שתף קטע נבחר

צילום: EPA

פיקוד העורף: להתכונן לשבעה שבועות של לחימה

ראשי הרשויות בטווח של 75 קילומטרים מעזה הונחו להיערך. צווי אלוף ניתנו לנמל אשדוד ולמפעלים שבהם חומרים מסוכנים. 2,000 אנשי מילואים של הפיקוד גויסו עד כה

פיקוד העורף הכין את הרשויות המקומיות לתקופת לחימה של עד שבעה שבועות. בדיונים שקיים מפקד פיקוד העורף, האלוף אייל אייזנברג, עם מפקדי המחוזות והנפות של הפיקוד ועם ראשי הרשויות המקומיות במרכז ובדרום, הונחו הרשויות להתכונן לתקופה של עד שבעה שבועות של לחימה במסגרת מבצע "עמוד ענן" ולהכין מלאי חירום שונים בהתאם. חלק מהמלאים הוכנו כבר מראש. בפיקוד העורף מעריכים שלארגוני הטרור ברצועת עזה יש עדיין יכולת לשגר רקטות ארוכות טווח, אף מעבר לטווח של 75 קילומטרים.

 

עמוד ענן - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

נפילה בתל-אביב; מתקפת טילים על כל הדרום

אלפי מגוייסי מילואים בגבול עזה: "צריך לפעול"

מציל חיים: למה לשכב על הקרקע כשטיל נופל?

מורסי: ישראל תשלם מחיר כבד אם תתקוף עוד

 

פיקוד העורף חידד את ההוראות לתושבי גוש דן והדרום, ולפיהן ביישובים שבין 40 ל-75 קילומטרים מהרצועה יש להיכנס למרחב מוגן או למקלט קרוב ברגע הישמע קול נפץ או אזעקה. בהיעדר מרחב מוגן תקני, יש להיכנס למבנה או לחדר מדרגות. לנוכח ירי הרקטות ארוכות הטווח בימים האחרונים, הנחיות אלה תקפות לכל היישובים בטווח 75 קילומטרים ולא רק לגוש דן.

 

לפיקוד העורף התגייסו עד כה בצווי חירום 2,000 אנשי מילואים שפועלים בשטח. מעבר לפעילות צוותי החילוץ וההצלה באתרי הנפילות, חיילי הפיקוד משולבים במשימות שונות כגון תגבור בתי חולים, פתיחת שמרטפיות ואף שיפוץ מקלטים.

 

מקלטים - לפי דרישת התושבים

על רקע ההסלמה, פיקוד העורף מבצע ביומיים האחרונים עבודות הרחבה של מרחבים מוגנים ופריסת מיגוניות ביישובי הדרום. טרם ניתנה הוראה לרשויות בגוש דן לפתוח מקלטים ציבוריים, אך הרשויות פותחות מקלטים בהתאם לדרישות התושבים בשכונות השונות, כפי שעולה מפניות התושבים למוקדי 106 העירוניים. פיקוד העורף לא הופתע עד כה מטווח ירי הרקטות, מקצב הירי ומכמותן. עד כה נספרו למעלה מ-550 נפילות, אך רק 26 מהן בשטח בנוי.

 

חייל מילואים בדרום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חייל מילואים בדרום(צילום: אוהד צויגנברג)

חיילי מילואים בדרום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חיילי מילואים בדרום(צילום: אוהד צויגנברג)

שרידי רקטה באשקלון (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
שרידי רקטה באשקלון(צילום: אבי רוקח)

בית קפה בתל-אביב בזמן אזעקה (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
בית קפה בתל-אביב בזמן אזעקה(צילום: דנה קופל)

תופסים מחסה בתל-אביב ()
תופסים מחסה בתל-אביב

כיפת ברזל מיירטת באשדוד (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
כיפת ברזל מיירטת באשדוד(צילום: אבי רוקח)

 

מפקד פיקוד העורף הוציא צווי אלוף לנמל אשדוד ולמפעלים שבהם חומרים מסוכנים בדרום, שלפיהם יש לרדד לאלתר מלאים של חומרים מסוכנים, למגן אותם ולפנותם. בין המקומות שקיבלו את הצו נמנה גם אתר רמת חובב שבנגב, ועד כה רידוד המלאים בוצע ברובו והוא צפוי להסתיים בקרוב.

 

הירי על יישובי הדרום נמשך כל הבוקר, ובצהריים אף נשמעה אזעקה בתל-אביב ורקטה התפוצצה בשטח פתוח. גם בשעות הצהריים המאוחרות נמשך הירי לעבר אשקלון ושער הנגב. אזעקות נשמעו בבאר שבע ובאופקים.

עוד שתי רקטות שנורו לעבר מועצת שער הנגב יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל". מספר כבישים באזור הדרום נסגרו מחשש לירי: מיד מרדכי עד לארז, כביש 232 מגבים לסעד, כביש 25 מנתיבות לסעד, כביש 234 מאורים עד לרעים, וכביש 222 מצומת גבולות לכיוון צפון.

 

אלפי חיילים מילואים גויסו עד כה בצווי 8, ורבים מהם זורמים בשעות האחרונות לנקודות הכינוס והגיוס בדרום. מאות משאיות צבאיות של אספקה, תחמושת, מים ודלק, לצד מובילי טנקים, נגמ"שים, וג'יפים ממלאים את כבישי עוטף עזה במראות שלא נראו באזור מאז מבצע עופרת יצוקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מילואימניקים בדרום
צילום: אבי מועלם
מומלצים