שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכינו את הארנקים: שטרות חדשים מאמצע 2013
  סדרת השטרות החדשה של בנק ישראל תוכנס למחזור החל מהמחצית השנייה של 2013. בתחילה יוכנסו שטר של 50 שקל בצבע ירוק הנושא את דמותו של טשרניחובסקי ושטר של 200 שקל הנושא את דמותו של אלתרמן. שני שטרות נוספים, עם רחל המשוררת ולאה גולדברג, יונפקו בראשית 2014

  סדרת השטרות החדשה שמתכנן בנק ישראל הגיעה אל שלבי העיצוב האחרונים. שני השטרות הראשונים בסדרה יוכנסו למחזור במהלך המחצית השנייה של 2013. מדובר בשטר בערך של 50 שקל בצבע ירוק הנושא את דיוקנו של המשורר שאול טשרניחובסקי ובשטר בערך של 200 שקל בצבע כחול הנושא את דיוקנו של המשורר נתן אלתרמן.

   

   

  שני השטרות הנוספים בסדרה החדשה יונפקו על פי המתוכנן בתחילת שנת 2014. שטרות אלה יהיו בערכים של 20 שקל בצבע אדום ו-100 שקל בצבע כתום, ויישאו, בהתאמה, את דיוקנם של המשוררת רחל ושל המשוררת לאה גולדברג


  השטרות החדשים

  השטרות החדשים
    20 שקל 50 שקל 100 שקל 200 שקל
  הדמות רחל המשוררת (בלובשטיין) שאול טשרניחובסקי

  לאה גולדברג

  נתן אלתרמן

  הצבע השולט בשטר אדום ירוק כתום כחול
  מידות השטר במ"מ 71X129

  71X136

  143X71

  71X150

      

  הדמויות שיופיעו על גבי השטרות בסדרה החדשה נקבעו בתחילת השנה שעברה ואושרו על ידי הממשלה אחרי ויכוח ממושך ומתוקשר בין נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר לבין שר האוצר יובל שטייניץ. בסוף השנה שעברה הכריז נגיד בנק ישראל על העיצוב הזוכה, שנבחר בתחרות פומבית מתוך כ-100 הצעות שהוגשו.

   

  השטרות שיחליפו את השטרות הקיימים ישאו שורה של אמצעי ביטחון משוכללים יותר מאלה הקיימים כיום. במטרה להקל על ציבור העיוורים, הם יהיו גם בעלי אורך שונה, בין 13 ס"מ ל-15 ס"מ.

   

  סימני ביטחון בטכנולוגיות חדישות 

  לקראת הנפקתה של סדרת השטרות החדשה רכשה מחלקת המטבע של בנק ישראל ציוד וטכנולוגיות חדישות לשם זיהוי סימני הביטחון של השטרות החדשים. בשבוע שעבר תדרכו אנשי בנק ישראל את הנציגים האחראים בבנקים המסחריים על תחום המזומן ואת אנשי איגוד הבנקים בנושא ההיערכות לקראת הנפקת השטרות החדשים.

   

  במהלך הפגישה נמסר לבנקאים כי הם ויצרני מנגנוני מכונות הממכר יקבלו דוגמאות של השטרות החדשים מבעוד מועד, על מנת שיוכלו לכייל את המכונות השונות שברשותם לזיהוי התכונות של השטרות החדשים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רחל. 20 שקל בצבע אדום
  שאול טשרניחובסקי. 50 שקל בצבע ירוק
  צילום: לע"מ
  צילום: דוד אלדן, לע"מ
  לאה גולדברג. 100 שקל בצבע כתום
  צילום: דוד אלדן, לע"מ
  צילום: לע"מ
  נתן אלתרמן. 200 שקל - כחול
  צילום: לע"מ
  מומלצים