שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

הביזיון בליכוד: הצבעה עד חצות, וכנראה גם מחר

בעקבות השיבושים הקשים במערכת הממוחשבת ותלונות הבכירים על "פארסה", תיתכן בהמשך החלטה על יום הצבעה נוסף. נתניהו חושש מבעיה ארגונית קשה אם יוחלט להצביע ביום אחר באמצעות פתקים. מתמודדים מוחים: "אין לנו שקל להשקיע בעוד יום של פריימריז"

כך נראית מפלגת השלטון בישראל על סף 2013: בעקבות התקלות החמורות במערכת ההצבעה הממוחשבת, ועל רקע מחאתם של שרים ופעילים אחרים, בליכוד החליטו לפנות ערב (יום א') להאריך לפי שעה עד חצות את ההצבעה שתוכננה להסתיים ב-22:00. יו"ר הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו חושש כנראה כי יהיה קשה מאוד מבחינה ארגונית לקיים "מועד ב'", אך נראה שבהמשך יוכרז על יום הצבעה נוסף.

 

 

בכיר בוועדת הבחירות הוסיף כי מדובר בהחלטה ראשונה, וצפוי כי תתקבל החלטה נוספת על מועד שני לפריימריז, ככל הנראה מחר עד 22:00. גורמים ששוחחו עם נתניהו אמרו כי הוא מעריך שיהיה בלתי אפשרי לארגן את כל המערכת מחדש בתוך כמה ימים ולאפשר לבוחרים להצביע באמצעות פתקים ולא באמצעות מערכת המחשוב. עד ל-17:45 הצביעו כ-23.5 אחוזים מתוך יותר מ-123 אלף המתפקדים בעלי זכות הבחירה.

 

פריימריז בליכוד - כתבות נוספות ב-ynet:

 

"תקלה חמורה כל-כך לא זכורה לי באף מערכת בחירות קודמת", אמר השר גדעון סער. "לצערי, לא ניתן הפעם לומר שזאת לא הייתה פארסה של תנועת הליכוד לקיים בחירות כאלו".

 

תקלה במחשב במוקד הצבעה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תקלה במחשב במוקד הצבעה(צילום: מוטי קמחי)

תור של מצביעים ליד הקלפי בבנייני האומה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
תור של מצביעים ליד הקלפי בבנייני האומה(צילום: גיל יוחנן)

 

חברי כנסת ושרים בליכוד הביעו דאגה מהעובדה שהפרייריז יוארכו בעוד יום אחד נוסף. "יש חברי כנסת שהשקיעו את כל התקציב שלהם ביום הזה. פיזרו פעילים בכל רחבי הארץ והוציאו לא מעט כסף על פרסום בסוף השבוע האחרון, על שילוט ועל שינוע של מצביעים. הארכת ההצבעה ביום זה אומר שיידרשו עוד תקציבים נוספים גדולים. אין לנו שקל

אחד נוסף להשקיע בעוד יום של פריימריז", אמר גורם בכיר במפלגה.

 

הולכים הביתה בכעס

בשל התקלות, מאז הבוקר התקשו מתפקדי המפלגה לממש את ההצבעה ותלונות רבות הגיעו לוועדת הבחירות. את מחאתם ביטאו בין השאר גם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין והשרים סער ומשה (בוגי) יעלון, שכינו את אירועי היום "פארסה". במהלך השעות

האחרונות קיים נתניהו שיחות בנושא עם בכירים במפלגה והתייעץ איתם אם להמשיך את יום ההצבעה ביום אחר באמצעות פתקים. "המערכת לא מסוגלת לספק את המענה, עכשיו זה ברור", אמרו בליכוד.

 

מוקדם יותר אמר השר סער כי לפי הדיווחים שקיבל, "רוב הזמן המחשבים מושבתים ואלפי אנשים שבאים להצביע פשוט הולכים הביתה בכעס. אנחנו רואים את זה גם באחוז ההצבעה הנמוך שלא נובע מזה שאנשים לא באים - אלא בגלל שהם לא יכולים להצביע".

 

סער הוסיף שאמנם גם במערכת הבחירות הקודמת היו תקלות, אבל הפעם הן גדולות וחמורות יותר: "אין שום ערך לקיים כך פריימריז ואין גם ספק שרשימה שנבחרת באחוז הצבעה נמוך ומקרי לא תשקף את דעת רוב חברי התנועה".

 

 

 

זה היה אמור להיות פשוט. מערכת ההצבעה בליכוד (באדיבות "ידיעות אחרונות") (באדיבות
זה היה אמור להיות פשוט. מערכת ההצבעה בליכוד(באדיבות "ידיעות אחרונות")

 

כבר בבוקר זעם ריבלין על ההמתנה הארוכה בקלפי בבנייני האומה. בכיר אחר במפלגה אמר: "מסתבר שלא הטילים של החמאס יכולים לשבש לנו את הבחירות,

אלא המחשבים שלנו. אנחנו אולי חזקים על החמאס אבל לא חזקים בעריכת פריימריז".

 

אחד ממצביעי הליכוד שהגיע לסניף רמת גן כדי להצביע, נטש את הקלפי לאחר כשעה וחצי של המתנה. "כל הזמן אמרו לי שעוד רגע המחשבים יעבדו וביקשו ממני לחכות", סיפר. "אני הולך הביתה כי אין לי מה לעשות כאן יותר. שייחנקו הליכוד עם כל המחשבים שלהם".

 

בבית שאן התקלות היו אפילו חמורות יותר. גם סמוך ל-12:30 בצהריים, יותר משלוש שעות לאחר תחילת ההצבעה, לא נפתחה הקלפי בסניף המפלגה בעיר. בשל תקלה בתקשורת המחשבים לא עבדה הקלפי הממוחשבת, ומאות מתפקדים שהגיעו להצביע חזרו כלעומת שבאו. רק בסביבות 16:00 החלה ההצבעה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחשב תקול בקלפי, הבוקר
צילום: מוטי קמחי
זה מה שנשאר. קלפי בירושלים, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מחכים. פעילים ממתינים ליד סניף הליכוד בבית שאן
צילום: חגי אהרון
מומלצים