שתף קטע נבחר

פעילי ליכוד: "הבית הפוליטי שלנו קרס"

האם שינוי פני הליכוד יוביל את מצביעי המפלגה למחוזות אחרים? מתנחל מתקוע הצר על שח"כים שכל רצונם "להתעסק בחוקים פופוליסטיים" התברגו לצמרת הרשימה. פעילי פייגלין: "עכשיו יודעים איך מרגיש ניצחון - עייף אבל שמח"

אסונם של הליברלים, ששונם של הפייגלינים: נוכח תוצאות הפריימריז בליכוד, שבהן נהדפו מהמפלגה סמניה הליברליים כמו ח"כ דן מרידור ומיכאל איתן, לצד אחד מסמליה, בני בגין, התחושות בקרב מצביעי הליכוד - מעורבות. 

 

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet 

 

דן גפן (31), מתנחל מתקוע, הביע את אכזבתו מהרשימה: "זה לא עניין פרסונלי, לא האנשים עצמם אלא רוח הרשימה". הוא לא מביע מורת רוח נוכח דחיקתם של הסמנים הליברליים החוצה, אלא דווקא מ"התקדמות אחרים למעלה. פעילי הליכוד הבהירו מה הם רוצים, מה מעניין אותם - מעניין אותם ששונאים ערבים יותר מאשר אנשים שאוהבים את הארץ. אלו אנשים שונים ממי שהיו בעבר בליכוד".

 

הנבחרים הטריים בליכוד (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הנבחרים הטריים בליכוד(צילום: ירון ברנר)
 

גפן הצהיר כי למרות זאת יצביע ליכוד בבחירות. "יש עדיין אנשים טובים בליכוד, אבל לא אעשה זאת בשמחה רבה. אין הבדל בימניות בהשוואה לרשימה הקודמת, אבל יש שינוי סגנון ביחס לזכויות הפרט, ברצון להתעסק בחוקים לא רלוונטיים ופופוליסטיים, של אנשים שהיו בעבר בספסלים האחוריים. אני לא מחפש כוחנות אצל הח"כים שלי", הבהיר, והוסיף: "אני מכיר מתנחלים שחושבים כמוני".

 

עידן לוי, פעיל נוסף במפלגה, אמר כי הוא ושותפים אחרים להשקפתו הפוליטית חשים ש"הבית הפוליטי די קרס עלינו. גדלתי בבית ליכודניקי, תמיד הצבעתי ליכוד. גם כשהפריעו לי חלק מהפרצופים, מסת הוותיקים הייתה משמעותית. אתמול זה התמוטט. קו הממשיכים של מנחם בגין פשוט גורש".

 

להסיר תמונתו של בגין

לוי הציע "שלפחות יורידו את תמונתו של בגין מהקיר", מכיוון שלדבריו "בנו לא עובר בפריימריז ודנון במקום 5? אנחנו בעד דמוקרטיה ושלטון החוק אבל אלו לא ערכי הליכוד של היום. בנושא המדיני קו הליכוד בעיניי בסדר - לא לעשות מהלכים גדולים בעת הזו במזרח התיכון המתהפך, כי אין הרבה אופציות. אבל לא אצביע ליכוד הפעם. פייגלין הצליח לשנות את כל ה-DNA של המפלגה". 


"להסיר את תמונת בגין מהקיר" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"להסיר את תמונת בגין מהקיר"(צילום: EPA)

"בגין לא עובר ודנון מקום חמישי?" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"בגין לא עובר ודנון מקום חמישי?"(צילום: מוטי קמחי)

ברק הרשקוביץ מהפורום הליברלי בליכוד ביכה אף הוא את התוצאות. "אני שמח שהתנתקות שנייה כנראה לא תהיה, אבל השורשים הליברליים אבדו אתמול בלילה, כשאיתן, מרידור ובגין לא הגיעו למקום ריאלי. המפלגה לא הצליחה להצמיח תחתם מנהיגות ליברלית חדשה. הם הגנו על בית המשפט העליון שלא חף מבעיות, על זכויות הפרט. אבל הם לא זכו לתשומת לב ביחס לרוב חברי הליכוד בקדנציה האחרונה".

 

הוא הזהיר מפני פייגלין, ש"מתהדר בנוצות ליברליות, אבל באופן תמוה מתנגד להומואים במרחב הציבורי, שזה רחוק מליברליזם בעיניי. הוא מכר ליברליזם עבור פופוליזם". את אופייה של הרשימה הסביר כ"גזירת התפקדויות. חלקן המוניות של בעלי אינטרסים. הייתי מעוניין להמשיך להצביע ליכוד, אבל אני מקווה שיהיו ליברלים לאומיים שיצטרפו למפלגה, כך שנחזק את הרגל הזו".

 

מאיר תורג'מן, חבר מרכז הליכוד המכהן כיו"ר האופוזיציה במועצת העיר ירושלים, אמר כי בסביבתו שוקלים להריץ את דן מרידור לראשות עיריית ירושלים. "השאלה היא אם הוא ירצה. אני לא חושב שמכובד שהם בחוץ. הרי מדובר באנשים איכותיים, עם כל הכבוד לאלו שנבחרו. הייתי רוצה לראות אותם ברשימה. למיכאל איתן נעשה עוול משווע. הוא פרלמנטר מצוין, איש עקרונות, שלא השתתף בדילים ובקומבינות. אז הוציאו לו צו חיסול".

 

לעומתם נרשמה קורת רוח במחנה פייגלין. אורי נוי (46) מפתח תקווה, חילוני, פעיל ליכוד מאגף מנהיגות יהודית, הסביר: "עכשיו אנחנו יודעים איך מרגיש ניצחון - עייף אבל שמח. הליכודניקים לא חושבים שפייגלין קיצוני. אלו רק האנשים בתקשורת שדעותיהם עמוק בשמאל, וחשובים שדעת הציבור כדעתם. אבל הם טועים. הציבור לא חושב שהוא מטורף וגם בליכוד לא חושבים שהוא כזה, עובדה שהצביעו לו. הוא לא הזוי וקיצוני אלא מייצג את מה שאנחנו חושבים".

 

ד"ר איציק יוגב, שאף הוא מפעילי מנהיגות יהודית בליכוד, הוסיף כי אם פייגלין יימדד על סמך פעילותו החוץ פרלמנטרית עד כה, "כח"כ אפשר יהיה לצפות ממנו להרבה". לדבריו, בעזרתו אפשר יהיה "להמשיך את השינוי התודעתי שלפיו אנחנו מדינה יהודית וזו ארצנו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייגלין. שינוי תודעתי
צילום: גור דותן
בני בגין. בחוץ
צילום: גיל יוחנן
מרידור. עיריית ירושלים?
צילום: אוהד צויגנברג
השורשים הליברליים אבדו. ברק הרשקוביץ
מומלצים