שתף קטע נבחר

בג"צ הורה לממשלה: דונו בקריטריונים לדיור מוזל

בג"צ הוציא צו על תנאי נגד הממשלה ורשות מקרקעי ישראל, שבו הן נדרשות לנמק תוך 90 יום את עמדתן בסוגיית שיווק הקרקעות למכרזים לבנייה בשיטת מחיר למשתכן. העותרים: "הממשלה עושה הכל כדי למסמס מסקנות ועדת טרכטנברג"

בג"צ הוציא היום (ה') צו על תנאי נגד הממשלה ורשות מקרקעי ישראל. בצו הפנאי נדרשות הממשלה והרשות לנמק תוך 90 יום את עמדתן בסוגיית שיווק הקרקעות למכרזים לבנייה למגורים בשיטת "המחיר למשתכן".

 

עוד על מסלול "מחיר למשתכן " בערוץ הנדל"ן :

 

הדיון בעתירות נגד המדינה התקיים אתמול בבג"צ באווירה שהלכה לקראת העותרים, אבל ההחלטה להוציא את הצו המבוקש שפורסמה היום מהווה הישג לא מבוטל עבורם, כמו שהיא מעמידה בעיה לא קלה בפני הממשלה.

 

בהחלטתו הורה בית המשפט למדינה להשיב על שתי שאלות עקרוניות: האחת לממשלה, בה היא נדרשת לנמק מדוע היא לא מקדימה דיון ענייני בתוכן הקריטריונים לזכאות בתוכנית "מחיר למשתכן", בהתאם להמלצות דו"ח טרכטנברג, לפני שהחלה ליישם את התוכנית בפועל. השנייה המחייבת את רשות המקרקעין לנמק מדוע לא תבוטל או תשתנה החלטת מועצת המינהל בנושא הקריטריונים.

 

ההחלטה התקבלה ב-12 עתירות

החלטת בג"צ התקבלה ב-12 עתירות נגד העדפת המגזר החרדי בקריטריונים שהגישו גופים שונים, כגון המרכז הרפורמי לדת ומדינה, תנועת התעוררות, התנועה לאיכות השלטון, עיריית רעננה וקבוצת אישי ציבור בראשות ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו).

 

מירב כהן, חברת מועצת עיריית ירושלים מטעם תנועת התעוררות, אמרה בתגובה לצו כי "הממשלה עושה כל שביכולתה למסמס את ההמלצות של ועדת טרכטנברג משיקולים פוליטיים צרים. חבל שהיינו צריכים להגיע לבג"צ כדי להורות לה לעצור ולחשוב מחדש על חוסר הצדק החברתי בכל הקשור לתוכנית "מחיר למשתכן", במקום שתמשיך לגלגל הלאה את תפוח האדמה הלוהט הזה".

 

עו"ד עינת הורוביץ מהמרכז הרפורמי אמרה בתגובה כי "אנחנו מקווים שהמדינה תנצל את ההזדמנות הנוספת שניתנה לה, על מנת לתקן את הקריטריונים המעוותים, כך שיהיו שוויוניים וישרתו את כל מגזרי האוכלוסייה".

 

בתום תקופת 90 הימים למתן תשובות הממשלה, יקיים בג"צ דיון נוסף, בסיומו יוחלט אם להפוך את הצו להחלטי - מה שיבטל את תוקף הקריטריונים הקיימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים