שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  רגע לפני הטילים: ניתן פטור מממ"ד לאלפי גנים

  בשבועות האחרונים החליטו פיקוד העורף ומרכז השלטון המקומי על מתן פטור לאלפי גנים במרכז, כדי לסייע לרשויות בהיערכות ליישום חוק חינוך חינם מגיל 3. אם לילד בגן: "רצתי לגן באמצע יום עבודה כדי לקחת את הילד הביתה - כי אין בגן ממ"ד"

  לידיעת ההורים: מבצע "עמוד ענן" נכנס ליומו ה-6, אך נראה כי קרוב ל-100 אלף פעוטות וילדים בגנים לא יהיו מוגנים בשנים הקרובות בעת מטחי טילים. זאת בעקבות הנחיה של פיקוד העורף שניתנה בשבועות האחרונים, המרחיבה את הפטור שניתן לגנים פרטיים מהתקנת ממ"ד למשך שלוש שנים.

   

  לכתבות נוספות על מבצע "עמוד ענן " בערוץ הכלכלה :

   

  פיקוד העורף ומרכז השלטון המקומי החליטו להרחיב את הפטור, כך שיכלול גם גני ילדים פרטיים שבהם 35 ילדים, לעומת גנים המכילים עד 25 ילדים בלבד, הפעילים ברובם בבתים פרטיים ואשר היו פטורים קודם לכן מהחובה לבנות ממ"ד.

   

  ממרכז השלטון המקומי נמסר כי מדובר בהנחיה משותפת, שניתנה לנוכח הצורך בהיערכות ליישום חוק חינוך חינם מגיל 3, ובמתן זמן התארגנות ואפשרות לגנים שעדיין לא קיבלו רישיון עסק להמשיך לפעול.

   

  בפרוטוקול ישיבה שהתקיימה ב‭5-‬ בספטמבר, בהשתתפות ראשי פיקוד העורף וראשי מרכז השלטון המקומי, נכתב": ‬בעקבות החלטת הממשלה ליישום חוק חינוך חינם לגילאי 3 ו-4, ילך ויפחת מספר הגנים הפרטיים ברשויות המקומיות לגילאים אלו. במצב הנוכחי קיימים עדיין גנים פרטיים אשר אינם ממוגנים, וקיים צורך לאפשר לאותם גנים להמשיך לפעול למשך 3 השנים הקרובות בהיעדר מיגון, זאת על מנת לאפשר סיום היערכות הרשויות לחוק‭."‬

   

  בתום הדיון אמר ראש עיריית קריית אונו, יוסי נישרי, כי "במקרה חירום האחריות נופלת עליי כראש עיר. פשוט נצטרך לסגור את הגנים ולשלוח את הילדים הביתה".

   

  בעוד 3 שנים: גן שלא ימוגן - ייסגר

  ההחלטה עדיין מחכה לאישור סופי של היועצים המשפטיים של משרד החינוך, אבל בפועל - מאות גני ילדים, שכבר היו בהליכים לקראת התקנת ממ"ד, עצרו את התהליך ובוודאי שמחו לשמוע על הבשורה החוסכת להם מאות אלפי שקלים לכל גן.

   

  ההחלטה נוגעת לאלפי גנים הפועלים ברחבי הארץ, והיא יוזמה של נישרי. משמעותה היא שקרוב ל-100 אלף פעוטות וילדים לא יהיו מוגנים בעת מטחי טילים. עם זאת, בתום תקופת הפטור של 3 שנים יחויבו כל הגנים להיות ממוגנים, וכל גן שלא ימוגן - ייסגר.

   

  גם מתן אישור רישיון עסק לגן יוגבל ל-3 שנים, עד השלמת המיגון או סגירת הגן. לפי ההחלטה, הפטור יהיה עד שנת תשע"ה, כולל. הרשות המקומית תודיע להורים על היעדר מיגון בגנים ועל סגירתם בשעת התקפה או על-פי הוראות פיקוד העורף, ותתחייב לסגור את הגנים לאחר 3 שנים, אלא אם מוגנו בהתאם לדרישות החוק.

   

  "אין מנוס ממתן הפטור"

  אתמול (א') התקיים דיון בין נציגי פיקוד העורף ונציגי ועדת הביטחון של מרכז השלטון המקומי בראשות אבי נעים, ראש מועצת בית אריה-עופרים, ובו הובהר כי נדרשת עדיין חקיקה להסדרת הנושא, ולשם כך ממתינים לחוות הדעת של יועצי משרד החינוך.

   

  "‬אין מנוס ממתן הפטור הזה‭,"‬ אמר נעים,‬ "קיים פיגור גדול בבניית מוסדות חינוך לפי חוק חינוך חינם מגיל 3, והאלטרנטיבה היחידה היא לתת לגנים זמן התארגנות ופטור זמני ל-3 שנים מהקמת ממ"דים, ועל כך יש הסכמה מפיקוד העורף‭."‬

   

  הורים ששוחחנו איתם הביעו מורת רוח מהמצב. "אתמול הייתי היסטרית‭,"‬ סיפרה לימור, אם לילד בן 4 מקריית אונו, "רצתי לגן באמצע יום עבודה כדי לקחת את הילד ולהיות איתו בבית, כי אין בגן ממ"ד‭."‬

   

  גם בוועד הגנים של קריית אונו הביעו מורת רוח מההחלטה. "פיקוד העורף חייב אותנו בהתקנת ממ"ד, וחלק מהגנים כבר עשו זאת במאות אלפי שקלים. אבל אחרים, שלא מיהרו, נהנים עכשיו מהפטור. זה צריך לחול על כולם, ללא איפה ואיפה‭,"‬ אמרו.

   

  הדיעה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות" 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גן ילדים. רבים עדיין לא ממוגנים
  צילום: טיירק
  מומלצים