שתף קטע נבחר

צבע אדום ללחיים: תודה שאינכם עומדים מנגד

למרות שהוא כרוך ב"צבע אדום", "עמוד ענן" משיב את הצבע ללחיי תושבי הדרום. אנו חשים שהעם מאחורינו, ומבקש להשיב לנו את חיי השגרה. חבל ש"בני עקיבא" לא מגלה סולידריות דומה - ומקיימת את "שבת הארגון" כמתוכנן, חוץ מאשר בדרום

השורות הללו נכתבות בין אזעקה לאזעקה שבביתי במושב משואות יצחק, הסמוך לקריית מלאכי, שספרה אתמול שלושה הרוגים. אנו מתפללים לשלומם של הפצועים, ושהקב"ה יחזק את חיילי צה"ל, וישמור עליהם מכל פגע.

 

 >> כניסה מהירה לפייסבוק שלנו - כאן! <<

 

 

כששמענו שצה"ל פעל והרג את שופך הדמים אחמד ג'עברי, שידיו מגואלות בדם יהודי - הרגשתי גאווה שאנו חיים כאן במדינה, היודעת להרים את הראש ולהגן מפני אלו שמבקשים להשמיד אותנו. אני מתגאה שבעתיים, שהדרג המדיני הניח בצד את מסע הבחירות, ולקח על עצמו את האחריות שלמענה נבחרים מנהיגים: להגן על האזרחים באזור הדרום.

 

רחוק מהלב הפועם של תל אביב

מסיבות שונות ומגוונות ישנה תחושה של אי-נוחות לתושבי הדרום, שמתגוררים רחוק מהלב הפועם של אזור תל אביב וממעגלי ההשפעה. המבצע הזה מחזיר את הצבע לפנים, אפילו שהוא כרוך ב"צבע אדום" המלווה בקולות אזעקה הגורמים לחרדה ולצערנו אף לנפגעים.

 

תושבי הדרום חזקים הם עד מאוד, ואת העוצמה שואבים אנו מהסולידריות הגדולה שאנחנו זוכים לה. ביהדות, הסולידריות באה לידי ביטוי בערך הערבות הדדית, ובתודעה העמוקה שאנו אחראים אחד לשני. בראש ובראשונה מדובר באחריות בפני הקב"ה, שהעמיד אותנו כשווים בפניו.

 

הדבר מתבטא למשל בכך שהקב"ה מעניש את הרבים בחטאו של היחיד, ובכך שהעזרה של איש לרעהו, איננה מעשה וולונטרי, אלא חובה דתית מוחלטת. הסולידריות לתושבי הדרום שונה, ומקורה במוסר אנושי בסיסי - כאשר אדם רואה מול עיניו אדם אחר הנמצא במצוקה, והוא נחלץ לעזרתו.

 

המתח בין סולדריות ושגרה

גבולות הסולידריות אינם ברורים. מצד אחד, החברה כולה צריכה להמשיך בשגרה. בכך אנו מראים חוסן ועוצמה. מצד שני, התעלמות ממציאות שבה משפחות שלמות צריכות להישאר במקומות המוגנים אינה נכונה. ברור שהחיים במרכז צריכים להמשיך כהרגלם: אנשים הולכים למקומות הבילוי, חתן וכלה חוגגים את חתונתם, ילדים הולכים לבתי הספר, אזרחים הולכים למרכזי הקניות. אולם ישנם אירועים שהייתי מתלבט בהם יותר.

 

לדוגמה, בשבת תחגוג תנועת בני עקיבא את "שבת הארגון", לאחר חודש מפרך שבמהלכו החניכים והמדריכים השקיעו זמן רב ללימוד תכנים ועיצוב החדרים שבסניפים. בסוף השבוע יתקיימו תהלוכות, הצגות, מפקדים ועוד שפע של אירועים. בני עקיבא, בהתייעצות עם פיקוד העורף, קיבלו בצדק החלטה לבטל את "שבת הארגון" באזור הדרום. אבל כל מי שאינו בטווח הירי יחגוג את שבת הארגון כמתוכנן. אמנם מדובר בחגיגה ארצית, אך אין זה חג התלוי בתאריך מסוים כחנוכה ופורים, שבוודאי לא ניתן לדחות.

 

מצד אחד, יש להמשיך בשגרה ולשדר עוצמה, אולם מצד שני, הואיל ומדובר בחגיגה מיוחדת שחניכים מכל הארץ שותפים לה, לא מן הנמנע לדחות את החגיגות לשבת אחרת, כדי שכל החניכים יוכלו ליטול בהן חלק. השבת הקרובה תוכל להיות מוקדשת ללימוד על המתרחש בדרום.

 

זו התלבטות, ולמטבע שני צדדים - אולי זו רק נטיית ליבי, ואולי משום שאני מתגורר באזור הדרום. זה קו המתח שבין סולידריות ובין שגרה, וייתכן ועוד לא מאוחר לדון בכך מחדש, ולקבל החלטה.

 

לא לשבת מנגד

אנו גדלנו על ערבות ואכפתיות. לימדו אותנו שאסור לשבת מנגד. בשעה ששומעים אנו את קולות הבכי - אנו מגישים עזרה. מצוות גמילות חסדים תובעת מאתנו רחמים לעני ולחלש - זה יסוד קיומנו. אנו מרגישים היום שהעם לא בחר לשבת מנגד, הוא שומע את קולות הבכי, הכאב והתסכול, והיום ניצבים כולנו מתוך אחדות, ומבקשים להשיב חיים רגילים ושגרתיים לתושבי הדרום. אנחנו מודים לכל מי שחושב עלינו, מתפלל עלינו, דואג לנו ומשיט עזרה. אנו נמצאים תחת מטחי ירי וזוכרים שבשעה זו חיילי צהל עושים את מלאכתם, ומסכנים את חייהם, ואנו מבקשים להודות להם מכל הלב.

 

  • הרב מאיר נהוראי הוא יו"ר ארגון "בית הלל" ורב הקיבוץ משואות יצחק

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ערבות הדדית היא יסוד קיומנו
צילום: חב"ד אינפו
הרב מאיר נהוראי
מומלצים