שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

הליכוד זז ימינה: פייגלין בפנים, בגין ומרידור בחוץ

טלטלה בליכוד: בנו של מנחם בגין יחד עם השרים מרידור, איתן ודיכטר לא יהיו בכנסת הבאה, לפי התוצאות של הפריימריז בליכוד - שמראות כי מפלגת השלטון שברה חזק ימינה. משה פייגלין דורג בעשירייה השנייה. סער סיים ראשון, לפני השרים גלעד ארדן וסילבן שלום

הליכוד פונה חזק ימינה - ומנגד השרים בני בגין, מיכאל איתן, אבי דיכטר ודן מרידור מחוץ ל-20 הראשונים במפלגה: השר גדעון סער סיים במקום הראשון בפריימריז של הליכוד, משה פייגלין דורג בעשירייה השנייה. כך קבעו מתפקדי הליכוד בפריימריז. במקום השני נמצא השר גלעד ארדן ואחריו סילבן שלום, ישראל כץ, דני דנון, ראובן ריבלין, משה (בוגי) יעלון וזאב אלקין. ציפי חוטובלי טיפסה כמה מקומות בעקבות השיריון לנשים והיא סוגרת את העשירייה הראשונה. אולפן ynet ליווה את הדרמה בליכוד בשידור חי.

 

הפריימריז בליכוד - כל הכתבות

ליכוד בלי מרידור ובגין: "איכות הרשימה נפגעה"

כץ לא "חיסל" את שאמה: "ניצחתי את השיטה"

מילוא: מנחם בגין היה עצוב מאוד. זה לא הליכוד

תבוסה לנתניהו: מומלציו בחוץ, גם מעוז לא נבחר

סוף עידן הנסיכים. מרידור ובגין מחוץ לכנסת

 

במקום ה-11 מדורג יריב לוין ואחריו השר יולי אדלשטיין וחברי הכנסת חיים כץ ומירי רגב. למקום ה-15 בפריימריז הגיע פייגלין. מקום אחד אחריו נמצא שר האוצר, יובל שטייניץ. למקום ה-17 הגיע צחי הנגבי, שעבר מקדימה לליכוד, ומיד אחריו השרה לימור לבנת, אופיר אקוניס וגילה גמליאל.

 

ח"כ כרמל שאמה הכהן דורג במקום ה-21, המקום הריאלי האחרון ברשימה הארצית. במקום ה-22 נמצא דוד ביטן ואחריו אורי פרג', "האשה החדשה" קטי שטרית וח"כ איוב קרא - שדורג במקום ה-25 המשוריין למיעוטים. בהמשך נבחרו שוקי אוחנה, דוד אמסלם, יצחק דנינו, קרן ברק ודוד אבן-צור. 18 מתוך 20 הראשונים בפריימריז הם חברי כנסת מכהנים בליכוד. חברי הכנסת מקדימה, שהתמודדו בפריימריז של הליכוד, לא הצליחו להתברג במקומות ריאליים. 

 

העשירייה הראשונה. חוטובלי דילגה בזכות השריון ()
העשירייה הראשונה. חוטובלי דילגה בזכות השריון

 

העשירייה השנייה. פייגלין נכנס לרשימה ()
העשירייה השנייה. פייגלין נכנס לרשימה

 

בצמרת. סער וארדן (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
בצמרת. סער וארדן(צילום: ירון ברנר)

ח"כ מירי רגב. בעשירייה השנייה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ מירי רגב. בעשירייה השנייה(צילום: מוטי קמחי)

 

השרים בני בגין, אבי דיכטר, מיכאל איתן ודן מרידור אינם בין 20 הראשונים וכך גם סגנית השר לאה נס.

  

השר גדעון סער, שהגיע למקום הראשון, אמר כי מדובר ברשימה טובה. "היה מאבק מאוד קשה", הוא אמר. "זו מערכת בחירות מאוד מפרכת, שאתה צריך להתמודד בהרבה מאוד מישורים ובסופו של דבר זו הרגשה מאוד טובה וקצת מוכרת". הוא רמז על תוכניותיו לעתיד: "אני רואה בזה הבעת אמון גורפת של חברי הליכוד ואני רץ למרחקים ארוכים. אני רואה בזה שלב בהכרה על העשייה שלי למען המדינה". על אי בחירתם של השרים בגין, מרידור ואיתן, אמר סער: "אני מצר על כך שהם לא נבחרו כי שלושתם אנשים טובים, שתרמו המון למען הליכוד. אבל בוא נזכור שאלה חברים ששירתו המון שנים את התנועה".

 

השר גלעד ארדן אמר בשידור החי ב-ynet כי הוא גאה ברשימה שנבחרה. "כשתשוו את הנבחרת שלנו לכל מפלגה אחרת, אז יש כאן בעלי ניסיון מוכח, שהם משרתי הציבור", הוא אמר. השר סילבן שלום, שהגיע מיד אחריו, אמר שהתוצאה נהדרת והבוחרים גברו על הדילים. "נבחרו קבוצה של אנשים שיכולים לייצג את הליכוד בפריפריה. יש גם אנשים מנוסים", הוא אמר.

 

נתניהו בנאומו הלילה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו בנאומו הלילה(צילום: EPA)

 

מחוץ לרשימה. איתן, מרידור ובגין (צילום: באדיבות דוברות הליכוד) (צילום: באדיבות דוברות הליכוד)
מחוץ לרשימה. איתן, מרידור ובגין(צילום: באדיבות דוברות הליכוד)

 

במקום החמישי. דנון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
במקום החמישי. דנון(צילום: מוטי קמחי)

 

ממתינים לתוצאות בגני התערוכה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ממתינים לתוצאות בגני התערוכה(צילום: מוטי קמחי)

 

ח"כ דני דנון, הראשון מבין חברי הכנסת של הליכוד שאינם שרים ברשימה החדשה, אמר: "הייתי נאמן לערכי המפלגה ולחברים במשך ארבע שנים וחברי הליכוד רוצים מפלגה חזקה". ח"כ ציפי חוטובלי, האישה הראשונה ברשימה, אמרה בשידור החי ב-ynet: "זה כבוד גדול שאנשי התנועה נתנו לי להיות הדמות הנשית של התנועה. ניצחון בבחירות מקבלים בהתגייסות, עמל ויזע, ולא עושים את זה לבד". היא הביעה צער על כך ששרים נדחקו החוצה מהרשימה: "לצערי זו דרכו של עולם, אבל אני מצטערת שבני בגין לא יהיה איתנו ברשימה". ח"כ מירי רגב אמרה כי זו רשימה מכובדת מאוד.

 

ח"כ כרמל שאמה-הכהן, שהיה בכמה "רשימות חיסול", תקף את ח"כ חיים כץ בשידור החי של ynet: "אני גם מודה לאל, אבל מודה לחברים ולחברות הטובים שלא עזבו אותי, כי היו כאלה שבחרו בשביל לחסל אנשים. זה דבר מאוד מסוכן בדמוקרטיה. אני אדם מאושר, אבל מאוד מודאג ממה שעשו במפלגה שלי, כשוועד עובדים מגייס 10,000 איש כדי לחסל אנשים".

 

השר גלעד ארדן. מקום בצמרת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר גלעד ארדן. מקום בצמרת(צילום: מוטי קמחי)

 

גילה גמליאל. בסוף העשירייה השנייה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גילה גמליאל. בסוף העשירייה השנייה(צילום: מוטי קמחי)

סילבן שלום. שוב בצמרת (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
סילבן שלום. שוב בצמרת(צילום: ירון ברנר)

 

השר מיכאל איתן, שמכהן כחבר כנסת מטעם הליכוד מאז שנת 1984, הגיב על אי בחירתו למקום ריאלי ברשימה. "שמונה פעמים רצופות קיבלתי את תוצאות הבחירות המוקדמות, כשנבחרתי לייצג את הליכוד. הפעם חברי הליכוד החליטו אחרת, ואני מקבל את החלטתם", הוא אמר.

 

יומיים הצבעה

פרסום התוצאות נדחה בשעה לפחות, מפני שוועדת הבחירות של הליכוד החליטה להאריך את זמן ההצבעה בכלל הקלפיות. בעקבות עתירה, הוחלט כי קלפי יהודה ושומרון תיסגר ב-22:00 במקום ב-21:00, ולאחר מכן הוחלט לדחות בשעה את סגירת הקלפיות גם בשאר האזורים.

 

משה פייגלין אמר בשידור החי של ynet, לפני פרסום התוצאות, כי לפי החישובים שערכו אנשיו הוא נכנס למקום ריאלי ברשימה. "גם בפעם הקודמת נכנסתי ונעשה לי תרגיל ידוע ולא מכובד. עכשיו המערכת יחסית שונה. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה. אני מאמין שזה לא יקרה", הוא אמר. 

 

פריימריז בליכוד - דיווחים נוספים ב-ynet

מועד ב' בליכוד: "עולה מיליונים, ואף אחד לא בא"

חברת המחשבים: ייתכן שהאקרים גרמו לשיבושים

מילון הפריימריז בליכוד: תימנים, כצים וש"סניק

 

במשך הערב התאספו פעילי ליכוד רבים בגני התערוכה, ממתינים בדריכות לפרסום התוצאות. "ההרגשה טובה וההתרגשות גדולה, אפילו השרים מתרגשים", אמר פואד בירני שהגיע לתל אביב מדליית אל-כרמל. גבי ביטן, פעיל אחר אמר כי "נקווה שמי שאנחנו רוצים יהיו למעלה ולא נראה אנשים ביזאריים בראש הרשימה".

 

משה פייגלין ממתין לתוצאות (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
משה פייגלין ממתין לתוצאות(צילום: מוטי קמחי )

סגן השר איוב קרא בגני התערוכה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
סגן השר איוב קרא בגני התערוכה(צילום: ירון ברנר)

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין(צילום: ירון ברנר)

 

דוד קשני, פעיל משכונת התקווה, אמר כי הליכוד חזק מאי פעם. לדבריו, "על אף התקלות, אנשים הצביעו וזה חשוב. אנחנו מתרגשים מאוד ועוד שעה בערך נראה מה יהיו התוצאות. איחלתי לכל המועמדים הצלחה גדולה". יו"ר סניף הליכוד במועצה האזורית חוף הכרמל, איתן אשורי, אמר: "ההרגשה היא טובה, אנשים עבדו חזק. אתמול אנשים התייאשו והיום איפשרו לכל אחד לממש את זכותו".

 

בניגוד לכישלון הארגוני שנרשם אתמול עם קריסתה של מערכת המחשבים, הקלפיות נפתחו הבוקר ב-11:00

כסדרן, אולם פעילים מטעם המתמודדים התלוננו לאורך היום על מיעוט המצביעים וטענו כי מיותר היה להוסיף יום הצבעה. המתמודדים ניסו גם היום להמריץ את הפעילים והמתפקדים באמצעות ביקורים בקלפיות הפרושות בכל רחבי הארץ.

 

אמש חששו בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שאחוז הצבעה נמוך ישרת את הגורמים הקיצוניים בליכוד, אך היום טענו גורמים במפלגה שיום הצבעה נוסף משרת דווקא את חברי הכנסת שאינם כלולים ב"דילים" ובמפקדים המאורגנים.

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתפו שחר חי, אטילה שומפלבי ורועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממתינים לתוצאות
צילום: מוטי קמחי
אחרי המחוזות. בגין
צילום: גיל יוחנן
מחוץ ל-20. מרידור
צילום: שאול גולן
צילום: ירון ברנר
במקום ה-14. פייגלין
צילום: ירון ברנר
במקום ה-1. סער
צילום: אוהד צויגנברג
ריבלין. בעשירייה הראשונה
צילום: ירון ברנר
דוד ביטן. מקום 22
צילום: אבי מועלם
מומלצים