שתף קטע נבחר

צפו: משותקת מניעה זרוע רובוטית בכוח המחשבה

מהשתלים המחוברים למוחה ועד הזרוע הרובוטית, הצליחה ג'ן שיורמן בת ה-53 להניע יד ביונית בכוח המחשבה. בתוך זמן קצר למדה לאכול ולאחוז בחפצים. הפיתוח בינתיים - רק במעבדה

פריצת דרך נוספת ברובוטיקה למען הנכים: ג'ן שיורמן, הסובלת ממחלה ניוונית, לוקה בשיתוק בכל חלקי גופה. לאחרונה השתילו חוקרים במוחה חיישנים, ובכוח המחשבה היא הצליחה להניע יד רובוטית במעבדה, לאחוז בחפצים ואף לאכול לבד.

 

זה 13 שנים שמחלת הניוון הספינוצרבלרי שבה לוקה שיורמן מרתקת אותה לכיסא הגלגלים. כשהיא משותקת מהצוואר ומטה, היא אינה מסוגלת כמובן להזיז איבר בגופה, פרט להבעות פנים ודיבור.

 

 

איברים ביוניים - רפואת העתיד?

צפו: יד ביונית חדשה - מקלידה ושורכת שרוכים

 

בניסוי חדשני שנערך באוניברסיטת פיטסבורג השתילו במוחה החוקרים שני חיישנים בגודל 4X4 מ"מ, בחלק המוטורי של קליפת המוח. בתום 14 שבועות של הכשרה הצליחה שיורמן  להניע זרוע רובוטית בכוח המחשבה.

 

 

וכך זה פועל: קליפת המוח המוטורית, הפוקדת על תנועת השרירים, שולחת אותות חשמליים אל החיישנים המושתלים במוח. אלה משדרים לזרוע הרובוטית, הבנויה בצורת מפרקים בדומה לזרוע האנושית, פקודה לנוע. כך יכול המשתמש לבצע מגוון רחב מאוד של פעילויות באמצעות הזרוע הרובוטית.

 

על פי הדו"ח שנכתב על אודותיה בכתב העת הרפואי Lancet, הצליחה שיורמן להפגין קואורדינציה במהירות הדומה לאדם בעל זרוע בריאה.

 

יד ביונית אינה דבר חדש, אף שהפיתוח טרם משווקת לקהל הרחב. לפני כשבע שנים הושתלה בגופה של קלאודיה מיטשל יד ביונית, המופעלת אף היא בכוח המחשבה. היד חוברה לשיירי סיבי עצב בחזה, שהובילו לזרועה הקודמת. מיטשל הצליחה להניע את היד ולבצע פעולות יומיומיות רגילות.

 

מדובר כאמור בזרוע אלקטרונית הדומה לזרוע אדם לא רק בזכות התנועות המגוונות שביכולתה לבצע, אלא בזכות דרך הפעלתה: היא מחוברת לעצבים ולשרירים בריאים שנותרו בגופו של קטוע הגפיים.

 

הרופאים נוטלים עצבים שעברו בזרוע, ומעבירים אותם בניתוח אל שרירי החזה. סיבי שריר אלה ממשיכים לגדול לתוך השרירים, כך שכשהמטופל חושב על סגירת היד, חלק משרירי החזה מתכווצים, האלקטרודות של היד הביונית מזהות את הפעילות בשריר החזה ושולחות פקודה למחשב זעיר שבזרוע הביונית – לקמוץ את כף היד.

 

כך מסוגלת היד לנוע לכל כיוון ולבצע תנועות פתיחה וסגירה של כף היד.

 

הגרסה החדשה שהושתלה בגופה של מיטשל, משופרת בהרבה. מיטשל בת ה-26 יכולה עתה לקפל כביסה, לקלף ולאכול בננה, וגם להתרחץ. "לא האמנתי שאוכל לחזור לחיים רגילים", אמרה מיטשל. "עם הזרוע החדשה הצלחתי להיות פעילה יותר משיכולתי לשער".

 

לדברי המפתחים, הזרוע הרובוטית תתאים להשתלה במאות חיילים אמריקאים קטועי ידיים. בשלב הבא הם מקווים למצוא דרך שבה יובילו סיבי העצב תחושות של חום, קור, לחץ וכאב מהיד הביונית אל מוחו של המשתמש. 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האכילה את עצמה שוקולד. ג'ן שיורמן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים