שתף קטע נבחר

גורשו במשאיות בקר. תמונות נדירות מגטו לובלין

לראשונה מאז צולמו ב-1941 נחשפו תמונות שתיעדו את גירוש יהודי העיר הפולנית מבתיהם, תחת עיניהם הבוחנות של החיילים הנאצים. שנה לאחר מכן הם נשלחו למחנות השמדה

הנאצים גירשו, רצחו ותיעדו: תמונות נדירות של יהודים שגורשו מבתיהם והועברו לגטו לובלין פורסמו לראשונה - 70 שנה אחרי צילומן. ה"דיילי מייל" דיווח אתמול (יום ג') כי באחת התמונות, שככל הנראה צולמה ב-1941, נראים יהודים מהעיר הפולנית נדחקים לתוך משאית בקר תחת עיניהם הבוחנות של החיילים הנאצים.

 

תצלומי צבע מהגטו: תיעוד מ"הצלם של הנאצים"

 

עוד חדשות בעולם :

אירלנד: ביקשה לעבור הפלה, נדחתה ומתה

"ספטמבר השחור" חוזר. אסד טובח בפלסטינים

הוּ הלך, שי בא. עידן חדש במפלגה הקומוניסטית בסין

שביתות ענק באירופה: "לזנוח את צעדי הצנע"

 

בתמונה אחרת נראים תושבים יהודים עומדים בתור ארוך נושאים את חפציהם האישיים ושוב - תחת השגחה צמודה של חיילים גרמנים. ההנחה כי התמונות צולמו על ידי הנאצים קיבלה חיזוק בזכות אחת מהן, שבה נראים שלושה גברים מבוגרים שעומדים זה לצד זה ומביטים לכיוון אחד, כאילו ביקשו מהם לעשות כן.

 

החיילים הנאצים נראו מחויכים ()
החיילים הנאצים נראו מחויכים

הועמסו על משאיות בקר. יהודי לובלין ()
הועמסו על משאיות בקר. יהודי לובלין

הצליחו לקחת כמה מחפציהם האישיים ()
הצליחו לקחת כמה מחפציהם האישיים


 

התמונות יצאו לאור אחרי שהבעלים שלהן, ריימונד קז'ז'בסקי, שלח אותן בשבוע שעבר לבדיקה של היסטוריון שמתגורר בלובלין. על פי העיתון הבריטי, התמונות הוברחו מלובלין לאביו של קז'ז'בסקי, שעבד בוועדת הרווחה המרכזית היהודית באזור באותה עת.

 

גטו לובלין הוקם לאחר כיבוש פולין על ידי הנאצים ושהו בו בסביבות 40 אלף איש. הוא פעל ממרס 1941 ועד אפריל 1942 והיה אחד הגטאות הראשונים שחוסלו על ידי הנאצים לאחר שאסיריו היהודים נלקחו למחנות השמדה במשאיות בקר. רוב היהודים מגטו לובלין גורשו למחנה ההשמדה בֶּלְזֶ'ץ שהיה הראשון מבין מחנות ההשמדה הנאציים שפעלו במסגרת מבצע ריינהארד.

 

"קיבלנו אוסף של חמש תמונות שככל הנראה צולמו בין עשרה במרס ל-13 במרס 1941, באותה תקופה שבה הגרמנים ביצעו את גירוש היהודים מהרובע היהודי", אמר ההיסטוריון יאקוב חמיילבסקי. "הם רצו ליצור גטו ולהיפטר מיהודי לובלין, דבר שהם עשו ב-24 במרס 1941. אנחנו יודעים שהתמונות צולמו לפני חיסול הגטו ב-1942 משום שהוא התרחש בשעות הלילה ולכן ברור שהן לא מאז".

 

ההיסטוריון הפולני הוסיף כי "גם אפשר לראות שהיהודים עוברים באופן ברור הכנה לגירוש משום שהם נושאים עמם את חפציהם האישיים. נראה שכמה מהגרמנים 'מדגמנים' למצלמה ומחייכים - הם נראים רגועים ושקטים". חמיילבסקי העריך כי התמונות צולמו למטרות תעמולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונה לצורכי תעמולה נאצית?
מומלצים