שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לראשונה אי-פעם: הבריטים הלבנים מיעוט בלונדון

  מפקד האוכלוסין שנערך אשתקד חושף את השינוי הדמוגרפי שעבר על אנגליה ו-וויילס בעשור האחרון: פחות נוצרים, יותר מוסלמים - ובעיקר הרבה יותר אתאיסטים. יותר משליש מתושבי לונדון כלל לא נולדו בבריטניה, ומה שיעור היהודים באוכלוסייה?

  נתוני מפקד האוכלוסין של אנגליה ושל וויילס שנחשפו היום (ג') מגלים כי לראשונה בהיסטוריה, הבריטים הלבנים הם כעת מיעוט בלונדון, ושיעורם עומד על 44.9% מתושבי העיר. כ-3.7 מיליון איש בלבד בלונדון מגדירים עצמם כעת כבעלי מוצא אתני בריטי-לבן, ירידה של יותר מחצי מיליון מאז מפקד האוכלוסין הקודם, שנערך בשנת 2001. ב"דיילי מייל" הבריטי ציינו כי לפי הערכות, זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה הבריטים הלבנים הופכים למיעוט באזור כלשהו בבריטניה.

   

  עוד חדשות מהעולם :

   

  לפי המפקד העדכני, שנערך בשנה שעברה ותוצאותיו מתפרסמות כעת, 37% מהאנשים המתגוררים כעת בלונדון נולדו בחו"ל, ורבע מתושביה כלל אינם אזרחי בריטניה. ברחבי בריטניה כולה "הלבנים" עדיין מהווים רוב מוחלט, אולם לראשונה בהיסטוריה צנח שיעורם באוכלוסייה אל מתחת ל-90%, וכעת הם מהווים 86% מהאזרחים. מתוך אלה, 80.5% מגדירים עצמם כ"בריטים לבנים". המיעוטים המשמעותיים ביותר באוכלוסייה הם האסיאתים (7.5%) והשחורים (3.4%).

   

  מרוץ מכוניות עתיקות בלונדון. רבע מהתושבים לא אזרחים בריטים (צילום: AP) (צילום: AP)
  מרוץ מכוניות עתיקות בלונדון. רבע מהתושבים לא אזרחים בריטים(צילום: AP)

   

  מפקד האוכלוסין הבריטי חושף כי ירידה חלה חדה גם במספר האנשים בבריטניה המגדירים עצמם כנוצרים - מ-37.3 מיליון לפני כעשור ל-33.2 מיליון כיום. שיעור המוסלמים באוכלוסייה גדל בפרק הזמן הזה מ-3% ל-4.8%, ושיעורם של אלה המגדירים עצמם כמי שאינם משתייכים לשום דת רשם גידול משמעותי מאוד: כמעט רבע מהבריטים טוענים כיום כי הם חסרי דת.

   

  הדתות הנפוצות ביותר בבריטניה אחרי הנצרות והאיסלאם הן ההינדואיזם (1.5% מהאוכלוסייה), הסיקים (0.8%) והיהדות (0.5%). לפי
  המפקד, גידול לא מבוטל חל גם במספר תושבי בריטניה שנולדו בחו"ל (13%, שהם 7.5 מיליון לעומת 4.6 מיליון ב-2001). רוב המהגרים לבריטניה הם מפולין, הודו, פקיסטן, אירלנד וגרמניה.

   

  למרות השינויים בפסיפס הדתי של בריטניה, חלק מהחוקרים אומרים כי יש לקחת את הנתונים בעירבון מוגבל, מפני שהשאלה שנשאלו המשתתפים במפקד הייתה כיצד הם מגדירים את עצמם, מונח חמקמק. אחד מהם, ששוחח עם "הדיילי מייל", טען כי גם אלה שמגדירים עצמם כאתאיסטים מחזיקים לא פעם באמונות שונות, אולם לא רוצים להיקשר לממסד הדתי או למסגרות הדתיות המוכרות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לונדון. לא אותה העיר שהבריטים הכירו
  צילום: gettyimages imagebank
  מומלצים