שתף קטע נבחר

הקניונים ריקים והצרכנים קונים מזון ליד הבית

בעקבות המצב, חלה ירידה של 35% במכירות בסופרמרקטים בדרום. הצרכנים עברו למשלוחים דרך האינטרנט ולרשתות השכונתיות, שם מדברים על עלייה של 15%. קניון הנגב ריק והעובדים כועסים, "מי קונה אופנה עכשיו? שישלחו אותנו הביתה". גם בתי הקפה ריקים למעט אלה שבמסלול החיילים

האזעקות לא טובות לשופינג, כך מגלים שוב קניוני הדרום, מסעדות ורשתות השיווק המפעילות סניפים בערים המטווחות. אם בת"א ניתן היה לראות בתי קפה ריקים ואת קניון עזריאלי מתרוקן מקוניו, מה יאמרו תושבי הדרום? קניונים, מסעדות, ברים, מועדונים ומפעלים סובלים מהיעדר לקוחות באשמת הטילים.

 

 

לפי איגוד לשכות המסחר, הפסד הפדיון שנגרם למגזר המסחר והשירותים באזור הדרום כתוצאה ממבצע עמוד ענן, נאמד בכ-90-100 מיליון שקל ליום.

 

לטענת אגף הכלכלה באיגוד לשכות המסחר כ-80% מ-25,600 בתי העסק בדרום נסגרו לחלוטין בעקבות מצב הלחימה, למרות שבקניונים נראה שרוב בתי העסק פתוחים, אם כי לרוב ריקים מאדם.

  

רמי לוי: קונים פחות ויש מחסור בעובדים

רמי לוי אמר ל-ynet: "בשלושת הימים האחרונים יש ירידה במכירות של 30%-35% בסניפי הרשת בקריית מלאכי, אשדוד וב"ש. מגיעים פחות קונים, אבל הבעיה העיקרית היא עובדים שלא מגיעים לעבודה. ביום חמישי הבאנו קופאיות מירושלים לב"ש כי הקופאיות המקומיות פחדו הן לא רצו להשאיר את הילדים לבד בבית. אתמול בערב לא פתחתי בכלל כי לא רציתי להוציא את העובדים מהבית.

 

"מצד אחד אנחנו מבינים לליבם, מצד שני זה מצב חירום, חייבים לשרת את הלקוחות זה מזון זה לא אופנה. גם בזמן חירום אנחנו צריכים לתת שירות".

 

כמו שופרסל ומגה, גם רמי לוי יצא במבצעים מעמיקים: חלב בשקל, חלה בשקל, גבינה לבנה בשקל, שישיית מים מינרליים ב-4.90 שקלים וירקות ב-99 אג'. "כדי לעודד את הלקוחות, כדי לבוא לקראתם", הוא מסביר. "תושבי הדרום קונים עכשיו יותר מים מינרליים,חלב, שימורים וחטיפים לילדים".

 

יש צרכנים שקונים עכשיו במכולת מתחת לבית כדי לא לבזבז זמן יקר בנסיעה לסופר.

 

"מי שקונה במכולת זה בסדר, ככה צריך, לקנות כמה שיותר קרוב הביתה. אני ממליץ. פה לא מדברים על מחיר, פה מדברים על החיים".

 

מי שיכול, עושה קניות בסופר דרך האינטרנט

בסניפי מגה ואושר אמרו ל-ynet שהיתה ירידה משמעותית במכירות בסוף השבוע, למרות הנחות עמוקות לתושבים, בין היתר, באושר עד מוכרים שישיית מים מינרליים ב-5 שקלים, וכך גם סלטי מיקי ועשיריית פיתות. באחד מסניפי שופרסל בב"ש אמרו ל-ynet שיש ירידה בתנועת בקונים לצד עלייה גדולה במשלוחים. "אנשים מגיעים לסניף אבל יש פחות תורים, מה שכן הרבה מאוד אנשים מזמינים משלוחים דרך האינטרנט".

 

לפי אתר השוואות המחירים מיי סופרמרקט, בימים האחרונים הגולשים שוהים פי 2 באתר ויש עלייה של 30% בהזמנות מאזור הדרום.

 

עלייה במכירות בחנויות השכונתיות

יש גם מי שמרוויח מהמצב. סמנכ"ל הסחר של רשת קו אופ שופ מוטי סלע טוען שבחנויות השכונתיות שלו יש עלייה במכירות."המכירות עלו ב-15% לעומת שבוע רגיל. אנחנו מספקים משלוח חינם בקנייה של 100 שקל ומעלה וכדי להקל על התושבים מאפשרים קנייה טלפונית וחיוב של כרטיס אשראי בטלפון והסניף שולח את המצרכים במשלוח עד הבית".

 

גם סלע מספר על דפוסי קנייה האופייניים למצב החירום. "יש תופעה של גלים, אנשים מנצלים רגיעה זמנית כדי לקנות באופן חפוז. בדרך כלל בשעות החשיכה - התנועה בחנויות נמוכה מאוד. יש עלייה בצרית בשר וביצים, אולי כי משקיעים יותר בבישול. לעומת שבוע רגיל - מכירות החטיפים המלוחים גדלו ב-30% מעל הצריכה הרגילה, הבשרים עלו ב-50% המים המינרליים ב-100% וביצים ב-50%". .

 

קניון הנגב: אין כמעט קונים והעובדים מפוחדים 

אם הצרכנים קונים משהו בימים אלה - זה מזון ומוצרי פארם וניקיון. על אופנה ושאר מוצרי צריכה כמעט שאין מה לדבר. בקניון הנגב בב"ש – המסדרונות כמעט ריקים מאדם. אלונה סיפרה ל-ynet: "גיסתי עובדת בקניון ומכריחים אותה להגיע לחנות, למרות שאין קונים, הקניון ריק והעובדים יושבים ולא עושים כלום, למרות שהשאירו בבית ילדים. מי רוצה לקנות בגדים כרגע? זו אטימות, אבל העובדים לא רוצים לפתוח חזית עם המעסיק. לדעתי צריכים היו לסגור את הקניון, הם שולחים עובדים תחת אש למכור בגדים".

 

מוכרת בקניון, כתבה בעמוד הפייסבוק של הקניון: "תוך 30 שניות עלינו לדאוג שהקונים ילכו למרחב המוגן, לסגור את הקופה, לכבות את המזגן, לסגור את כל הדלתות ולרדת לקומה השנייה. מי יכול להספיק לעשות את זה בזמן כה קצר"?

 

מנכ"ל קניון הנגב מוטי מזרחי, אמר ל-ynet: "כרגע, 21 חנויות בקניון סגורות מתוך 175. כל השאר פתוח. אין הרבה קונים בקניון, אבל בקומת המזון יש לא מעט אנשים. לא כמו ביום רגיל - אבל יש אנשים".

 

יש ירידה בפידיונות?

 

"ודאי שתהיה ירידה בפידיונות, ביום רגיל מגיעים לקניון 20 אלף איש. אין לי עדיין מספרים מדויקים".

 

מה יש לך לומר לגבי המרמור של העובדים שנאלצים לבוא לעבודה?

 

"מרמור העובדים? אלה עובדי הרשתות ואני בקשר עם הרשתות. אני לא יכול לעבוד עם מאות אנשים כל אחד יכול לדבר עם הבוס שלו - לא איתי".

  

כדי להפיס את דעתם של העובדים, בקניון פתחו היום קייטנה לילדיהם, במקלט הקניון שפתוחה מ-9:00 עד 16:00. ממחר היא תהיה פתוחה גם לקהל הרחב. "המטרה היא להוציא את הילדים מהממ"ד הצר, שיבואו להתאוורר ולנוח קצת".

 

ירידה בקונים בקניון אשדוד ובביג ב"ש

גם באשדוד הקונים מעדיפים להישאר בבית. מנכ"ל קניון לב אשדוד, צביקה רוזנטל, "באשדוד יש זמנים שכל חצי שעה יש אזעקה ונפילות ואז כמה שעות של שקט, כך היה בימים האחרונים. בתקופה כשיש רצף אזעקות – פחות אנשים מגיעים לקניון. קשה לאמוד את הירידה במכירות, אבל בהחלט מדובר בירידה משמעותית. בעסקים סגורים מדובר בירידה של 100%, בחלק מבתי העסק הפתוחים זו ירידה של 50%.

 

"הקונים שכן מגיעים לקניון, פוקדים בעיקר את מגה בעיר, שעמוס באנשים, ניו פארם ואת המשחקייה שנותנת מענה לילדים. גם תאגיד המים של אשדוד ממוקם בקניון, כך שהוא לא סגור ועם זאת, אם בית עסק מבקש שלא לפעול בימים אלה, זה בסדר ואנחנו מאפשרים לו את זה. לפי הנחיות פיקוד העורף, מרכזי הקניות פועלים כרגיל".

 

חי גאליס סמנכ"ל ביג, אמר ל-ynet: "בימים האחרונים יש ירידה גדולה מאוד של עשרות אחוזים כתוצאה מזה שחלק גדול מהחנויות לא פתוחות בכלל. אנחנו משאירים את זה לשיקול הדעת של הרשתות. סופרמרקטים ופארמים פתוחים אבל תנועת הלקוחות דלילה. זו לא פעם ראשונה שלנו, גם בעופרת יצוקה קסטינה וקריית גת כבר היו בטווח הרקטות. המכה העיקרית שחטפנו היתה במלחמת לבנון השנייה אז 8-7 מרכזי ביג נפגעו".

 

ארומה: סניף מפוצץ בחיילים בורגראנץ': העובדים גויסו

ברשת ארומה - הרגשות מעורבים. סניף בית קמה של הרשת עובד היטב, כי הוא משרת חיילים ומילואימניקים בדרך לדרום. "הסניף מפוצץ", אומרים ברשת, "המון חיילים וצוותי תקשורת", אמרו. לעומת זאת, בב"ש ואשדוד יש סניפים סגורים. הסניף בב"ש ריק לגמרי, הסניף באשקלון חווה את הימים החלשים ביותר בתולדותיו עם פידיון נמוך מאוד. סניף סילבר באשדוד פתוח 24/7, למרות שהמתחם ריק, אבל לפי הרשת, "מבחינת מנהל הסניף זה סמלי – הוא רוצה להראות שממשיכים כרגיל. הוא אמר לנו שלא יסגור בחיים, בשום מלחמה".

 

בבורגראנץ' מסרו שרוב הסניפים בקניונים ומחוצה להם סגורים. מנכ"ל הרשת משה גבאי אמר ל-ynet: "אנחנו נשמעים להוראות פיקוד העורף, אבל גם אם הסניפים פתוחים - לאנשים אין חשק לצאת. אנחנו משתדלים להשאיר את הסניף בצומת בית קמה פתוח עבור האוטובוסים עם החיילים.

 

"אנחנו סופגים נזק גדול, אובדן פדיונות של שבוע בסכומים ניכרים במספר גדול של סניפים. אנחנו בטוחים שזה יסתדר בסוף, הרבה מאוד מהעובדים שלנו במילואים, כולל בתפקידי מפתח, מנהל מערכות מידע, מנהלי מסעדות אז אנחנו רוצים שיחזרו בשלום. אנחנו יותר דואגים לשלום האזרחים. לעסקים נדאג אחר כך". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
קניון הנגב. בימים רגילים מבקרים בו 20 אלף איש
צילום: הרצל יוסף
ירידה של כ-30% במכירות מזון
צילום: גיל יוחנן
צילום: טל שחר
ארומה. סניפים ריקים לעומת סניף מפוצץ בחיילים
צילום: טל שחר
צילום: דנה קופל
בורגראנץ'. העובדים גויסו למילואים
צילום: דנה קופל
מומלצים