שתף קטע נבחר

שדרות הפחד: "ביבי מכר את הדרום"

בדרום הביעו אכזבה קשה מהפסקת האש עם חמאס אחרי 8 ימי לחימה: "היינו מוכנים לסבול עוד, אבל בשביל מה התחלנו בכלל אם ככה זה נגמר? מי ישיב אש כשיירו עליי מחר?". מאות תגובות זועמות לנתניהו בפייסבוק: "התקפלת, חמאס חוגג"

שמונה ימים אחרי תחילת מבצע "עמוד ענן", ואחרי 12 שנים תחת ירי הרקטות ההולך ומתרחב, קיבלו אמש (יום ד') תושבים בדרום באכזבה קשה את ההודעה על הפסקת האש עם ארגוני הטרור הפלסטיניים. ראש העיר אשדוד, יחיאל לסרי, שרקטות נורו אל עירו גם אחרי כניסת הפסקת האש לתוקף, אמר: "לא לסיום כזה פיללנו. אני חושש שמדובר בהפסקת אש לזמן קצר, ומקווה שלפחות הבטחנו תמיכה בינלאומית לתגובה חריפה לכשיתחדש הירי".

 

מבצע "עמוד ענן" - כל הכתבות

 

ראש העיר שדרות, דוד בוסקילה, אמר: "אני לא נגד סיום הלחימה אלא נגד האופן שבו היא תסתיים. סיום הלחימה צריך להיות מלווה באקורד שמצביע על עליונות ישראלית ברורה ובכך שההרתעה של מדינת ישראל תחזור להיות חזקה כמו בעבר". בשדרות התקיימה אמש הפגנה של כמה עשרות תושבים נגד הסכם הפסקת האש. תושבים שהשתתפו בהפגנה קראו לראש הממשלה להתפטר. "אני מתפלל שההחלטה תתברר כנכונה ואת זה רק הזמן יוכיח", אמר בוסקילה, "בכל מקרה אינני חש גאווה".

 

שלומית, תושבת שדרות שהשתתפה בהפגנה הספונטנית נגד הפסקת המבצע, חושבת שהממשלה לא עשתה שום דבר מיוחד במבצע הזה. "ציפינו ליותר, הרקטות יחזרו בתוך שבוע-שבועיים ואנחנו נחזור לתקופות שבהן אף אחד לא יתייחס לרקטות על שדרות. אולי לתלאביב לא יירו יותר, אבל טפטוף הרקטות לשדרות יחזור".

 

ליהי בן-אמו מבאר שבע חושבת שהפסקת האש היא לא פחות מחוצפה. "למה אנחנו עוברים את כל הסבל הזה אם אנחנו ישר מתקפלים?". זיוה שמואלוב הוסיפה: "אנחנו מאוכזבים. בשביל מה התחלנו בכלל? כדי לחזור על זה שוב? אם סבלנו שמונה ימים אנחנו יכולים לסבול גם שבועיים, רק שישימו לזה סוף. אם יתחילו עם הפסקות אש זה יהיה ככה כל כמה שנים".

 

מפגינים נגד הפסקת האש בשדרות (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
מפגינים נגד הפסקת האש בשדרות(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

איתי לוי מנתיב העשרה, חייל המגויס למילואים, אמר: "אני פשוט מיואש מהמצב. אם מחר יירו רקטה על היישוב שלי, נראה לך שמישהו יגיב על זה? לא עשינו את המבצע כמו שצריך, הרקטות יחזרו בקרוב".

 

ראש העיר הממונה של אופקים, צביקה גרינגולד, אמר: "לצערי, מתוך ניסיון עבר נראה כי הסדרים מסוג זה הם 'רק על הנייר' ולא מחזיקים מעמד לטווח ארוך. אי אפשר לקיים חיים אזרחיים נורמליים תחת אש, ועל כן אנחנו מסתכלים על ההסכם ברגשות מעורבים. נצטרך כמו כל עם ישראל לראות אם מאחורי ההסדרים, שאנחנו לא מכירים את הפרטים המדויקים שלהם, יש באמת סיכוי לשקט ארוך טווח באזורנו. אם כן, נהיה כולנו מאושרים, ואם לא - נחוש אכזבה גדולה".

 

ההפגנה בשדרות. ראש העיר: "לא חש גאווה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ההפגנה בשדרות. ראש העיר: "לא חש גאווה"(צילום: גיל יוחנן)

 

ראש העיר אשקלון, בני וקנין, אמר: "התושבים רוצים הפסקת ירי מוחלטת. במבצע עופרת יצוקה צה"ל תקף מהאוויר 100 יעדים והפעם 1,500. אין ספק שמדובר במכה קשה לחמאס וכשהוא ייצא מהחורים שלו ויראה את הנזק, אני מקווה שהוא יחשוב פעמיים לפני ירי נוסף. כפי שבצפון נוצרה לגיטימציה לירות מיד על מי שיורה עלינו ובמקרה הצורך גם לצאת לפלישה קרקעית, צריך לעשות כן גם בדרום. בחודשים הקרובים נראה אם מדובר בהחמצה או בהצלחה".

 

זמן קצר לאחר מסיבת העיתונאים שבה הודיע על תנאי הפסקת האש, פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו סטטוס בפייסבוק שבו ניסה להסביר את המהלך. יותר מ-2,500 גולשים הגיבו ב-like, אך יותר מ-1,700 אחרים מיהרו להגיב, רובם המכריע נגד ההסכם: "לראשונה בחיי אני לא הולך להצביע ליכוד", כתב אחד מהם. רובם המכריע מתחו ביקורת חריפה על ראש הממשלה שהבטיח ב-2009 למגר את שלטון חמאס בעזה. התקווה של הגולשים - נפתלי בנט, או כפי שנכתב: "רק נפתלי בנט!!!"

 

מגיבים רבים סיפרו כי הם תושבי הדרום, וחלקם הזכירו כי גם לאחר השעה 21:00 עדיין נורו רקטות רבות לעבר שטח ישראל. נטלי כתבה: "חמאס הוציא הודעה: 'כל התנאים שביקשנו להפסקת אש מולאו, אנחנו ניצחנו', זאת האמת הכואבת, הפעם הם צודקים".

 

חיילים צופים בנאום של נתניהו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חיילים צופים בנאום של נתניהו(צילום: גיל יוחנן)

תגובה נגד ההחלטה ()
תגובה נגד ההחלטה

ותגובה בעדה ()
ותגובה בעדה

 

אורית כינתה את ראש הממשלה "תבוסתן" וענת כהן הליכודניקית כתבה: "בושה, הפסדת את הקול שלי ואני ליכודניקית. 'הם מפחדים' אתה הבאת את הסלוגן על עצמך". יאיר הוסיף: "אני תושב הדרום, עכשיו חטפנו מטח של 10 גראדים, על איזה הפסקה אתה מדבר? (...) אתה מתקפל מתחת לשולחן ועכשיו חמאס חוגג, למה? כי ביבי מכר את הדרום".

 

אביגדור תקף גם הוא את ראש הממשלה: "תתבייש לך, נכנעת לטרור כניעה מבישה. נקווה שעם ישראל יעיף אותך בבחירות הקרובות". דני ציין: "21:12, יש אזעקות בדרום, שער הנגב. עובדה". יוחאי לא נותר חייב וכתב: "שחקן! לך להוליווד", וערן זולאן הוסיף: "לראשונה בחיי אני לא הולך להצביע ליכוד".

 

"את הקול שלי הפסדת"

עטרה כתבה: "את הקול שלי הפסדת. אתה מנסה להציג את הצלחות המבצע, אבל לא סיימת אותו כי השגנו את המטרות, אלא כי אתה חלש ומתקפל. כניעה חד צדדית?! זו תגובה של מפסידים, תגובה שבאה מהצד שמפחד, לא מהצד הצודק שרק מגן על עצמו! אני תמכתי בך גם כשכולם אמרו שאתה חלש, אבל במהלך הזה איבדת גם אותי..."

  

לא מעט גולשים אמרו כי יעבירו כעת את תמיכתם ליו"ר הבית היהודי שנבחר לאחרונה, נפתלי בנט. הוא קרא אתמול בבוקר לממשלה בראיון באולפן ynet להורות על כניסה קרקעית לרצועת עזה. רועי כתב: "ביזיון. תמכתי בך עד היום אבל זה פשוט בזיוני. אצביע לבנט". אלי הציג עמדה דומה: "מר נתניהו איכזבת והחלופה הראויה היום נפתלי בנט".

 

 

טליה הייתה בין המאות שמתחו ביקורת על נתניהו: "יפה שיש הפסקת אש חד צדדית.. בעוד שאתה מדבר על ההסכם,

הערבים צוחקים עלינו בעיניים וממשיכים לתקוף!!! איפה יש עוד מדינה כזאת פראיירית?!?!? כל פעם מחדש אותו סיפור. חאלס. רק נפתלי בנט!!!".

 

ועדיין, היו גם מי שתמכו בראש הממשלה. נעמי כתבה: "ביבי היקר, תודה על מה שעשית, שלא מיהרת להכניס את החיילים פנימה ושמרת על חייהם וחיי בני היקר שנמצא שם". לירז הוסיפה סמיילי וכתבה: "אני גאה בהחלטה שלך!! כל הכבוד! :) אנשים תרגעו! מה אתם מעדיפים? שעוד אנשים ותינוקות ימותו פה?!! אתם צריכים קצת שכל!! גאה בביבי!! רק בו אני אבחררר!!!!".

 

בהכנת הכתבה השתתף נרי ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו מודיע על הפסקת האש
צילום: אוהד צויגנברג
מפגינים בשדרות נגד הפסקת האש
צילום: גיל יוחנן
יירוט של כיפת ברזל, אחרי תחילת הפסקת האש
צילום: אבי רוקח
חוגגים בעזה "ניצחון" עם סיום המבצע
רויטרס
מומלצים