שתף קטע נבחר

הרבצ"ר לשעבר על הרב יוסף: אין לו מקום כאן

רבצ"רים לשעבר מגבים את החלטת הרבנות הצבאית לפסול את הרצאתו של הרב יעקב יוסף בפני חטיבת כפיר. הרב ישראל וייס: "למה להכניס את האדם הזה פנימה? מי שחושב שהרבנות הצבאית נוהגת שלא בהתאם להלכה – אין לו מקום כאן"

הרבנות הצבאית פסלה את הרצאתו של הרב יעקב יוסף בפני חטיבת כפיר – והרבצ"רים לשעבר מגבים את ההחלטה. הבוקר התבטא הרב הראשי הצבאי לשעבר, ישראל וייס, בחריפות כנגד הרב יוסף וגורמים שאינם מתיישרים עם הקו ההלכתי של הרבנות הצבאית, והרבצ"ר לשעבר, אביחי רונצקי, רמז כי ישנה בעיה עם מרצים "שיש להם דעות שמזיקות לאחדות הצבא ולעקרונות שהצבא מושתת עליהם".

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הרב ישראל וייס תקף את הרב יעקב יוסף, בנו של מנהיג ש"ס, ואמר כי אין לאפשר את הופעתו "כאשר המועמד להרצות לא מכיר ברבנות הצבאית, ולא רק שלא מכיר - אלא סבור שהכשרות הצה"לית אינה ראויה, וכי 80% מהמטבחים הצה"ליים אינם כשרים, לפי עניות דעתו - והדגש הוא על עניות..."  

 

 

בדברים שאמר בתוכנית הבוקר של רדיו "קול ברמה", בעקבות חשיפת ynet - התייחס הרב וייס לשלל דוגמאות שבהן, לטענתו, הפגין בנו של הרב עובדיה יוסף ערעור על ההנהגות ההלכתיות בצה"ל, שעליהן אחראית הרבנות הצבאית. לדבריו, אין זו הפעם הראשונה שהרב יעקב יוסף מסביר לחיילים שאי אפשר לשמוע בבסיסי צה"ל את הקריאה המחויבת לפרשת "זכור", כי ספרי התורה פסולים בשל הטבעת הקלף בחותמת צה"לית.

 

"גם בתקופתי הוא יצא בפסיקה הזו, ומיד הלכתי לאבא שלו - ואתה תחליט מי הגדול מביניהם, ולמי צריך לשמוע בפסיקה", אמר הרב וייס למראיין, מוטי לביא, "אבל הרב עובדיה אמר לי שספרי התורה של צה"ל כשרים למהדרין. אז למה לחזור על העניין הזה פעם אחר פעם? זה עושה את זה אמיתי? אפשר לפסול ככה את כל הקריאות של צה"ל בתורה?

 

"הוא (הרב יעקב יוסף) גם מסביר לחיילי הצבא שהם יתומים ללא אבא רוחני. אז אני חושב שהצבא עושה צדק כשאינו רוצה 'אבא מאמץ'. אם חיילים דתיים רוצים לשמוע את הרצאותיו בחופשותיהם - אף אחד לא ימנע את זה מהם, אבל למה להכניס את האדם הזה פנימה?... כל מי שחושב שהרבנות הצבאית נוהגת שלא בהתאם להלכה – אין לו מקום כאן".

 

הרב רונצקי: "יתכן שהיה צריך לדבר אתו לפני כן"

הרב אביחי רונצקי, גם הוא הרבצ"ר לשעבר, אמר כי יש לבדוק כל מרצה לגופו. "בשיחות מוקדמות עם אנשים שהזמנו מכל כיוון שהוא, הבהרנו שברור כי השיח הוא תורני או בנושאים אחרים, אך לא אמור לגלוש לנושאים פוליטיים", הוא אומר.  

 

 

עם זאת, סייג ואמר כי בהתייחס למקרה של הרב יוסף - הצבא איננו מחפש להצר את צעדיהם של חיילים דתיים בצבא, וכי "יתכן שהיה צריך לבוא ולדבר אתו לפני כן שתי מילים, ולבקש שידבר דברי תורה. נקודה. את הדברים הללו עושים גם לגבי מרצים שמגיעים לדבר בפני הצבא בתחומי המומחיות שלהם".

 

לפני כמה שבועות ביקשו מפקדים בחטיבת כפיר לארח ביחידה את הרב יעקב יוסף, שיערוך שיחה עם החיילים. פנייה בעניין הופנתה לרב פיקוד מרכז, סגן אלוף יואב אוקנין, שהחליט למנוע את הביקור.

 

גורמים בצה"ל הסבירו שלא מדובר בהחלטה גורפת וכי לצה"ל אין שום בעיה עם הרב יעקב יוסף, או עם משפחתו.

לדבריהם, החלטת רב הפיקוד התקבלה נוכח התבטאויות מעוררות מחלוקת של הרב יוסף נגד צה"ל. ההחלטה מגיעה בעקבות החלטת פורום מטכ"ל לפני כחודשיים, שלא להכניס רבנים ואנשי דת לבסיסים צבאיים ללא אישור הרבנות הצבאית.

 

בדובר צה"ל ביקשו להדגיש כי לא מדובר במדיניות גורפת נגד הרב: "לאחר בחינת הבקשה נמצאו גורמים יותר רלוונטיים לתכני יום העיון ועל כן לא אושרה השתתפותו. בצה"ל מבהירים כי אין מדובר בחלטה גורפת אלא בבחינה עניינית של כל מקרה לגופו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
הרב אביחי רונצקי
צילום: צביקה טישלר
הרב ישראל וייס
צילום: דובר צה"ל
הרב יעקב יוסף
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים