שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אחרי 10 שנים כצמח אמר לפתע: "לא כואב לי"

  רופאיו של חולה במצב צמח בבריטניה נדהמו כשלאחר עשר שנים בחוסר הכרה השיב לפתע לרופאיו כי הוא אינו חש בכאב. הרופאים: "אולי הוא בהכרה, נצטרך לשנות את ספרי הרפואה"

  האם חולים במצב צמח ערים לסביבה? על פי תוכנית תחקירים של ה-BBC שתשודר מחר (ד'), ייתכן שהתשובה חיובית. לאחר עשר שנים שבהן סקוט רוטלי בן ה-39 היה שרוי במצב צמח, נדהמו רופאיו כשבמהלך סריקת מוח הוא החל להשיב לשאלותיהם.

   

  עוד חדשות בריאות ב-ynet:

   

  לפני 12 שנים עבר רוטלי תאונת דרכים שבה נפגע מוחו אנושות. הוא נמצא בתרדמת ומאז הוגדר במצב וגטטיבי ("צמח"). חולים אלה נמצאים בחוסר הכרה וככל הידוע ללא תפיסה של עצמם או של העולם החיצוני. לעתים הם עוברים מקטעים של ערות כשעיניהם פקוחות, אולם על פי הידוע הדבר אינו מעיד על פעילות מוחית הכרתית.

   

  לאחרונה עבר רוטלי סריקת מוח במכשיר fMRI, המעניק תמונות תלת-ממדיות של המוח ומדגים את פעילותו בזמן אמת. בעת הסריקה נשאל רוטלי שאלות והצליח להשיב על אחת מהן: הוא נשאל אם הוא חש בכאב, והשיב בשלילה.

   

  על פי רופאיו, זוהי הפעם הראשונה שבה פגוע מוח קשה כל כך מצליח להשיב על שאלה הקשורה בטיפול בו. לדברי הרופאים, תגובה זו תדרוש שינוי של פרקים בספרי הרפואה, שכן היא עשויה להעיד על כך שחולים במצב צמח חשים את הסביבה ומצויים בסוג מסוים של הכרה.

   

  יש להדגיש כי מצב "צמח" אינו מצב של מוות מוחי שבעקבותיו ניתן לתרום איברים. במוות מוחי קיים הרס מוחלט של רקמת המוח והוא אינו מראה כל פעילות חשמלית, בעוד שבמצב צמח קיימת פעילות חשמלית של מערכות חיוניות כמו לב ונשימה, אולם לא קיימות פעילויות של אזורים גבוהים יותר האחראים למשל על חשיבה.

   

  הוריו של רוטלי אמרו כי תמיד חשבו שהוא ער ומסוגל לתקשר באמצעות הרמת הבוהן או הנעת העיניים, אולם טענותיהם נדחו על ידי הצוות הרפואי.

    

  פרופ' בריאן ינג מבית החולים האוניברסיטאי בלונדון, המשמש כנוירולוג של רוטלי בעשור האחרון, אמר כי תוצאות הסריקה המוחית שינו את כל ההערכות שנעשו לו.

   

  לדבריו, הצוות הרפואי נדהם כאשר רוטלי החל להגיב אף על פי שהוא במצב זה וללא תנועות ספונטניות ברות משמעות. עם זאת, סריקות מוחיות שנעשו לו לאחר אירוע התגובה הראו כי הוא עדיין נמצא במצב צמח.

    

  מחר, כאמור, תשודר התוכנית "פנורמה" שבה יוקרן סרט העוקב אחר רוטלי ומטופלים נוספים בבריטניה וקנדה במשך יותר משנה. מטופל קנדי אחר, סטיבן גרהם, הצליח להראות כי מאז הפציעה הצליח לצבור זיכרונות חדשים - הוא השיב "כן" כאשר נשאל אם אחותו ילדה.

   

  האירוע התרחש לפני חמש שנים, לאחר שמוחו נפגע בתאונת דרכים. במקביל, עקב צוות התוכנית אחר שלושה חולים אחרים שהצליחו להראות תגובות חרף היותם בתרדמת.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ישנו את ספרי הרפואה בגללו? סקוט רוטלי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים