שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

ליכוד בלי מרידור ובגין: "איכות הרשימה נפגעה"

שני השרים נשארו מחוץ לרשימה, נתניהו רמז כי הוא עשוי בכל זאת לצרפם לממשלה: "אשמור על הערכים, רוצה אתכם לצדי". לבנת מתחה ביקורת: "איכות הרשימה בהחלט נפגעה". מקורבים לבגין ומרידור: "הליכוד איבד את הקול השפוי והמתון"

השבירה ימינה השאירה את הנסיכים מחוץ לרשימה: השרים בני בגין ודן מרידור לא הגיעו הלילה (יום ג') לגני התערוכה בתל-אביב, שם הוכרזו תוצאות הפריימריז בליכוד. זמן קצר לאחר שהתפרסמו התוצאות והתברר כי השניים הודחו מהרשימה, הם העדיפו להישאר בבית ולא להגיע לחגיגות הניצחון של חבריהם.

 

הפריימריז בליכוד - כל הכתבות

ליכוד בלי מרידור ובגין: "איכות הרשימה נפגעה"

כץ לא "חיסל" את שאמה: "ניצחתי את השיטה"

מילוא: מנחם בגין היה עצוב מאוד. זה לא הליכוד

תבוסה לנתניהו: מומלציו בחוץ, גם מעוז לא נבחר

סוף עידן הנסיכים. מרידור ובגין מחוץ לכנסת

 

הביקורת על הרשימה לא איחרה להגיע. שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, אמרה במשדר המיוחד ב-ynet כי "שלושה שרים חשובים ובכירים - מרידור, בגין ומיכאל איתן - מחוץ לרשימה, וזה מאוד מדאיג אותי ומטריד אותי. המיקום שלי פחות חשוב. מה שחשוב הוא שאיכות הרשימה בהחלט נפגעה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה בנאומו לבגין ולמרידור והבטיח להם: "אשמור על הערכים בממשלה הבאה, אני רוצה אתכם לצדי". הוא הזכיר את הקשר ארוך השנים בין השלושה: "אני מאוד מעריך את תרומתכם למדינה וארצה להמשיך להסתייע בניסיונכם. גדלנו יחד בירושלים ויחד עם ריבלין ורבים אחרים בתנועה התחנכנו על ערכי תנועת ז'בוטינסקי ואני אשמור על הערכים האלה בממשלה הבאה, שאקים בעזרת השם". הוא לא התייחס לשר איתן, שגם הוא נדחק אל מחוץ לעשירייה השנייה.

 

נתניהו בירך את 73 אלף המתפקדים, שהצביעו בשני ימי ההצבעה. "זה מסר גדול מאוד וזה מראה שיש לנו תנועה חזקה, תוססת ונמרצת", הוא אמר. לגבי תוצאות הפריימריז, הוא אמר: "יש לנו נבחרת לאומית, חזקה וצעירה. זו נבחרת מנוסה ומוכשרת ונבחרת שבאה מכל חלקי העם. היום הוכח פעם נוספת שהליכוד הוא מפלגת העם".

 


 

הוא אמר שיש צורך בליכוד גדול: "אני מאמין שאזרחי ישראל לא יבזבזו את קולותיהם הפעם על רסיסי מפלגות או מפלגות קטנות. הם יתנו את הקול שלהם לגוש של ישראל ביתנו והליכוד. הפעם הולכים בגדול. יחד ננצח ויחד נמשיך להנהיג את מדינת ישראל".

 

תשואות לפייגלין, שריקות בוז לחיים כץ

נתניהו, השרים וחברי הכנסת שהגיעו לגני התערוכה עלו לבמה עם הקראת התוצאות. כשהוזמן לבמה ח"כ חיים כץ, האיש החזק בליכוד שהיה אחראי על הדיל המרכזי, נשמעו בקהל שריקות בוז רמות. לעומת זאת, תשואות נשמעו כשנקרא לבמה המועמד משה פייגלין.

 

מקורבי מרידור סירבו להגיב לתוצאות ורק הביעו אכזבה קשה מאוד. "אנחנו נישן לילה אחד על התוצאות ונעביר התייחסות מסודרת", אמרו. השר איתן אמר כי "שמונה פעמים רצופות קיבלתי את תוצאות הבחירות המוקדמות, כשנבחרתי לייצג את הליכוד. הפעם חברי הליכוד החליטו אחרת, ואני מקבל את החלטתם".

 

בשבועות האחרונים האיץ מרידור בבגין להתמודד על מקום בכנסת, לאחר שבגין שקל לפרוש מהמרוץ. בשיחות עם פעילים בכנסת הסביר אז מרידור כי "הליכוד לא יכול להרשות לעצמו שלא לבחור באנשים ערכיים וחשובים כמו בני בגין", כלשונו. גם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין הבטיח לעזור לבגין. אבל גם ההתערבות של נתניהו לא הועילה ובגין הודח מהרשימה.

 

30 הראשונים בפריימריז בליכוד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
30 הראשונים בפריימריז בליכוד(צילום: מוטי קמחי)

 

אמש לא ניתן היה לקבל את תגובתו של בגין. גורם בליכוד המזוהה עם בגין ומרידור אמר כי

 הליכוד פנה ימינה והשאיר את הסמלים החשובים של התנועה מחוץ לרשימה. "הליכוד איבד את הקול השפוי והמתון שלו", אמר אחד הגורמים. "כנראה הסמלים שלנו כבר לא חשובים למתפקדי הליכוד. הכול מסחרה, דילים וקומבינות".

 

יו"ר הכנסת ריבלין היה בראשונים שהגיעו אמש לגני התערוכה, אך כשהחלו לזרום התוצאות והתבררה הרשימה הוא עזב את המקום ואף לא התראיין לכלי התקשורת. "אני מודה לכל מי שבחר בי", אמר בלקוניות. מקורביו הבהירו כי הוא מאוכזב מאוד מן העובדה שהשר בגין נשאר מחוץ לרשימה. גורמים בליכוד אמרו כי ותיקי הליכוד, ובהם גם ריבלין, מאוכזבים מכך שחברי המרכז בחרו לדחוק אל מחוץ לליכוד את השרים שהיו מזוהים עד כה עם מה שמכונה "הליכוד הישן והמתון יותר".

 

בהכנת הידיעה השתתפה שחר חי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סער וארדן. מקום 1 ו-2
צילום: ירון ברנר
פייגלין. רואה את הכנסת
צילום: מוטי קמחי
נתניהו אחרי הקראת שמות המועמדים
צילום: מוטי קמחי
לבנת. הוותיקים לא נשארו
צילום: עופר עמרם
מומלצים