שתף קטע נבחר

רמת אביב הירוקה: מתיחת פנים - בלי מגדלי ענק

חברת הנדל"ן הוותיקה אביב והיזם מולי איל הקימו חברת-בת משותפת שתעסוק בייזום תמ"א 38 בשכונת רמת אביב הירוקה בצפון ת"א. המטרה: לשמור על פני השכונה הירוקה והפסטורלית, במקביל לשיפוץ הבניינים. בסופו של דבר מתכננת החברה להוסיף לשכונה 720 דירות חדשות ועוד 2,000 מקומות חניה

האם שכונת רמת אביב הירוקה בתל-אביב, שכנתה של רמת אביב ג' היוקרתית והמפורסמת, תזכה למתיחת פנים - ללא מגדלי ענק ? אם שואלים את ראשי קבוצת הנדל"ן אביב, דורון אביב ודפנה הרלב, ואת היזם מולי איל, מנכ"ל אי. אס. נדל"ן, האפשרות בהחלט ניתן ליישום - באמצעות פרויקטים של תמ"א 38.

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

היום (ג') השיקה קבוצת אביב חברת-בת תחת השם "אביב איל", שתעסוק בייזום תמ"א 38 בשכונה בצפון תל-אביב. לדברי הרלב ואיל, בניגוד ליזמים שמציעים לבצע פרויקט תמ"א 38 בבניין אחד - בכוונתם לבצע התחדשות עירונית באמצעות פרויקטים של תמ"א 38 לכלל השכונה.

 

בסך הכל, הם אומרים, פוטנציאל הפעילות בשכונה עומד על כ-80 בניינים, ובכוונתם להוסיף כ-720 יחידות דיור חדשות בשכונה, לצד כ-2,000 מקומות חניה עתידיים, בעיקר בחניונים תת קרקעיים. "בניגוד למרבית, אם לא כלל היזמים, הפועלים בדרך כלל בראיית הבניין הבודד - התפישה המובילה את החברה בפעילותה היא הצגת תוכנית תמ"א ברמת השכונה כולה", מסבירה הרלב.

 

"התחלנו את השיווק לפני כחודש וחצי, ובימים אלה אנו מנהלים מו"מ עם 15 בניינים. בינתיים יש היענות בלתי רגילה", מספר איל. החברה הכינה עבודת תכנון מפורטת המתואמת עם עיריית תל-אביב, וקיבלה - כך לדברי איל והרלב - רוח גבית מהעירייה, אשר נחשבת לכזו שנענית פחות לביצוע פרויקטים של תמ"א 38 לעומת ערים אחרות, כמו רמת גן למשל. ואולם, החברה טרם חתמה על הסכמים עם ועדי הבתים ברחבי השכונה הפסטורלית.

 

הדמיית התוכנית החדשה (הדמיה: אדריכלית מירב טויג) (הדמיה: אדריכלית מירב טויג)
הדמיית התוכנית החדשה(הדמיה: אדריכלית מירב טויג)

 

המטרה: לשדרג את הבתים - אך לשמר את השכונה

"התוכנית רואה קודם כל את הקהילה, והיא מערבת, משמרת ומעצימה את ערכי השכונה", אומרת אדריכלית הפרויקט, מירב טויג. "הבניינים המתוכננים יישמרו לאחר הרחבתם ושיפוצם, על אופייה הקיים של השכונה".

 

טויג מספרת שלצדה יעבוד משרד אדריכלי הנוף המקורי של שכונת רמת אביב הירוקה - משרד צור וולף. כך, תכנון השטחים הפתוחים ישחזר ויטייב את אדריכלות הנוף המקורית - וישמור על הגחלת.

 

בשלב הראשון, מספרים איל והרלב, תתמקד החברה המשותפת בשכונה תחת השם "לגדול ברמת אביב הירוקה". לדבריהם, שם הפרויקט ממחיש הן את הרחבת הדירות והגדלת הבניינים הקיימים, והן את היות השכונה מקום אידיאלי וייחודי לגדול בו.

 

השניים מספרים כי אם ייענו הדיירים בבניינים לתוכנית המשותפת, בכל בניין תתבצע תוספת של בין 6-12 דירות. במסגרת השינויים, תקבל כל דירה תוספת של כ-25 מ"ר. בנוסף, יוכלו הדיירים לבחור בין 3 מדרגי שיפוץ בעלויות שונות.

 

כך נראה בניין טיפוסי בשכונה כיום (באדיבות אדריכלית מירב טויג) (באדיבות אדריכלית מירב טויג)
כך נראה בניין טיפוסי בשכונה כיום(באדיבות אדריכלית מירב טויג)

 

כך ייראה הבניין אחרי ביצוע תמ"א 38 (הדמיה: אדריכלית מירב טויג) (הדמיה: אדריכלית מירב טויג)
כך ייראה הבניין אחרי ביצוע תמ"א 38(הדמיה: אדריכלית מירב טויג)

 

עלייה בערך הדירה - ללא כל השקעה

על פי הערכות החברה, מחיר דירה ממוצע בשכונה עומד כיום על כ-1.7 מיליון שקל, כך שלאחר ביצוע תוכנית התמ"א יעלה המחיר בכ-700 אלף שקל עד מיליון שקל. מחיר שכר הדירה הממוצע עומד כיום על כ-4,500 שקל, ועל פי הערכות הוא יעלה לכ-6,500 שקל לאחר ביצוע התוכנית.

 

"אני רואה חשיבות רבה בקידום תוכניות מימוש תמ"א 38, אשר משמרות את המרקם והאופי הקיים של השכונות, בהרמוניה עם המבנים הקיימים", אומרת הרלב. "כך נהנים בעלי הדירות משדרוג דירתם הקיימת ומעלייה של כ-50% בערכה, ללא השקעה כספית מצדם - והם נשארים להתגורר באותה שכונה מוכרת, מרכזית ואהובה".

 

לדבריה, "רמת אביב הירוקה ואזורים נוספים בעיר סובלים ממחסור במקלטים דירתיים, המבנים אינם ערוכים לקראת רעידות אדמה, הדירות המקוריות קטנות וקיים מחסור ביחידות דיור באזור מבוקש זה. לכן פרויקט כזה יכול לשנות הרבה עבור השכונה ודייריה - שכן אנו משפרים ומרחיבים דירות, מחזקים מבנים ומוסיפים יחידות".

 

איל מוסיף כי בכוונת החברה המשותפת להמשיך להיות קשובה לגופי התכנון, למינהלת הרובע, לוועד השכונה ולבעלי הדירות. "על פי ניסיוני, החסם העיקרי שעצר עד כה את פריחת תמ"א 38הוא חששות מצד בעלי הדירות. בהיבט זה, אנחנו מציעים שילוב של איכות, אמינות ואיתנות, שיסיר להערכתי את מרבית החששות. מסר זה עובר היטב באמצעות הסיסמא של החברה החדשה - תמ"א מבית טוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות אדריכלית מירב טויג
שכונת רמת אביב הירוקה בתל-אביב
באדיבות אדריכלית מירב טויג
הדמיה: אדריכלית מירב טויג
הדמיה של בניין שעבר ביצוע תמ"א 38
הדמיה: אדריכלית מירב טויג
מומלצים