שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

בחזרה לעתיד: בוש נגד קלינטון, הפעם ב-2016?

אובמה רק נבחר מחדש, אך בארה"ב לא בזבזו זמן ופתחו את בורסת המועמדים לנשיאות בעוד 4 שנים. למזכירת המדינה הכי הרבה ניסיון, לאחיו של הנשיא לשעבר קשר עמוק להיספנים ומושל ניו ג'רזי עלה לכותרות בעזרת "סנדי". למקומות, היכון...

משפחת אובמה עוד לא הספיקה לשוב לבית הלבן ולהתאושש מבחירתה לארבע שנים נוספות, אך בורסת השמות של המועמדים לנשיאות ארצות הברית ב-2016 כבר נפתחה. כל מי שמתכנן לרוץ לנשיאות בארה"ב יודע שבמונחים פוליטיים, ארבע שנים הן לא כל כך הרבה זמן ושהבחירות הבאות נמצאות ממש מעבר לפינה, זאת בהתחשב בעובדה שהחלטה על התמודדות חייבת להתקבל כבר בתוך שנתיים.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet בעמוד מיוחד

קריקטורות ערביות: אובמה, סיים את הכיבוש הציוני

50 מתוך 50: הגיק שחזה את התוצאות בארה"ב

צייץ לי תמונה: הצילומים הגדולים מהבחירות

אמריקה החדשה ניצחה את אמריקה הישנה / פרשנות

 

הפריימריז הבאים בשתי המפלגות - הרפובליקנית והדמוקרטית - צפויים להיות ארוכים ולהימתח כמו מסטיק בהיעדר נשיא מכהן שמתמודד על בחירתו מחדש - בדיוק כמו ב-2008. על רקע מצב זה, יש לצפות לשפע של מועמדים אלמונים, חלקם מעוררי גיחוך, מהסוג שסיפקו לנו הבחירות המקדימות האחרונות של הרפובליקנים. ריק פרי, הרמן קיין ומישל בקמן. זוכרים אותם? 

 

מרוץ אחד הסתיים, מרוץ אחר נפתח. CNN סוקר את מועמדי 2016

 

לאמריקנים יימאס מהדמוקרטים אחרי 8 שנים? אובמה בחגיגות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לאמריקנים יימאס מהדמוקרטים אחרי 8 שנים? אובמה בחגיגות(צילום: EPA)

 

המועמדים האלמונים יותר יצטרכו זמן כדי לבנות לעצמם שם ולהתחבר לבעלי הממון ויש כאלה שיכולים להיכנס מיד לזירה. עד לפני ארבע שנים ישב בבית הלבן במשך 20 שנה נשיא ששמו בוש או קלינטון: ג'ורג' בוש האב (1988-1992), ביל קלינטון (1992-2000) וג'ורג' בוש הבן (2000-2008). האם ניתן לתאר שאחרי 8 שנות אובמה, יחזרו השמות קלינטון ובוש לככב ואף להתמודד על הנשיאות? התשובה: זה בהחלט אפשרי.

 

הג'וב של ג'ב - להשיג את קולות ההיספנים

מושל פלורידה לשעבר ג'ב בוש, בן 59, נחשב במשך הרבה שנים כמי שימשיך את השושלת המשפחתית ויגיע לבית הלבן. אך היה זה דווקא אחיו, ג'ורג' ווקר בוש שעקף אותו ועשה זאת לפניו. בבחירות 2012 החליט ג'ב בוש שלא להתמודד מאותה סיבה שאחיו עצמו נעלם מן העין.

השם בוש היה "רעל" לקמפיין של מיט רומני הרפובליקני לאחר שהנשיא בוש הבן הותיר את אמריקה מדממת - עם כלכלה על הקרשים ושתי מלחמות באפגניסטן ובעיראק. בסקרים שנערכו לאחר הבחירות התברר שמרבית הציבור מייחס את האחריות למשבר הכלכלי לקודמו של ברק אובמה בתפקיד.

 

בעוד ארבע שנים יכול ג'ב בוש לחזור לקדמת הבמה הפוליטית בארה"ב ואולי להיות התקווה הגדולה ביותר של הרפובליקנים. לבוש יש ניסיון ניהולי מתוקף תפקידו כמושל פלורידה במשך 8 שנים (עד 2007) וכאיש עסקים בימים אלה הוא יכול לפתור לרפובליקנים את הבעיה הקשה שלהם שנחשפה בבחירות האחרונות - אי יכולתם להתמודד עם השינויים הדמוגרפיים הגדולים שעברה ועדיין עוברת ארה"ב.


התקבלה בכל מקום כראש מדינה. קלינטון בביקור במלאווי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
התקבלה בכל מקום כראש מדינה. קלינטון בביקור במלאווי(צילום: AFP)

 

המפלגה הרפובליקנית מצטיירת כמפלגה של גברים, לבנים ומבוגרים. ג'ב מאוד מתאים לדימוי הזה למעט בנקודה אחת שיכולה לפעול לטובתו בבחירות 2016 - הוא נשוי למכסיקנית, יש לו קרובי משפחה דוברי ספרדית והאוריינטציה שלו לקהילה ההיספנית-לטינית חזקה ביותר בשל עובדה זאת.

 

ארה"ב מוכנה לאשה ראשונה בחדר הסגלגל?

על הנייר, לג'ב בוש יש את כל החבילה: השם, הניסיון והיכולת לתקשר ולהלהיב את ההיספנים שהביאו לאובמה את הניצחון במדינות כמו וירג'יניה, קולורדו, ניו מכסיקו ונבאדה. אולם על הנייר, גם להילרי קלינטון יש כל החבילה בשביל להפוך לאשה הראשונה שתושבע לנשיאת ארה"ב ב-20 בינואר 2017.

 

הדיבורים על הילרי כמועמדת לגיטימית בבחירות 2016 נמשכים אף על פי שהיא מבקשת לפרוש מהחיים הציבוריים וללכת הביתה לנוח. לעזיבתה את אור הזרקורים יכולות להיות שתי סיבות: הראשונה היא טקטית - הדיפלומטית מספר 1 של ארה"ב יורדת מהבמה הציבורית כדי להכין את הקרקע למרוץ לבית הלבן בעוד ארבע שנים. הסיבה השנייה היא שקלינטון באמת עייפה מעשרות שנים של עשייה ציבורית אחרי שהייתה הגברת הראשונה במשך שמונה שנים, סנאטורית מטעם מדינת ניו יורק וכעת היא מסיימת את תפקידה כמזכירת המדינה.


ימשיך את השושלת בבית הלבן? ג'ב בוש, אביו ואחיו הנשיאים לשעבר (צילום: AP) (צילום: AP)
ימשיך את השושלת בבית הלבן? ג'ב בוש, אביו ואחיו הנשיאים לשעבר(צילום: AP)

 

לקלינטון יש את הניסיון המגוון ביותר מבין כל המועמדים, הפופולריות שלה מרקיעת שחקים ויותר מכל אשה אחרת בארה"ב, היא בעלת הסיכוי הכי טוב לשבור את מה שכינתה בעבר "תקרת הזכוכית" ולהישבע לנשיאה - האשה הראשונה לעשות כן בתולדות ארה"ב. בבחירות האחרונות ראינו שהנשים קובעות לא רק בבית, אלא גם מי יהיה נשיא ארה"ב ורובן הצביעו לאובמה. דבר זה עשוי לפעול לטובתה.

 

קלינטון כפול 2

העייפות והשובע ניכרים על פניה של הילרי, אף על פי שהיא ממשיכה בטיסות רבות ברחבי הגלובוס. אשת הברזל האמריקנית ביקרה בקדנציה הנוכחית, שטרם הסתיימה, ב-112 מדינות וטסה כמעט מיליון וחצי קילומטרים. הריצה לנשיאות ארה"ב היא תחרות "איש הברזל" של הפוליטיקה. בשלב זה, כשהבחירות לנשיאות בדיוק הסתיימו, קלינטון רוצה לנוח ואולי לקוות שבתה צ'לסי תביא לעולם נכד שהיא תוכל להשתעשע אתו. אולם, אחת ההערכות היא שהיצרים הפוליטיים יגברו על קלינטון ואם היא תהיה בריאה והנסיבות הפוליטיות יהיו נכונות מבחינתה, אז היא בהחלט תרוץ בבחירות לנשיאות ב-2016.

 

בבית משפחת קלינטון יש לפחות אדם אחד שרוצה לחזור לבית הלבן וזהו הנשיא לשעבר ביל קלינטון, שהפופולריות שלו באה"ב גם נמצאת בשיאה. החושים הפוליטים של קלינטון חדים כתמיד ובוועידה הדמוקרטית שנערכה בצפון קרוליינה הוא הוא נשא את הנאום הטוב ביותר, וככל הנראה גם טוב מכל נאומיו של אובמה עצמו במהלך מסע הבחירות. בחודשים האחרונים הופיע קלינטון באסיפות בחירות למען אובמה ונראה שהוא רק משתבח כמו יין ושיכור מהאהבה המורעפת עליו.


אחרי 1988 ו-2008 ינסה שוב את מזלו. סגן הנשיא ביידן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אחרי 1988 ו-2008 ינסה שוב את מזלו. סגן הנשיא ביידן(צילום: רויטרס)

 

הילרי מכהנת אמנם רק בתפקיד מזכירת המדינה, אבל במסעות שערכה בארבע השנים האחרונות ברחבי העולם היא התקבלה כמו ראש מדינה, כמו כוכב על. במקביל, היא דאגה לשמור כל הזמן קרוב לחזה את מאגר התורמים שלה. קלינטון, שפעלה רבות במהלך הקדנציה האחרונה לקידום זכויות נשים, נערצת מאוד על ידי נשות ארצה.

 

רק להילרי יש את הלוקסוס לנוח

להבדיל מפוליטיקאים אחרים שיבקשו לרוץ לנשיאות בבחירות 2016, קלינטון יכולה ללכת הביתה לנוח, לאגור כוחות ולהיות האחרונה שתודיע על כניסתה למרוץ. וכשתכריז על כניסתה למרוץ, הציבור האמריקני יקבל שניים במחיר של אחד בבית הלבן - אם היא תיבחר כמובן. דבר אחד שעשוי לפעול לרעתה של קלינטון במרוץ לנשיאות הוא שבבית הלבן יישב נשיא דמוקרטי כבר שמונה שנים וייתכן שהציבור האמריקני ירצה לראות שינוי ולבחור במועמד רפובליקני לנשיא.

 

לא ברור מה יעשה ג'ו ביידן אם קלינטון תחליט לרוץ, אבל סגן הנשיא, שכבר התמודד על המועמדות לנשיאות ב-1988 וב-2008, הבהיר שהוא מתכוון לנסות שוב את מזלו. לאחר שהצביע ביום שלישי האחרון בדלאוור בבחירות לנשיאות, שאל עיתונאי אחד את ביידן אם זו הפעם האחרונה שהוא מצביע עבור עצמו. ביידן נעצר לרגע, חייך במלוא הפה והשיב: "לא, אני לא חושב כך". אגב, אם יתמודד ביידן ב-2016 הרי שהוא יעשה זאת ממרומי גיל 73.


יזכרו לו את הטיפול המסור בנפגעי "סנדי"? מושל ניו ג'רזי כריסטי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יזכרו לו את הטיפול המסור בנפגעי "סנדי"? מושל ניו ג'רזי כריסטי(צילום: רויטרס)

 

ציר בית הנבחרים הרפובליקני פול ראיין נחשף לציבור האמריקני מאז שרומני הציג אותו בסוף הקיץ כמועמד הרפובליקני לסגן הנשיא. לקראת סוף המרוץ מול אובמה, היה נראה שרומני דווקא הסתיר את ראיין מעין הציבור בגלל היותו שמרן מאוד בדעותיו ומשום שהוא הפריע לרומני לבצע זגזוג בעמדותיו ולהתקרב למרכז המפה הפוליטית. אם יתמודד בפריימריז הרפובליקניים ואף במרוץ לנשיאות, ראיין יוכל להפוך ליקיר של הימין האמריקני.

 

המושל שחשב על עצמו ב-2016 ולא על רומני ב-2012

אם ראיין יעמיד עצמו לבחירה על המועמדות הרפובליקנית לנשיאות, הוא עשוי למצוא מולו יריב במשקל כבד ומי שלפי פרסומים אחרונים היה הבחירה המועדפת על רומני לסגן הנשיא - מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי. רומני בחר בכריסטי להיות הנואם הראשי בוועידת המפלגה הרפובליקנית שנערכה בטמפה שבפלורידה. מה שביל קלינטון עשה אצל הדמוקרטים, עשה כריסטי עצמו אצל הרפובליקנים בנאום בשעת צפיית השיא שהועבר בשידורים ישירים ברשתות הטלוויזיה הגדולות. אלא שבניגוד לקלינטון ששיבח את אובמה, כריסטי דיבר בעיקר על עצמו ופחות על רומני. כבר אז הוא הצטייר כמי שחושב על עצמו ב-2016 יותר מאשר על רומני ב-2012.

 

ואז הגיעה הסופה הקטלנית "סנדי", שהיוותה מכשול ענק לא רק לשאיפותיו הנשיאותיות של כריסטי, אלא גם למעמדו כמושל ניו ג'רזי. מלכתחילה, לרפובליקני שבא ממדינה שנמצאת בצפון-מזרח הליברלי אין סיכוי רב אצל השמרנים במפלגתו והתמיכה בו לא גדולה כעת בצל ההאשמות האחרונות שהוא סייע לנשיא אובמה. האמת היא ש"סנדי" עזרה לאובמה ולא כריסטי. במבחן הפוליטי הגדול שזימנו לו איתני הטבע, מושל ניו ג'רזי היה צריך לחשוב על עצמו ולא על רומני.


אביו נכשל, הוא יצליח? מושל ניו יורק הדמוקרטי אנדרו קומו (צילום: AP) (צילום: AP)
אביו נכשל, הוא יצליח? מושל ניו יורק הדמוקרטי אנדרו קומו(צילום: AP)

 

גם בלי "סנדי", כריסטי הוביל מדינה שסחבה בעיות כלכליות רבות ולא בטוח שהוא בכלל ינצח בעוד שנתיים בבחירות למשרת מושל ניו ג'רזי. ייתכן שריצה לנשיאות תשמש עבורו כיסא מפלט פוליטי מתבוסה מקומית, אך בינתיים הוא עומד למבחן הציבור בשאלת התמודדותו עם פגעי הסופה. בשביל לעבור את המבחן הזה בשלום, הוא זקוק לסיוע פדרלי גדול - דבר שחייב אותו לחבק לחיקו את הנשיא הדמוקרטי אובמה.

 

נאה, רהוט וחסר ניסיון ביצועי - רוביו בעקבות אובמה?

כריסטי גם אינו עונה לצורך הרפובליקני לחבק את ההיספנים. אם לא ג'ב בוש, לרפובליקנים יש מועמד נוסף שיכול לזכות להרחיב את קהל הבוחרים של המפלגה ולזכות בתמיכתם. למועמד הזה קוראים מרקו רוביו. רוביו הוא סנאטור צעיר מפלורידה ממוצא קובני. הוא נאה, רהוט וחסר ניסיון ביצועי, ממש כמו אובמה לפני בחירות 2008, אבל הוא יכול להיות הפתרון המהיר והטוב ביותר למשבר הדמוגרפי של הרפובליקנים. 

 

כריסטי אינו המושל היחידי שעלה לכותרות בארה"ב בעקבות "סנדי". מושל ניו יורק הדמוקרטי אנדרו קומו הוזכר בימים האחרונים רבות אחרי שמדינתו ניזוקה רבות בסופה הקטלנית. קומו מוזכר גם כן בבורסת השמות למרוץ 2016 והוא בנו של מושל המדינה בשנות ה-90 מריו קומו, שהיה מועמד מוביל לנשיאות ב-1992 עד שמושל ארקנסו הנידחת, ביל קלינטון שמו, לקח את הקופה.

 

מי שרוצה להמר על זהות המועמדים שירוצו לנשיאות בעוד ארבע שנים, צריך להתחיל במושלי מדינות בולטים. למה דווקא מושלים? כי הם זוכים לחשיפה גדולה ונתפשים לרוב כביצועיסטים. בין השמות האפשריים: מושל וירג'יניה הרפובליקני בוב מקדונל או מושל מרילנד הדמוקרטי מרטין אומיילי. שניהם נראים כמו דוגמנים ומובלטים בתקשורת.

 

גם מושל מסצ'וסטס השחור דוואל פטריק מוזכר כבר בהקשר למרוץ ב-2016 אחרי שהתגלה כנואם מלהיב בוועידת המפלגה הדמוקרטית האחרונה. מעבר למועמדים המכרים, תמיד יכול לצוץ מושל מדינה אלמוני יחסית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה לנוח. קלינטון
צילום: EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/RIA NOVOSTI
החיבוק שיפגע פוליטית במושל ניו ג'רזי? כריסטי ואובמה
צילום: AFP
אסור להזכיר את השם בוש. הנשיא לשעבר
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
האשה המכסיקנית תסייע למועמדותו? ג'ב בוש
צילום: איי פי
רק נבחר וכבר מדברים על המרוץ ב-2016. אובמה
צילום: AP
ישמח לשוב לבית הלבן. קלינטון
צילום: AP
מומלצים