שתף קטע נבחר

חמיצר החרדי: 10,000 ש"ח לפתרון "חידת הלכה"

שלושה וחצי חודשים מנסים טובי בחורי הישיבות וגם סתם אברכים לפצח את החידה שמשגעת את הרחוב החרדי, ועומדת כבר על יותר מעשרת-אלפים ש"ח. למעלה מ-2,500 פתרונות שגויים הגיעו לרדיו "קול ברמה". ועכשיו הרב עמי מימון נותן רמז

התחנכתם במוסדות דתיים? הוסמכתם לרבנות? רכשתם תואר בתלמוד? הנה ההזדמנות שלכם להוכיח את גדלותכם בתורה, ואגב כך גם לזכות בפרסים בשווי של למעלה מעשרת-אלפים שקלים. רק ענו נכונה על השאלה הפשוטה הבאה: "באיזה מצב מגיע אדם לבית הכנסת כדי להניח תפילין והרב אוסר עליו לעשות זאת?"

 

 >> כניסה מהירה לפייסבוק שלנו - כאן! <<

 

 

בחודשים האחרונים משגעת החידה ההלכתית הזו, שנשמעת קלה למדי, את מאזיני תחנת הרדיו החרדית "קול ברמה", שמשום מה לא מצליחים למצוא לה פיתרון. המחבר: עמי מימון, מגיש תכנית הצהריים היומית "חידודון", תקליטן ובעצמו בעל תואר רב. הפרס: ריהוט לבית בשווי 100 ש"ח ליום - כפול יותר ממאה ימים, וים של תהילה ציבורית. במונחים מספריים - כבר עבר הפרס את עשרת-אלפי השקלים. 

 

מימון מספר כי מדי יום מנסים עשרות מאזינים את מזלם, ובסך הכל למעלה מ-2,500 עד היום – בטלפון, בפקס ובאמצעי תקשורת אחרים. התשובות של חלקם היו נכונות – אך אף לא אחת מהן קלעה לכוונת המשורר. בין הפתרונות שהציעו: המתפלל שיכור, המקום איננו נקי, וגם יצירתי יותר – האיש עבר ניתוח לשינוי מין (טרנסג'נדר) או שיש לו שני ראשים.

 

"זו חידה שמבוססת על מקרה ספציפי, ולכן קשה מאוד לפתור אותה", אומר המחבר. "עם הזמן נוצר סביבה באז רציני, ובכל מקום שאני מגיע אליו כולם מדברים על זה. אני כבר פוסל מראש את התשובות האוטומטיות, ויכול לומר שאין אצלנו מתים (אבלים בימי השבעה אינם מניחים תפילין, ק"נ) וגם לא לכלוך (לאדם שגופו מטונף אסור לקיים את המצווה)".

 

בסוף הידיעה מחכה רמז

ב"קול ברמה" מבהירים כי את התוכנית מלווה ועדת רבנים שמאשרת את השאלה ואת נוסח התשובה, ואלו "אמיתיות לחלוטין". כך הוכח גם בחידה אחרת ששיגעה את המאזינים במשך חודשיים וחצי – עד שנפתרה: איך ייתכן שלאדם אחד מותר לאכול עוף מסויים ולאחר לא?

 

"רק מאזין אחד עלה על הפיתרון, וגם זה אחרי ש'ניקה' את כל הספרים אצלו בבית", משחזר מימון. "התשובה היא שתרנגולת טמאה הטילה ביצה, שאסורה באכילה, כי 'כל היוצא מן הטמא – טמא', ואז בא אדם ודאג שתרנגולת אחרת, כשרה, תדגור על הביצה. יצא אפרוח, שגדל להיות תרנגול.

 

"על פי ההלכה, לכל אחד מותר לאכול את העוף הזה, חוץ מאשר לזה ש'התערב', כי הוא ביטל איסור מלכתחילה", הסביר, "עד כדי כך החידה הזו העסיקה אז את הרחוב החרדי, ששמעתי שבחנויות אטליז בירושלים תלו שלטים: 'פה לא מוכרים את התרנגול של מימון'".

 

כבר שלושה וחצי חודשים משגעת החידה את הרחוב החרדי, ואת הפיתרון מימון אינו מסגיר, כמובן - ולא רק בשיחה עם ynet.

לדבריו, גם בפני אשתו לא חשף אותו. "ברגע שאני מגלה – החידה נפתרה", אמר. "לרבי יוסף קארו הייתה פעם שאלה הלכתית שהוא הסתובב איתה הרבה זמן, עד שמן השמיים גילו לו את התשובה. למחרת, כשהגיע למסור שיעור בישיבה, נדהם לשמוע אותה מתלמיד שישב בשורה הראשונה. ברגע שזה מתגלה למישהו – כבר אין קושייה".

 

ולמי שמתעקש – עמי מימון מוכן לשחרר רמז סתום: "בוא אל התיבה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים