שתף קטע נבחר

יהודית רביץ בהופעה למען פגועי הנפש

יהודית רביץ תופיע בהתנדבות במופע ההתרמה השנתי של עמותת אנוש לרגל חודש בריאות הנפש הישראלי בהנחיית צופית גרנט נשיאת חוג הידידים של העמותה

לרגל חודש בריאות הנפש הישראלי הזמרת יהודית רביץ התנדבה להופיע במופע ההתרמה השנתי של עמותת אנוש - העמותה הישראלית לבריאות הנפש. העמותה שנוסדה ב- 1978 על-ידי קבוצת משפחות, מתנדבים ואנשי מקצוע, משקמת כיום למעלה מ-4,500 נפגעי נפש ב- 56 סניפים ברחבי הארץ.

 

מטרת העמותה לקדם את נושא בריאות הנפש של הפרט והמשפחה ולשקם את פגועי הנפש בקהילה בתחומי החברה, התעסוקה והדיור ומופעלים בה שירותי שיקום חברתי ותעסוקתי, דיור מוגן, הוסטלים, השמה תעסוקתית וייעוץ למשפחות. באנוש כ-650 עובדים: עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק ומדריכי שיקום והיא מסתייעת באופן שוטף בכ-900 מתנדבים בתחומים שונים.

 

אירוע ההתרמה השנתי של אנוש למען נפגעי נפש ובני משפחותיהם יהווה את שיאו של חודש בריאות הנפש בישראל. מנחת הערב צופית גרנט, נשיאת חוג הידידים של אנוש אמרה: "אנו מודים ליהודית רביץ על נכונותה ומוכנותה לקחת חלק במאמץ העיקש שלנו ליצירת מודעות והבנה ציבורית כי מדובר באוכלוסיית הנכים הגדולה בישראל שהיא גם החלשה, המושתקת והסובלת ביותר מדעות קדומות. עמותת אנוש תוסיף לקרוא בעקביות למובילים חברתיים, לאמנים ולאנשי דעה באשר הם לא להתבייש ולהצטרף אלינו למאבק היומיומי למען שילוב הנפגעים בקהילה".

 

גאווה ישראלית

ביה"ס רימון, הזמר והיוצר אריאל הורוביץ יחד עם עמותת אנוש לבריאות הנפש חזרו לאחרונה מהולנד עם פרס המקום הראשון על הפרויקט המוזיקלי והמופע "האני האחר" המשלב מתמודדים עם פגיעה נפשית ויוצרים מבית ספר רימון. הפרס מהווה זכיה בתחרות פרויקטים מצטיינים בתחום קידום המתמודדים עם פגיעה נפשית של גמיאן- אירופה: ארגון הגג של ארגוני בריאות הנפש באירופה.  

 

"אני מאוד גאה בשיתוף הפעולה בין רימון לאנוש, סיפר אריאל הורוביץ. "התגובות בכנס גמיאן לפרויקט 'האני האחר' ולשירים שנכתבו בו היו חזקות ומרגשות מאוד ויש סיכוי שפרויקטים כאלה יקומו בעקבותינו בארצות נוספות באירופה".

 

"הנוכחות של אנוש בכנסים של ארגון הגג 'גמיאן' באירופה, משמעותית ומחזקת את מעמדה של ישראל בתחום בריאות הנפש באירופה ובעולם" הוסיף יורם כהן, יו"ר עמותת אנוש. "בפעילות הרציפה כל השנה, אנו עושים ופועלים ללא לאות לשיפור השירות בבריאות הנפש ומהווים מודל לארגוני אירופאים בתחום הזה. מצב המתמודדים עם פגיעה נפשית במרבית מדינות אירופה אינו שפיר ואנו משתייכים לשורת המדינות המתקדמות ביבשת".

   

פרויקט "האני האחר" מעלה מידי שנה מופע מוזיקלי על בימת מרכז עינב בתל אביב. השנה זו השנה השלישית ברציפות שבה התקיים הפרויקט, שסיכם תהליך עבודה ממושך שבמסגרתו שירים שנכתבו על ידי חברי עמותת אנוש המתמודדים עם פגיעה נפשית, הולחנו ובוצעו על ידי תלמידים נבחרים ממגמת הלחנת שירים ברימון - בניהולו המוזיקלי של היוצר והזמר אריאל הורוביץ ("רנה", "סיגל נחמיאס", "רקפות בין הסלעים").

  

עבור נפגעי הנפש זוהי דרך אומנותית להתמודד עם מחלות נפש דוגמת דיכאון, סכיזופרניה, מניה דיפרסיה ועוד.ההתבוננות המעמיקה פנימה אל תוך השירים היוותה בעבור הסטודנטים היכרות עם רובד נוסף של הנפש.

 

רשמים של מתמודדת משתתפת בפרויקט "האני האחר":

נטלי שלו. ממשתפות הפרויקט מספרת מהזווית האישית שלה על הפרויקט:

 

"מי מאיתנו לא מכיר את 'האני האחר' שלו? הלא לכל אחד מאיתנו יש (לפחות) אחד כזה. אותו 'האני' שאנחנו משתדלים לתת לו להחשף אך ורק בסביבה בטוחה ומכילה כמו הבית לדוגמא.

 

לחלקנו אותו "האני האחר" הזה, הוא כ"כ דומיננטי עד כדי שהוא משתלט על "האני החברתי" מפריע לו להתקיים ומשתיק אותו מלבוא לידי ביטוי. לעיתים "ההשתקה" הזאת, זו החמצה של ממש. מעין פיספוס הדדי של האני המוכשר, הפורה והיצירתי, שאינו מצליח כמעט אף פעם לצאת החוצה ולפרוץ אל העולם ולחילופין - העולם לא זוכה אף פעם ליהנות מהיופי של היצירה והעשייה שיש לאותו "האני" להציע.

 

עקב העיסוק המתמיד בהתמודדות אל מול אותו "האני האחר" נפער פער גדול בין היכולות

והכישורים הקיימים לבין המסוגלות המעשית להביא אותם לידי מימוש ומיצוי ביום יום, מה שהופך את המצב לטרגדיה של ממש. בדיוק לשם כך נוצר פרוייקט מסוג "רימון-אנוש" שנרקם מתוך רצון ושאיפה לתקן ולו במעט את "הפיספוס" הזה.

 

בפרוייקט סטודנטים מחוננים למוזיקה, בוחרים ולוקחים טקסטים פרי עטם של מתמודדים עם אותו "האני" המדובר. מלחינים, מעבדים ומעניקים למילותיו נופך של אור הזרקורים, שגורם אפילו למילים הכבויות והנואשות ביותר להישטף במין 'אורות של תקווה' ולו לרגע חמקמק בזמן המופע".

 

אירוע ההתרמה יתקיים מחר, יום ב' ה-12.11  בשעה 20:00 באוד' סמולרש אונ' תל אביב: עלות כרטיס: בין 150 ל- 1,000 שקלים (ניתן לתרום מבלי להגיע למופע. כל תרומה תתקבל בברכה). לפרטים ולרכישת כרטיסים היכנסו לאתר  או צרו קשר: 054-9299666

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
יהודית רביץ
צילום: עופר עמרם
צילום: רשת
צופית גרנט
צילום: רשת
צילום: יפעת גולן
אריאל הורוביץ
צילום: יפעת גולן
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים