שתף קטע נבחר

רשמית: שותפות הגז תמר הוכרזה כמונופול

הכרזת הממונה על ההגבלים העסקיים מחויבת המציאות, לאור הכוונה לספק גז למשק ממאגר זה כבר באפריל הקרוב, ובמקביל לכישלון שנרשם מצד המתחרים הפוטנציאליים של השותפות, כגון קידוחי שרה ומירה

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, הודיע היום (ג') רשמית על הכרזת שותפות מאגר הגז הטבעי תמר כמונופול בתחומה. מדובר בהכרזה שהיא מחויבת המציאות לאור הכוונה לספק גז למשק ממאגר זה כבר באפריל הקרוב, ובמקביל לכישלון שנרשם מצד המתחרים הפוטנציאליים של השותפות, כגון קידוחי שרה ומירה.

 

 

כוונת הממונה לפעול בנידון אינה חדשה, ובראיון שערך כלכליסט מול פרופ' גילה בנושא הוא למעשה הודה ש"המצרים עשו לנו את העבודה" בכך שהשאירו את מאגר תמר כמאגר הגז היחיד בשוק הישראלי.

 

שותפות תמר אמורה לספק גז לא רק לחברת החשמל אלא גם לכלל יצרני החשמל הפרטיים במשק ובראשם חברות דוראד, דליה אנרגיות והחברה לישראל. השותפות מוחזקת בידי נובל אנרג'י (36%), ישראמקו (28.75%), דלק אנרגיה (31.25% בחלוקה שווה בין החברות דלק קידוחים ואבנר) ודור גז (4%).

 

בהודעה נמסר כי "בחודשים האחרונים התערב הממונה במספר הסכמי גז וקיצר אותם משמעותית, כך שלצרכני הגז תהיה אפשרות ליהנות מתחרות בין תמר לבין מאגרי גז מתחרים, אם וכאשר אלה ייכנסו לשוק. זאת, תוך איסור על שותפות תמר להרע בעקבות כך את התנאים המסחריים של לקוחות הגז".

 

עוד צוין כי הוגבלה האפשרות לעצור בחוזים אלה תחרות מצד צרכני הגז בתמר עצמה, תוך מכירה של הגז העודף שלהן וכן כי מתווה דומה של התערבות בחוזים צפוי גם לגבי חוזי הגז העתידיים של תמר עם צרכני הגז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קידוח תמר 1
צילום: "אלבטרוס"
דיוויד גילה
צילום: עומר מרון
מומלצים