שתף קטע נבחר

שכן בחשיכה: למה בבת ים חיים בעלטה?

150 דיירים ברחוב רוטשילד בבת ים נאלצים להתמודד מדי ערב עם חושך מוחלט, כי אין עמוד תאורה בשביל שבו נמצא הבניין. דיירת: "אחרי 19:00 אני מרגישה כמו בכלא, למה צריך לשלם ארנונה מלאה?", דייר: "גם כגבר אני חושב פעמיים אם לרדת למטה". העירייה: "מבצעים עבודות לשיפור מערך התאורה". צפו

מהו קצה גבול האחריות של העירייה בתחום תאורת הרחוב? על השאלה הזו מנסים להשיב כ-150 דיירי רחוב רוטשילד 33 בבת ים, שנאלצים מדי ערב להתמודד עם עלטה מוחלטת מחוץ למתחם המגורים שבו הם מתגוררים - פשוט כי אין תאורה במקום.

 

כתבות נוספות על בת ים בערוץ הנדל"ן :

 

מדובר בבניין רכבת ברחוב רוטשילד 33 בעיר, שלו 3 כניסות פנימיות ושביל היוצא מהרחוב הראשי עד לפתח כל אחד מהבתים. "זהו הרחוב הראשי של בת ים", מסבירה בשיחה עם ynet דיירת בכניסה ב' בבניין. לדבריה, "עד השעה 19:00-19:30 בערב אנחנו מקבלים מעט אור מהחנויות ברחוב. חנות התיקים ממול, למשל, רכשה פרוג'קטור. אבל אחר כך יש חושך מוחלט".

 

הדיירת מספרת שרכשה דירה בבניין ועברה להתגורר בה לפני כמה חודשים, אולם המצב אינו חדש והדיירים מתנהלים מול העירייה בנושא כבר תקופה לא קצרה. "כל הדיירים חתמו ושלחו מכתב לעירייה, ובו ביקשו להציב עמוד תאורה ברחוב הפנימי. אך העירייה טענה שזה לא שטח שבאחריותה", טוענת הדיירת.

 

יצוין כי שביל הגישה החשוך לבניין מהווה גם דרך קיצור להולכי רגל, שלא נמנים עם דיירי המתחם, בין רחוב רוטשילד לבין רחוב אבא ברדיצ'ב ורחוב הלפר בעיר.

 

צפו בסרטון היוטיוב שצילמו הדיירים

 

חייבים לשלם את הארנונה?

הדיירת אומרת כי חשבה לאסוף סכומי כסף מהדיירים כדי לממן הקמת עמוד תאורה - אך מרבית הדיירים בבניין הם שוכרים שאינם הבעלים של הדירות. "יש כאן 3 כניסות - כלומר 3 בניינים שלא מקבלים תאורה מהעירייה", היא אומרת. "בכל בניין יש 12 דירות ובסך הכל 36 דירות, שהן למעשה 40 דירות כי יש גם דירות מחולקות. כלומר הערכה היא כי כ-150 תושבים לא זוכים לתאורה עירונית".

 

עוד היא טוענת כי אין כל סיבה שדיירי הבניין ישלמו ארנונה מלאה לעירייה - משום שהם לא מקבלים שירות מלא ממנה. "אני לא רוצה להתנגח עם עיריית בת ים ואין לי בעיה איתה, אבל לבנות כיכרות יש לה כסף, ולהציב עמוד תאורה או להזיז אחד שיאיר על השביל אין. מדובר בתושבים שמשלמים ארנונה"

 

בעניין הזה מסביר עו"ד עדי מוסקוביץ, מומחה למיסוי מוניצפלי ותשלומי חובה לרשויות מקומיות, כי למרות אי האספקה של שירותי התאורה - התושבים מחוייבים להמשיך לשלם את מסי הארנונה.

 

"הארנונה הוא מס המשולם ללא קשר לזיקה לשירות מסוים", אומר מוסקוביץ ומוסיף כי יחד עם זאת, אפשר לתבוע את העירייה לקבל את השירות. "אם מדובר בשירות בסיסי המסופק ליתר התושבים, יש אפשרות של התושב לתבוע את העירייה. נראה לא סביר שבכל העיר יש אור ובחלק מסוים אין. על פניו, זה אחד הדברים הבסיסיים שהרשות צריכה לספק".

 

הבניין ברוטשילד 33 בבת ים באור יום. מרבית הדיירים הם שוכרים (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
הבניין ברוטשילד 33 בבת ים באור יום. מרבית הדיירים הם שוכרים(צילום: בני דויטש)

 

הבניין ברחוב רוטשילד 33 בבת ים בחשיכה (צילום: אורן כהן) (צילום: אורן כהן)
הבניין ברחוב רוטשילד 33 בבת ים בחשיכה

 

נרקומנים והומלסים בגינה

החושך בשכונה מלחיץ את הדיירים גם בגלל הסביבה, שלדבריהם אינה "פסטורלית" בלשון המעטה. "יש פה טיפוסים תמוהים, הומלסים ונרקומנים בגינה הציבורית הסמוכה", אומרת אחת הדיירות. "במקום להאיר את השביל, העירייה קוראת לנו לדווח על טיפוסים מפוקפקים שאנו רואים".

 

"את הכלבה אני מוציאה מוקדם בערב, ומוותרת על טיול לילי", מוסיפה דיירת אחרת. "במקום זאת אני קמה בבוקר ממש מוקדם - ב-6:00 בבוקר, קצת אחרי עלות השחר, אז אני יורדת לסיבוב אחרי לילה מאופק".

 

דייר נוסף בבניין מספר: "אפילו אני, בתור גבר, חושב פעמיים אם לרדת למטה ובאילו שעות להסתובב ברחוב", הוא אומר. "זה מצב בעייתי מאוד. לא היינו מעלים את העניין אם זה היה עד כדי כך מקומם".

 

"מבחינתי שיציבו בקצה השביל עמוד תאורה שיזרוק את האור על השביל", מסכמת הדיירת, "אני לא אמורה להרגיש בבית כלא בתוך הבית שלי ולהימנע מלצאת החוצה - כי יש בעיות ולא קיימת תאורה ברחוב".

 

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "עיריית בת ים מבצעת בשנים האחרונות עבודות פיתוח רחבות היקף לשדרוג ושיקום התשתיות. העבודות כוללות גם שיפורים במערך התאורה ואנו פועלים על מנת להגיע לכל חלקי העיר. אנו מודים לתושבים שמפנים את תשומת ליבנו למפגעים כדי שנוכל לתקנם, ומודים גם לתושבת שהפנתה את תשומת ליבנו למחסור בתאורה ברחוב רוטשילד 33. במקום כבר נערך סיור ואנו נכנסים למהלך שבסופו תותקן במקום תאורה לרווחת התושבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דויטש
הבניין ברחוב רוטשילד 33 בבת ים
צילום: בני דויטש
מומלצים