שתף קטע נבחר

צילום: EPA

רק אחרי 4 שנים אובמה נזכר לשחרר את הנצרה

הנשיא האמריקני חתם על חוקים שמאפשרים לאזרחים לשאת נשק בפארקים לאומיים ונאשם בהשתקת שרים בקבינט שלו שביקשו להעלות על סדר היום את סוגיית הפיקוח על נשק. בחינת כהונתו הראשונה מלמדת בעיקר על הצהרות ריקות מתוכן וכניעה מוחלטת ללובי הנשק. הטבח בילדים בקונטיקט ישנה אותו?

נשיא ארצות הברית ברק אובמה ביקר אתמול (יום ב') בעיר ניוטאון שבקונטיקט ודיבר בטון נחרץ שממנו השתמע שבכוונתו לטפל בתופעה של מקרי טבח המוניים במוסדות חינוך ובמרכזי בידור בארה"ב. "אתם אינכם לבד. אשתמש בכל האמצעים שברשותי כדי למנוע הישנות של טרגדיה כזו", אמר אובמה בהתייחסו לטבח בבית הספר היסודי סנדי הוק שבו נרצחו 26 בני אדם, מהם 20 ילדים.

 

עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

עוד חדשות בעולם :

שופט אוסטרלי: פציעה במהלך סקס - תאונת עבודה

ארדואן לצעירי טורקיה: תעשו 3 ילדים, לא פחות

 

הדברים שאמר אובמה ריגשו אמריקנים רבים. אלא שהנשיא האמריקני נשא דברים דומים באזכרה להרוגי מסע הירי בחודש יולי בעיר אורורה שבקולורדו במהלך הקרנת הסרט החדש בסדרת באטמן. והם לא היו שונים מתגובתו לפיגוע הירי במקדש סיקי באוק קריק שבוויסקונסין או מתגובתו לירי בעיר טוסון שבאריזונה בינואר 2011. בפיגוע זה נפצעה קשה בראשה חברת בית הנבחרים גבריאל גיפורדס.

 

חברת בית הנבחרים נפצעה קשה בראש מירי מתנקש. גיפורדס, אובמה וביידן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חברת בית הנבחרים נפצעה קשה בראש מירי מתנקש. גיפורדס, אובמה וביידן(צילום: EPA)

מסע ירי בהקרנת הבכורה של באטמן החדש. ג'יימס הולמס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מסע ירי בהקרנת הבכורה של באטמן החדש. ג'יימס הולמס(צילום: רויטרס)

הנשיא האמריקני קרא לעשות חשבון נפש אחרי הפיגוע במקדש הסיקי בוויסקונסין (צילום: AP) (צילום: AP)
הנשיא האמריקני קרא לעשות חשבון נפש אחרי הפיגוע במקדש הסיקי בוויסקונסין(צילום: AP)

 

האם הפעם משהו ישתנה? האם יצליח הנשיא הדמוקרטי, שניצב בפני רוב רפובליקני בבית הנבחרים, להתמודד בהצלחה עם אחת הסוגיות הכי רגישות מבחינה פוליטית - פיקוח על כלי הנשק בארה"ב? בכל מקרה, בעקבות הטבח בניוטאון שביצע אדם לנזה בן ה-20 תוך שימוש בכמה כלי נשק, בארה"ב גובר הלחץ הציבורי על הנשיא ועל הקונגרס לפעול להוצאה מהחוק של כלי נשק חצי אוטומטיים שמוגדרים כנשק תקיפה.

 

אחרי הטבח: לחץ ציבורי על הנשיא

יותר מ-145 אלף אמריקנים חתמו על עצומה באתר הבית הלבן שדורשת מהנשיא אובמה לפעול מיד לפיקוח על רכישת נשק ולהביא בפני הקונגרס הצעת חוק בעניין. העצומה נוצרה ביום שישי לאחר הטבח בבית הספר בקונטיקט.

כמה חברי קונגרס, ובראשם הסנאטורית דיאן פיינשטיין, הודיעו על כוונתם להציג חקיקה מגבילה למכירת נשק. אולם, ראש העיר ניו יורק מייקל בלומברג טען כי אובמה הוא זה שצריך להוביל את הנושא החשוב בפני הציבור האמריקני.

 

בחינת הכהונה הראשונה של אובמה מלמדת על הצהרות ריקות בנושא פיקוח על כלי נשק ולפני הבחירות האחרונות לנשיאות הוא נמנע מלהתייחס לנושא משום שלא רצה להתמודד עם הלובי החזק ביותר בארה"ב, "ארגון הרובאים הלאומי" (NRA), שאף פוליטיקאי לא רוצה להרגיז אותו. 

 

26 נרצחו בבית הספר, בהם 20 ילדים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
26 נרצחו בבית הספר, בהם 20 ילדים(צילום: רויטרס)

 

ה-NRA מסייע למועמדים לקונגרס שתומכים בתיקון השני לחוקה, המגן על זכותם של אזרחי ארה"ב לשאת נשק. מנגד, הוא יעשה הכול כדי "לחסל" מועמד שתומך בחקיקה להגבלת נשק. רבים מאמינים שאל גור הפסיד במרוץ לנשיאות בשנת 2000 לג'ורג' בוש הבן, בין השאר בגלל תמיכתו בחקיקה המגבילה שימוש בנשק. ב-2008 הקציב ה-NRA לא פחות מ-40 מיליון דולר כדי לגרום לתבוסתו של אובמה בבחירות, אך כשל במשימתו.

 

לובי הנשק שמפחיד את הפוליטיקאים

אפילו בנאומו אתמול לא הזכיר אובמה את סוגיית הפיקוח על נשק וגם לא את ה-NRA. במקום זאת, הוא דיבר בעקיפין על הנושא כשאמר כי בשבועות הקרובים ישתמש בכל כוחו כדי למנוע טרגדיות דומות כמו זו שאירעה בקונטיקט. "כי איזו ברירה יש לנו? האם הפוליטיקה קשה מדי? האם אנחנו מוכנים לומר שאלימות כזו כלפי ילדינו, שנה אחרי שנה, היא מחיר שנשלם למען החופש שלנו?"

 

התיקון השני לחוקה נחקק בשנת 1791. אמריקה הייתה אז כפרית בעיקרה, ואנשים שחיו בחוות מבודדות נזקקו לנשק לצורכי הגנה עצמית. אבל מאז שנות ה-50 וה-60 של המאה העשרים, עם הנדידה הגדולה לערים, הפך התיקון לחוקה המתיר נשיאת נשק מקור לדאגה עבור תושבים רבים בערים, ויותר ויותר כלי נשק עשו את דרכם לעבריינים.

 

מבקריו של אובמה, בעיקר משמאל, טוענים כי למרות המילים רבות העוצמה שנשא הנשיא בעקבות הטבח בקונטיקט, הוא נכשל עד היום בהתמודדות עם נושא בקרת הנשק ונכנע למעשה לחוקים שחוקקו המדינות השונות, בהם חוקים מקומיים שהפכו רכישת נשק ונשיאתו למשימות קלות למדי.

 

ציון "נכשל" לנשיא

התקשורת האמריקנית אינה מורידה מסדר היום שלה את נושא הפיקוח על נשק מאז הטבח בבית הספר סנדי הוק בניוטאון. את המאבק הציבורי בנושא מובילים כמה ארגונים, בהם Brady Campaign שפועל נגד אלימות כלי נשק. הארגון נקרא על שמו של ג'יימס בריידי, דובר הבית הלבן שנפצע במהלך ניסיון ההתנקשות הכושל בחייו של הנשיא לשעבר רונלד רייגן בוושינגטון. ראשי הארגון מעניקים לאובמה ציון "נכשל" בהתמודדות מול לובי הנשק ומאשימים אותו בהשתקת חברי הקבינט שלו שביקשו להעלות את הנושא על הפרק.

 

במהלך מערכת הבחירות לנשיאות ב-2008, הבטיח אובמה לחדש את האיסור על נשק תקיפה ונשק עם מחסניות גדולות, שתוקפו פג בתקופת הנשיא ג'ורג' בוש הבן. הוא מואשם כי מאז שנכנס לבית הלבן, הוא חתם על חוקים שמאפשרים לאזרחים לשאת נשק בפארקים לאומיים ולא השתמש בכוחו כדי למנוע ייבוא של כלי נשק חצי אוטומטיים. אובמה גם מואשם שלא אכף תקנות קיימות שנוגעות לפיקוח נשק, כולל בדיקות רקע על עבריינים ואנשים עם היסטוריה של מחלות נפש.

 

נחנק מבכי. אובמה מגיב לטבח בבית הספר (צילום: MCT) (צילום: MCT)
נחנק מבכי. אובמה מגיב לטבח בבית הספר(צילום: MCT)

אבל בקהילה היהודית בניוטאון. הלווייתו של נח פוזנר בן ה-6 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבל בקהילה היהודית בניוטאון. הלווייתו של נח פוזנר בן ה-6(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

לחצו להגדלההגנה ברוב תושייה על תלמידיה הרכים. המורה ויקטוריה סוטו שנרצחה  ()
הגנה ברוב תושייה על תלמידיה הרכים. המורה ויקטוריה סוטו שנרצחה

ג'יליאן סוטו גילתה על מות אחותה מחוץ לבית הספר "סנדי הוק" (צילום: AP) (צילום: AP)
ג'יליאן סוטו גילתה על מות אחותה מחוץ לבית הספר "סנדי הוק"(צילום: AP)

 

העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח כי משרד המשפטים הציג הצעה להדק את בדיקות הרקע של מבקשי רישיון נשק, בעקבות הירי על חברת הקונגרס גיפורדס, אבל הנושא לא הועלה בקונגרס מחשש שזה יפגע בקמפיין הבחירות האחרון של אובמה.

 

סקרי דעת קהל בשנים האחרונות לא תמכו במאבק נגד תעשיית הנשק. סקר שערך מכון "פיו" בשנה שעברה מצא כי 49 אחוזים מהאמריקנים חושבים שחשוב יותר להגן על זכותם של האמריקנים לשאת נשק. 46 אחוזים חשבו כי חשוב יותר להדק את הפיקוח על הנשק.

 

מומחים ופרשנים בארה"ב מקווים שהטבח בבית הספר בקונטיקט יהווה קו פרשת המים שישנה את עמדת הציבור ואת הפעילות של הפוליטיקאים בגבעת הקפיטול בוושינגטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצהרות ריקות מתוכן. אובמה
צילום: MCT
ניצח ב-2000 בזכות סיוע של לובי הנשק? בוש הבן
צילום: רויטרס
צילום: CNN
קו פרשת המים? רוצח ההמונים אדם לנזה
צילום: CNN
הייתה אספנית של כלי נשק. ננסי לנזה
רפרודוקציה: רויטרס
צילום: AP
אחותו התאומה ניצלה, הוא לא. נח פוזנר
צילום: AP
צילום: AP
נורתה מטווח קרוב. אמילי פרקר
צילום: AP
מומלצים