שתף קטע נבחר

צה"ל מזיז חטיבות, היערכות לפעולה קרקעית

כמעט במקביל לחיסול רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי, הושמדו בשעה הראשונה של מבצע "עמוד ענן" עשרות רקטות וטילים ארוכי טווח. צה"ל מגייס כוחות מילואים והחליט לנייד חטיבות חי"ר לדרום, לקראת אפשרות של כניסה קרקעית לרצועה. מחר: אין לימודים בדרום

מהלך הפתיחה של מבצע "עמוד ענן" היה חיסולו של אחמד ג'עברי - אבל הוא לא היה המהלך המרכזי היחיד. בשעה הראשונה של המבצע שעליו הורה הרמטכ"ל בני גנץ, ביצע חיל האוויר מספר גיחות ופגע בלפחות 20 בורות שיגור רקטות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי. בתקיפות הושמדו עשרות רקטות ארוכות טווח שבארסנל של ארגוני הטרור, ובהם גם טילי פאג'ר 5. הרקטות והטילים שהושמדו מיועדים לירי של יותר מ-40 ק"מ. צה"ל ביצע יותר מ-20 תקיפות ברצועת עזה תוך כשעתיים ובמהלך אותן תקיפות נהרגו שישה פלסטינים.

 

 

חיסול אחמד ג'עברי - דיווחים נוספים ב-ynet

רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי חוסל בעזה לצד בנו

חייו ומותו. זהו רמטכ"ל חמאס שהחזיק בשליט

זמן קצר אחרי החיסול: צבע אדום בחוף אשקלון

 

כלי תקשורת פלסטינים פרסמו במהלך הערב דיווחים לא מאומתים כי צה"ל תקף בסביבת ביתו של בכיר חמאס מחמוד א-זהאר. לא נמסרו פרטים נוספים.

 

במקביל, צה"ל החל בגיוס נקודתי של כוחות מילואים, בין היתר של פיקוד העורף, והחליט לנייד חטיבות חי"ר לדרום, לקראת אפשרות של כניסה קרקעית לרצועת עזה. חיל האוויר החל לתגבר את סוללות כיפת ברזל הפרוסות בדרום בטילים מיירטים, בעקבות החשש מירי רקטות מאסיבי לעבר ישראל. 

 

ג'עברי חוסל. עזה, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ג'עברי חוסל. עזה, היום(צילום: רויטרס)

 

בעקבות האירועים הופסקו תרגילים גדולים שצה"ל מקיים. דובר צה"ל תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי מסר כי "הסבנו נזק למערך השיגור התת קרקעי של חמאס וגם של הג'יהאד, זו תקיפה הודות למודיעין איכותי של אמ"ן. ארגוני הטרור לא חדלים ממאמצים להתעצם והפכו את רצועת עזה לבסיס קדמי של איראן. אנו מקווים שהצלחנו לפגוע ברוב היכולות שלהם".

 

תא"ל מרדכי אמר ל-ynet כי "נרשמה פגיעה משמעותית ביכולות הירי ארוכות הטווח. תקיפות אלו יימשכו גם בשעות הקרובות במטרה לפגוע בכל המשגרים שמכוונים לדרום". גורם צבאי אמר כי "המטרות שהותקפו אותרו על פי מודיעין מדויק של אגף המודיעין ועל פי תכנון פרטני במהלך החודשים האחרונים. חלק נרחב מאתרי אחסון אמצעי הלחימה ממוקם במבני מגורים אזרחיים. זוהי עדות נוספת לדפוסי הפעולה של חמאס ולשימוש באוכלוסייה בעזה כב'מגן אנושי'".

 

תקיפת צה"ל בעזה, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תקיפת צה"ל בעזה, היום(צילום: רויטרס)

 

פרשננו רון בן-ישי אומר כי חיסולו של ג'עברי נעשה כתגובה ישראלית להחזרת ההרתעה הישראלית שנשחקה. לדברי בן-ישי, "היה ברור שרק פעילות דרסטית שתגבה מחיר כבד מהיכולות הטרוריסטיות של הארגונים בעזה עשויה להחזיר את ההרתעה שנשחקה. לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי יש רקטות פאג'ר שמסוגלות להגיע לטווח של 75 ק"מ, סביר שיבוצע ירי לתל-אביב".

 

בחמאס הבטיחו לנקום בישראל בתגובה לחיסול של רמטכ"ל הארגון ג'עברי. איסמאעיל אל-אשקר, אחד מבכירי הארגון ברצועת עזה, אמר אחר הצהריים כי "האפשרויות של ההתנגדות הפכו כעת להיות פתוחות והן כוללות פיגועי התאבדות ופיגועים איכותיים בתוך הערים הישראליות. ההתנגדות יכולה להסב ייסורים לישראל".

 

בחמאס הבטיחו לנקום. עזה, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בחמאס הבטיחו לנקום. עזה, היום(צילום: רויטרס)

 

במקביל לתקיפות הרבות מהאוויר גם טנקים של צה"ל ביצעו ירי לעבר יעדי טרור ברצועה. טרם נשלחו צווי שמונה לכוחות מילואים אך הוחלט כאמור בצה"ל להתחיל בהטיית חטיבות חי"ר סדירות לכיוון אוגדת עזה.

 

לפי הדיווחים ברצועת עזה, ישראל ניסתה במקביל לחסל עוד בכיר אחד לפחות בזרוע הצבאית של חמאס. הבכיר הוא ראאד אל-עטאר, מפקד חטיבת רפיח בזרוע הצבאית של חמאס. לפי מה שידוע, אל-עטאר ניצל מהתקיפה. כמו כן דיווחו הפלסטינים על תקיפה נוספת נגד בכיר שלא ידוע לפי שעה מי הוא - ולא ידוע אם הוא ניצל או לא.

 

הלם בעזה מחיסולו של ג'עברי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הלם בעזה מחיסולו של ג'עברי(צילום: AFP)

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

בעקבות חיסולו של ג'עברי, הוחלט שמחר לא יתקיימו לימודים בכל היישובים במרחק של עד 40 ק"מ מהרצועה. במקביל, ועל פי הנחיות פיקוד העורף, הופסקו בשלב זה הלימודים וכל הפעילויות החברתיות באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ובקמפוס סמי שמעון באשדוד, שם גם בוטלו כל הפעילויות במתנ"סים והחוגים בעיר.

 

הועלתה הכוננות בדרום

המשטרה העלתה כוננות בגזרה הדרומית על רקע

החיסול. ריכוזים של מעל 100 בני אדם באזור עוטף עזה ייעשו רק באישור מיוחד של אחראי הביטחון.

 

בינתיים, נמשכת גם המערכה הדיפלומטית. שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, הגיש איגרת תלונה שלישית בתוך שלושה ימים למועצת הביטחון, בעקבות המשך ירי הרקטות לעבר תושבי הדרום. "שום מדינה אינה יכולה

להשלים עם התקפות טרור על עריה ואזרחיה. על הקהילה הבינלאומית להבין שישראל תגן על תושביה בכל מחיר ולהמשך הירי יהיו השלכות משמעותיות".

 

השגריר פרושאור הזכיר כי מאז ישראל עזבה את רצועת עזה לקו הירוק, "החמאס חצה כל קו אדום אפשרי ושיגר יותר מ-12 אלף רקטות לעבר יישובי הדרום". השגריר הישראלי האשים כי למרות הירי, הקהילה הבינלאומית ממשיכה לשתוק.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת חיסול ג'עברי
צילום: EPA
"מקווים שהצלחנו לפגוע ברוב היכולות שלהם". תא"ל מרדכי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים