שתף קטע נבחר

שימוש יתר: למה יש 25% עלייה בצריכת ריטלין?

נתוני משרד הבריאות מגלים שבשנה שעברה נרשמה עלייה של 25% בצריכת ריטלין. למה זה קורה? מומחה להפרעת קשב וריכוז מסביר ב"זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות"

משרד הבריאות פרסם לאחרונה כי בשנת 2011 חל גידול של ‭25%‬ ברכישת ריטלין לעומת ‭.2010‬ הנושא זכה מיד לכותרות, ורופא שצוטט בתקשורת אף הסביר את הגידול בצריכה בכך שמבוגרים מקבלים מינון גדול של ריטלין בגלל משקל גופם הגבוה יותר.

 

ריטלין - טוב או רע?

 

קביעה זו אינה נכונה כיוון שמינון הריטלין במבוגרים הוא מחצית מהמינון בילדים. בנוסף, חלק ניכר מהמבוגרים מקבלים כתרופת קו ראשון אמפטמינים ולא ריטלין.

 

מדוע יותר משתמשים בריטלין?

יש לכך כמה סיבות, והנה הן:

 

  • בעשר השנים האחרונות החל נושא הפרעות הקשב והריכוז לחלחל למודעות הרפואית.

 

  • בעבר יצאו הציבור והתקשורת בהתנגדות עזה לנטילת ריטלין. ככל שהשנים חלפו, ולאור הבנת הבעיה וההצלחות בטיפול, פחתו ההתנגדויות.

 

  • סגל המורים בבתי הספר נוכח בהצלחה הטיפולית, ולכן מפנים יותר ילדים עם קשיים בקשב ובריכוז לאבחון.

 

  • יש כיום הורים רבים הפונים ביוזמתם לאבחן את ילדיהם, לאחר ששמעו מסביבתם על הצלחות הטיפול.

 

  • בעבר היה מחסור חמור ברופאים לאבחון הפרעות קשב וריכוז, אולם בשנתיים האחרונות יותר ויותר רופאי ילדים ומשפחה מטפלים בהפרעה.

 

איך למנוע צריכה מיותרת?

תופעה נוספת הקשורה לריטלין היא שימוש יתר בתרופה. כדי למנוע צריכת ריטלין שלא לצורך מומלץ לנקוט את אמצעי הזהירות הבאים:

 

  • אצל ילדים בגיל ‭5-3‬ המאובחנים בהפרעת קשב וריכוז יש להמליץ כקו ראשון על טיפול רגשי-התנהגותי ועל הדרכת הורים וצוות בית הספר, בלי טיפול תרופתי.

 

  • ילדים בגיל ‭)8-6‬בגן חובה ובכיתות א‭-'‬ג‭('‬ המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז הגורמת לקשיים רגשיים, חברתיים והתנהגותיים - להמליץ על טיפול תרופתי רק במקרים שבהם יש גם לקות למידה וחלה נסיגה ניכרת בלימודים או שיש בעיית התנהגות קשה. קורה שבית הספר לוחץ על טיפול - אך זהו דבר שאסור לו לעשות.

 

  • עם ילדים בכיתות ד‭-'‬ו' עם מנת משכל ממוצעת עד גבוהה ‭- (IQ 120-110)‬ יש לנהוג כבסעיף 2.

 

  • הטיפול בריטלין יצלח אם מתחילים במינון נמוך ועולים בו בהדרגה לפי הצורך, ולא להפך. אין היגיון להתחיל במינון גבוה ולרדת. המינון הממוצע המצליח בילדים הוא ‭4-3‬ מ"ג לקילוגרם (ליחידת בסיס של ארבע שעות‭,(‬ ואילו במבוגרים ‭0.2‬ מ"ג לקילוגרם. מינונים גבוהים אינם מועילים - וכמובן מעלים את צריכת הריטלין הכללית.

 

  • מסתמנת מגמה שלילית של שימוש יתר בריטלין אצל סטודנטים ומבוגרים - אם הצריכה אינה מבוססת על שיקולים רפואיים בלבד, מומלץ להימנע מכך.

 

אם נפעל לפי אמות מידה אלה, נהיה בטוחים שהעלייה בשימוש בריטלין היא נכונה, מוצדקת ומבוססת רפואית.

 

הכותב הוא מומחה להפרעות קשב וריכוז בילדים ובבוגרים, שימש בעבר מנהל בתי החולים קפלן ברחובות, העמק בעפולה ומאיר בכפר סבא, והוא פרופסור אורח באוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור, ארה"ב
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטיפול בריטלין יצלח אם מתחילים במינון נמוך ועולים בו בהדרגה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים