמוקרטי והודה בהפסדו.  

  

רומני הגיע למטה הבחירות שלו בבוסטון כדי להודות בהפסדו. הוא הודה לתומכיו וקרא לנבחרי הציבור במדינה להתאחד כדי לשקם את הכלכלה האמריקנית.

 

רומני: "מתפלל שהנשיא יצליח בכהונה השנייה שלו"

"האומה שלנו בנקודה קריטית. בעת כזו איננו יכולים להסתכן במחלוקות ובפילוגים", אמר רומני. "התקשרתי לנשיא אובמה כדי לברך אותו ואת תומכיו. אני מאחל כל טוב לנשיא, לרעייתו ולבנותיו. אני מתפלל שהנשיא יצליח בכהונה השנייה שלו". לדברי המועמד הרפובליקני, "דמוקרטים ורפובליקנים צריכים לשים את האנשים לפני הפוליטיקה. אני מאמין באמריקה. אני מאמין בעם האמריקני".

 

"האומה שלנו בנקודה קריטית". הזוג רומני לאחר נאום ההפסד בבוסטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"האומה שלנו בנקודה קריטית". הזוג רומני לאחר נאום ההפסד בבוסטון(צילום: רויטרס)

 

רומני הוסיף בנאומו בפני תומכיו "הבחירות האלה הסתיימו אבל העקרונות האלה נשארים. אני מאמין בעקרונות שעליהם מתבססת האומה שלנו. אני מקווה שמילאתי אחרי הציפיות שלכם להנהיג את האומה אבל האומה בחרה מנהיג אחר. אני מתפלל למענו ולמען האומה הגדולה הזו".

 

תוצאות מפלורידה החשובה והצמודה (29 אלקטורים) לא הגיעו עדיין, אבל איש כבר לא מחכה להן: רשת NBC הכריזה כי לפי המדגמים שלה, אובמה נבחר לכהונה שנייה. דקות בודדות עברו, וגם CNN הכריזה על ניצחונו של אובמה. רשת CNN גם דיווחה  כי שיירתו של הנשיא הדמוקרטי יצאה מביתו, אולם לא ברור להיכן.

 

התנדנדו לטובת אובמה

ערב הבחירות סומנו תשע מדינות כ"מתנדנדות", והקרב עליהן הלילה היה החשוב מכולן. אובמה הצליח לנצח בוויסקונסין (10 אלקטורים) ובניו המפשייר (4 אלקטורים), ואף שהרשתות נמנעו מלהכריז עליו כמנצח במדינה החשובה מכולן - אוהיו - לאורך הלילה הסתמן כי הוא מוביל שם על פני רומני. אובמה זכה גם במדינות המפתח ק0אוהיו (18 אלקטורים, קולורדו (9 אלקטורים) ונבאדה (5 אלקטורים). כך עולה מתחזיות נפרדות של ABC ושל סוכנות הידיעות AP. רשת CNN דיווחה כי הנשיא הדמוקרטי ניצח גם בווירג'יניה (13 אלקטורים).

 

מותחן של ממש התפתח בפלורידה, שם הפרידו לאורך הלילה רק כמה אלפי קולות בין אובמה לרומני, ובשלבים מסוימים - רק כמה מאות.

 

 

נשאר בבית הלבן ל-4 שנים נוספות. אובמה מכריז על ניצחונו בפייסבוק שלו ()
נשאר בבית הלבן ל-4 שנים נוספות. אובמה מכריז על ניצחונו בפייסבוק שלו

 

"הניצחון הושג בזכותכם". הזוג אובמה בחשבון הטוויטר של הנשיא ()
"הניצחון הושג בזכותכם". הזוג אובמה בחשבון הטוויטר של הנשיא

 

חגיגות הניצחון. תומכי אובמה במטה הנשיא בשיקגו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חגיגות הניצחון. תומכי אובמה במטה הנשיא בשיקגו(צילום: AFP)

 

שיירת הנשיא בדרך למטה? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שיירת הנשיא בדרך למטה?(צילום: AFP)

 

נתנו לו גב. תומכי אובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתנו לו גב. תומכי אובמה(צילום: AFP)

לילה מורט עצבים. נבאדה של אובמה (צילום: CNN) (צילום: CNN)
לילה מורט עצבים. נבאדה של אובמה(צילום: CNN)

 

מעט אחרי השעה 05:00 בבוקר דווח כי שיירתו של אובמה יצאה מביתו שבשיקגו, שם התעדכן במהלך הלילה בתוצאות עם בני משפחתו. לא ברור לאן יצאה השיירה. רומני מנגד העביר את הלילה עם משפחתו בבוסטון, מסצ'וסטס.

 

"נלחמנו ממש עד הסוף", אמר אובמה זמן קצר לפני פרסום המדגמים הראשונים, והשתמש בביטויים מעולם הספורט: "אני מרגיש שהשקענו במגרש, לא השארנו דבר בחדר ההלבשה". רומני אמר כי לא הקדיש מחשבה רבה כל-כך לאפשרות שיפסיד, אך למקרה שכך יקרה אמר: "יש לי משפחה וחיים". במהלך הלילה לא נרשמו הפתעות במדינות שנחשבו בטוחות לשני המועמדים - אובמה ניצח במדינות דמוקרטיות מובהקות כמו ניו יורק, ניו ג'רזי ואחרות, ורומני גרף כצפוי מדינות כמו טקסס וקנזס.

 

שוב קונגרס מפולג

אובמה אמנם נשאר בבית הלבן, אך הוא שוב ייאלץ להתמודד מול קונגרס מפולג ובית נבחרים רפובליקני: רשת CNN חזתה כי לפי המדגמים שערכה, בית הנבחרים יישאר בידיים רפובליקניות ואילו הסנאט ימשיך להיות בשליטת הדמוקרטים. מפלגתו של אובמה ניצחה בכמה מאבקים צמודים - בווירג'יניה, מיזורי, מסצ'וסטס ואינדיאנה. 

 

לא הצליח להעביר לצדו את המדינות המתנדנדות החשובות. רומני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא הצליח להעביר לצדו את המדינות המתנדנדות החשובות. רומני(צילום: AFP)

 

בין המועמדים שכיכבו במערכת הבחירות לקונגרס הייתה אליזבת וורן הדמוקרטית שהצליחה הלילה לקחת כיסא רפובליקני בסנאט, באחת ההתמודדויות המרכזיות ביותר. מול וורן התמודד הסנאטור סקוט בראון, שהחליף ב-2010 את הסנאטור המנוח טד קנדי. וורן עשתה גם היסטוריה מקומית כשהפכה לאשה הראשונה הנבחרת לסנאט מטעם מדינת מסצ'וסטס. 

 

האיש שנבחר היום לקדנציה שנייה בבית הלבן היה בסך הכול סנאטור של קדנציה אחת כשהצליח להביס את הילרי קלינטון בפריימריז במפלגה הדמוקרטית. את ג'ון מקיין הוא הביס ב-2008 על רקע הקריסה הכלכלית ערב הבחירות.

אובמה אמר אז שאם הוא לא יצליח לתקן את הכלכלה, הוא יהיה נשיא של קדנציה אחת. בתשדירים של רומני לא הפסיקו להקרין את ההבטחה הזו.  

 

תירוצים לכך יש בשפע וגם סיבות אמיתיות, הקשורות בכלכלה הגלובלית. פרופסורים לכלכלה מימין ומשמאל מתווכחים מי אשם במצב, אך עובדה אחת ברורה: מאז ימי הנשיא פרנקלין רוזוולט במחצית הראשונה של המאה שעברה, שום נשיא לא הצליח להיבחר לכהונה שנייה כששיעור האבטלה גבוה משמונה אחוזים. לו רק מסיבה זו, יריב רפובליקני אמור היה למחוץ את אובמה בקלפיות. זה לא קרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק אובמה
צילום: רויטרס
"עוד 4 שנים"
צילום: EPA
חגיגות הניצחון
צילום: AFP
הודה בהפסדו. רומני
צילום: רויטרס
מומלצים