שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אפקט לבני: ארבעה ח"כים פורשים מקדימה

חברי כנסת שתמכו בציפי לבני בפריימריז האחרונים בקדימה הודיעו על הצטרפותם לרשימה החדשה. הם צפויים להביא עמם מימון מפלגות בסך מיליון שקל שיעניק ללבני בסיס יציב להתמודדות. מספר ח"כים נוספים צפויים לפרוש בהמשך

קדימה שהתרסקה בסקרים ממשיכה להתפרק לרסיסים, והיום (ג') הודיעו חברי הכנסת יואל חסון, רחל אדטו, שלמה מולה ומגלי והבה ליו"ר קדימה על פרישה מהמפלגה. זה קרה לאחר הודעתה של ציפי לבני, יו"ר קדימה לשעבר, על חזרתה לחיים הפוליטיים במסגרת "התנועה". חברי הכנסת הפורשים צפויים לקחת את יחידת מימון המפלגות שלהם ולחבור כנראה ללבני.

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים בעמוד מיוחד

 

יחד עם השלושה, שתמכו בלבני בפריימריז האחרונים בקדימה, צפויים לפרוש ככל הנראה גם חברי כנסת נוספים שנמנים עם תומכיה, בהם רוברט טיבייב וייתכן שגם אורית זוארץ. גורמים בקדימה אמרו שלאחרונה פנו אנשי לבני גם לח"כ יוחנן פלסנר אולם הוא עדיין לא השיב בחיוב, ונכון לשעה זו נוטה שלא לעזוב את קדימה. לבני טרם הציגה את הכוורת שלה, ועובדה זו קשורה ככל הנראה בפורשים מקדימה שהיא שוקלת לצרף לשורותיה.

 

שלמה מולה, רחל אדטו ויואל חסון (צילום: אלי מנדלבאום, גיל יוחנן, עופר עמרם) (צילום: אלי מנדלבאום, גיל יוחנן, עופר עמרם)
שלמה מולה, רחל אדטו ויואל חסון(צילום: אלי מנדלבאום, גיל יוחנן, עופר עמרם)

  

הפורשים יביאו מיליון שקל מימון מפלגות לציפי לבני (צילום: AP) (צילום: AP)
הפורשים יביאו מיליון שקל מימון מפלגות לציפי לבני(צילום: AP)

 

חברי הכנסת שפורשים כעת ויחברו ללבני יביאו איתם יחידות מימון של למעלה ממיליון שקל עבור כל חבר כנסת מכהן ובכך למעשה תיווצר ללבני תשתית כלכלית יציבה להתמודדות.

 

פילוגה האפשרי של המפלגה הגדולה ביותר בכנסת החל כבר מיד לאחר היוודע תוצאות הפריימריז שבהם הפסידה לבני את ראשות המפלגה לח"כ שאול מופז. במספר הזדמנויות שונות הודיעו חברי הכנסת שתמכו כי הם מעוניינים להתפלג למפלגה נפרדת ולספק ללבני פלטפורמה פוליטית להתמודדות.

 

גורמים במערכת הפוליטית העריכו שלבני לא תתבסס רק על חברי הכנסת הפורשים, אלא תוסיף לרשימה "כוכבים" חדשים. אחד השמות שהועלו הוא אלוף במיל' עמרם מצנע. ללבני נותר עוד שבוע להרכיב את הרשימה. בכוונתה להשתמש בפלטפורמה של מפלגת "חץ", ששייכת לשר לשעבר אברהם פורז.

 

לעומת זה, גורמים בקדימה אמרו: "סוף סוף השתחררנו מהעול של אותם מורדים שכבר יום לאחרי הפריימריז ביקשו להתפלג וזגזגו לא פעם".

 

ח״כ רחל אדטו אמרה למקורביה היום כי לבני פנתה אליה לסייע לה בהפלת שלטון נתניהו והיא נעתרה לבקשתה. ״הרוב הישראלי השפוי נמצא ללא מנהיג. טובתה של קדימה זו לא המטרה, המטרה היא טובת העם. חלק מרכזי מהעם מחפש אלטרנטיבה".

 

"הפראיירים" בירכו: "לאחד כוחות במרכז"

לבני מקווה שההכרזה תשפר את מצבה בסקרים ותהפוך אותה לאלטרנטיבה ראויה לנתניהו וליברמן. מקורביה אמרו שהיא לא פוסלת בהמשך חיבורים עם רשימות אחרות,

לאחר שהמגעים לאיחוד עם העבודה ויש עתיד לא הבשילו. עד היום חזו לה הסקרים בסביבות 8-10 מנדטים.

 

מוקדם יותר הכריזה לבני במסיבת עיתונאים בתל אביב על הקמת "התנועה", המפלגה שבראשה תתמודד בבחירות לכנסת ה-19. "באתי להילחם על ישראל. לא באתי להילחם נגד, אלא בעד", הצהירה לבני והוסיפה כי היא מתחייבת להמליץ בפני הנשיא על מועמד מתוך הגוש, קרי יאיר לפיד או שלי יחימוביץ', וקראה להם לפעול כמוה. במערכת הפוליטית מתחו עליה ביקורת הן מימין והן משמאל, שם טענו שהיא גורמת לפיצול כוחו של הגוש.

 

ראשי תנועת המחנה המשותף, מובילי מחאת הפראיירים, עידן מילר ובועז נול, ברכו היום על כניסתה המחודשת של ציפי לבני לפוליטיקה.

 

"במקום לתקוף את לבני כמו שעשו בשעות האחרונות יאיר לפיד ושלי יחימוביץ', ראשי מפלגות המרכז חייבים לנהוג באחריות ולאחד כוחות על מנת לוודא שהממשלה הבאה לא תורכב על ידי מפלגתם של משה פייגלין, דני דנון ויריב לוין", אמרו מילר ונול, שפורסם כי הוא נמצא במגעים להצטרף לתנועה של לבני.

 

"ברור לכל בר דעת שמול איחוד הכוחות של ביבי וליברמן חייב לקום גוש אחד, מאוחד וגדול, שישלב את כל הכוחות במרכז המפה הפוליטית ויציג אלטרנטיבה לאומית אמיתית, דרך אחרת", הוסיפו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ציפי לבני מכריזה על "התנועה"
צילום: רויטרס
הלוגו של התנועה החדשה
בועז נול. לשלב כוחות במרכז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים