שתף קטע נבחר

האם המסים על דירות לא יזנקו ב-2013?

בסוף החודש עתיד לפוג החוק שאמור להקל עלינו לקנות דירות, במסגרתו ניתן בין היתר פטור ממס שבח במכירת דירה. אך ועדת הכספים בודקת מול היועמ"ש אפשרות להאריך את תוקף החוק גם לשנת 2013. לטענתה, בכנסת טרם דנו בנושא כי מיד עם תום החזרה מפגרה - יצאה שוב לפגרת בחירות

ועדת הכספים ביקשה היום (ד') לקבל בדחיפות את עמדת היועץ המשפטי לממשלה, אם ניתן להאריך זמנית את תוקפו של החוק להגדלת ההיצע של דירות מגורים. זאת משום שמדובר בהוראת שעה במסגרת חוק מיסוי מקרקעין, שעומדת לפוג בסוף החודש, בעיצומה של פגרת הבחירות בכנסת. היועץ התבקש להציג את עמדתו עד ראשית השבוע הבא.

 

עוד על מכירת וקניית דירות בערוץ הנדל"ן :

רקע
כדאי לקנות מהר? המסים על דירות למגורים יזנקו  / אלפי שאולי
לכבוד השנה העברית החדשה ורגע לפני שהאזרחית מסתיימת, אספנו עצות לביצוע העסקאות החמות בשוק - עסקאות הנדל"ן. לפי בדיקת ynet, אם אתם רוצים למכור או לקנות דירה, כדאי לכם למהר בטרם יפוגו פטורים משלל מסים למדינה בסוף השנה
לכתבה המלאה
 

ההוראה הזמנית למשך שנת 2012 נועדה לעודד מכירה של דירות מיד שנייה עד גובה מסוים, במתן פטור ממס שבח למי שמחזיק 2 דירות נוספות (למגורים או למשרדים) בנוסף לדירת מגוריו; ובהעלאת מס הרכישה על דירות להשקעה, לעומת הפחתת המס לרוכש דירת מגורים יחידה.

פטור נוסף ממס שבח הוצע בהוראה למי שמוכר קרקע המיועדת לבנייה למגורים.

 

הספק לגבי מועד פקיעת תוקף ההוראה עלה נוכח סעיף 38 בחוק יסוד: הכנסת, לפיו כל חוק שתוקפו היה פוקע תוך 2 החודשים האחרונים לכהונת הכנסת היוצאת, או תוך 4 חודשים לאחר שהכנסת החליטה להתפזר, או תוך 3 החודשים הראשונים לכהונת הכנסת הנכנסת – תוקפו של כל חוק כזה יוארך עד תום 3 החודשים הראשונים של כהונת הכנסת הבאה.

 

"קיים חוסר ודאות רב בשוק הנדל"ן"

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר כי בעקבות יציאת הכנסת לפגרת בחירות מיד לאחר שחזרה מפגרת הקיץ, נוצר מצב חסר תקדים שעלול ליצור "כאוס חקיקתי". זאת, מאחר שלא ניתנה לכנסת הזדמנות לדון אם יש צורך בהארכת תוקף החוקים שתוקפם פג בסוף 2012. גפני ביקש מהיועץ להבהיר אם גם בנסיבות אלה מתקיימת הוראת חוק יסוד הכנסת, כך שתוקף הקלות המס יוארך עד מאי 2013.

 

"אין שמחה כהתרת הספקות", אמר גפני, נוכח היעדר עמדה חד משמעית ומוחלטת של היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד שגית אפיק, אשר יזמה את העלאת הסוגיה לדיון בוועדה. היא טענה כי הוראת המעבר בחוק יסוד הכנסת מחייבת הארכה אוטומטית של תוקף החוקים, ואין צורך בפעולה משפטית מיוחדת. גפני אמר שהוא מקבל עמדה זו, אבל ליתר ביטחון ביקש את התייחסות היועץ המשפטי לממשלה עד ראשית השבוע הבא.

 

עו"ד אפיק ציינה כי "יש חשיבות בהצהרה מפורשת מה תוקף ההוראה, וייתכן כי יש מקום לבחון כיצד להאריך אותה. ההצהרה תסייע ליצירת שקיפות וודאות בשוק הנדל'ן, ותאפשר לרוכשים ולמוכרים לכלכל את צעדיהם בהתאם. שכן עד כה טרם יצאה הנחיה מטעם רשות המסים בנושא וקיים חוסר ודאות רב בשוק".

 

לפיכך, ביקש גפני שהיועץ המשפטי לממשלה יבוא בדברים עם משרדי האוצר והשיכון לפני שיחרוץ את הדין. זאת, כי על פי תחושתו שהאוצר איננו נדיב כשמדובר בהארכת תוקף של הקלות במס לטובת האזרחים. נציג האוצר שנכח בדיון רמז כי הוראת המעבר אכן לא חלה על החוק הנ"ל. גפני הודיע כי אם זו תהיה גם עמדת היועץ המשפטי לממשלה, הוא יבקש היתר מיוחד לקדם בפגרה את החקיקה להארכת תוקף ההקלות.

 

"כמו טייס אוטומטי"

גפני התייחס גם להקלה נוספת שתוקפה יפוג בסוף השנה - לעידוד משתכנים ליטול משכנתאות לדיור בריבית נמוכה. עו"ד אפיק ביקשה שהוועדה תתייחס גם לתוקף של צווי מכס ובלו שהעלו את מס הקנייה על סיגריות, סיגרים ובירה וביטלו את המכס על יבוא שורת מוצרי טקסטיל.

 

הצווים פורסמו ביוני ונכנסו לתוקף, אבל הם חייבים לקבל את אישור מליאת הכנסת לפי המלצת ועדת הכספים למפרע מיד לאחר פגרת הקיץ. עקב פגרת הבחירות הוועדה לא דנה בצווים, אישור המליאה לא ניתן ותוקף הצווים מוטל ספק.

 

לבקשת האוצר, הסכים גפני לדחות עד יום א' הקרוב גם את הדיון וההכרעה בסוגיית הצווים. הוא טען כי הממשלה לא נערכה כדי להבהיר מראש את התמונה החוקית כתוצאה מהקדמת הבחירות. נציג משרד המשפטים ציין כי על פני הדברים, הוראת המעבר לפי חוק יסוד הכנסת היא "רוחבית וחלה על כל חקיקה כטייס אוטומטי שלא נתון לשיקול דעת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים