שתף קטע נבחר

פינוי-בינוי בת"א: 385 דירות חדשות ביד אליהו

ועדת השרים לענייני חברה וכלכלה אישרה עוד פרויקט ענק ברחוב לה גווארדיה בתל-אביב שעובר התחדשות עירונית. במסגרת הפרויקט יוקמו 385 דירות חדשות לצד 464 הדירות הקיימות, ייבנו בניינים חדשים בבנייה רוויה וכן ישודרגו המבנים הקיימים. באפריל אושר פרויקט ל-300 דירות חדשות נוספות

שכונת יד אליהו בתל-אביב ממשיכה להשתדרג: 8 חודשים לאחר שאישרה פרויקט פינוי-בינוי ברחוב לה גווארדיה בדרום-מזרח העיר, אישרה היום (ג') ועדת השרים לענייני חברה וכלכלה פרויקט ענק נוסף במתחם שעובר התחדשות עירונית. הקבינט החברתי-כלכלי אישר פרויקט פינוי-בינוי שיוביל להקמת 385 דירות נוספות במתחם ועוד 4,700 מ"ר למסחר.

 

עוד על פינוי-בינוי בתל-אביב בערוץ הנדל"ן :

 

על פי תוכנית ההתחדשות העירונית, יתווספו הדירות החדשות ל-464 יחידות הדיור הקיימות כיום במתחם. מדובר במבנים בני 3 קומות, שעליהם תיבנה קומה נוספת אשר תוסיף 110 יחידות דיור חדשות. כמו כן, הדירות הקיימות יורחבו וישודרגו - וכל אחת מהן תורחב בשטח של כ-30 מ"ר (הכוללים גם ממ"ד).

 

לצד עיבוי המבנים הקיימים, ייבנו בניינים חדשים בני 6 קומות עם חזית לרחוב לה גווארדיה, שיוסיפו 275 יחידות דיור חדשות ו-4,700 מ"ר מסחר. בסך הכל יהיו במתחם לאחר תוספת הבנייה כ-850 דירות. שטח המתחם המוכרז עומד על 55.5 דונם ולדברי טל גולדשטיין, מנכ"ל החברה להתחדשות עירונית לישראל, הוא מתפרש על פני רחוב לה גווארדיה 64, 66 ו-68. במשרד השיכון מציינים כי המתחם המיועד גובל ברחובות וינגייט ואיילון מצפון, רחובות יגור ו-1115 ממזרח, בית אורן ומרגולין מדרום ויגאל אלון ממערב.

 

נזכיר כי באפריל השנה הוכרז מתחם פינוי-בינוי נוסף בקרבת מקום ברחוב לה גווארדיה, במסגרתו יוקמו 300 דירות חדשות ב-3 מגדלי מגורים, וכן מגדל משרדים. שני המתחמים הללו מהווים חלק מתוכנית האב להתחדשות עירונית, אשר מקדמת עיריית תל-אביב בשכונת יד אליהו.

 

שכונת יד אליהו. משתדרגת ()
שכונת יד אליהו. משתדרגת

 

תמרוץ תהליכים של התחדשות עירונית

המתחמים אושרו במסלול מיסוי שפועל מתוקף חוק מיסוי מקרקעין. מטרתו לתמרץ תהליכים של התחדשות עירונית המתבצעים בכוחות השוק הפרטי בלבד. במסגרת מסלול זה, יזמים או בעלי הנכסים פונים לוועדה להתחדשות עירונית (יחד עם נציגי רשות המסים ומע"מ), ומבקשים את המלצתה לממשלה לעניין הכרזה על מתחם כמתחם פינוי-בינוי או עיבוי, במסלול מיסוי לתקופה של 6 שנים.

 

הכרזת הממשלה מקנה (במהלך תקפותה) הטבות הנוגעות לעסקאות המבוצעות על ידי הדיירים המפוּנים במס שבח, במס רכישה ובמע"מ על שירותי הבנייה, וכן היא מאפשרת את דחיית המועד הקובע את חבות המס. במסגרת מסלול זה יש אפשרות לקבלת פטור מהיטל השבחה למגורים, וזאת בכפוף להחלטת מועצת הרשות המקומית ולתנאים המפורטים במסמך הכללים.

 

בהקשר זה נזכיר כי היום קבעה ועדת הכספים כי תוקף חוקי הנדל"ן שעמד לפוג ב-31 בדצמבר 2012, יוארך אוטומטית עד ל-5 במאי 2013. מדובר בהוראת השעה לפי חוק מיסוי מקרקעין להגברת היצע הדיור, לפיה יינתן פטור ממס שבח למי שמוכר דירה שנייה ושלישית שבבעלותו, המשמשת למגורים או למשרדים, עד שווי של 2.2 מיליון שקל לדירה - גם אם ברשותם פחות מ-4 שנים; פטור מהעלאת מס רכישה על דירה שנייה ושלישית; וכן הפחתת מס הרכישה לרוכשי דירה ראשונה.

 

אטיאס: המטרה - הורדת מחירי הדירות

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, אמר היום בעקבות אישור התוכנית כי "פינוי-בינוי הוא פעולה חברתית, הנוגעת בשכבות החלשות בשכונות הוותיקות, שעבורן הפרויקט הוא סיכוי והזדמנות לשינוי ושדרוג איכות חייהם. השינוי מאפשר לאוכלוסייה זו להתחיל חיים חדשים עם רווחה כלכלית וסביבתית בדיור הולם - ללא כל עלות נוספת מצדה".

 

לדבריו, "מדובר במעבר ממבנים מתקופת שנותיה הראשונות של המדינה לבנייה מודרנית למגורים. ההתחדשות העירונית היא כלי משלים שתופס לאחרונה תאוצה להגדלת מלאי הדירות, לצד המשך תנופת השיווקים בכל רחבי הארץ - לרבות באזורי הביקוש לשם המשך הורדת מחיר הדירות".

 

עוד הוסיף אטיאס כי "השינוי כבר בשטח. לאחר שנים בהם פרויקטי פינוי-בינוי פשוט לא יצאו לדרך, מאז התיקון שהעברנו בחוק ובו הורדנו את שיעור ההסכמה הנדרשת לפרויקט פינוי-בינוי ל-66% בלבד מהדיירים בבניין ו-80% במקבץ של בניינים, מורגש שינוי משמעותי. צעדים אלה הביאו ליציאתם לדרך של 17 פרויקטים הנמצאים בהליכי ביצוע או לקראת ביצוע, לאחר ששני מתחמים כבר הושלמו ואוכלסו".

 

בשנים האחרונות נקט משרד הבינוי והשיכון בשורה של צעדים בתחום פינוי-בינוי, כאשר שיאם לפני כחודשיים - אז מועצת מקרקעי ישראל אישרה תוכנית שמטרתה להוציא לפועל פרויקטים של פינוי-בינוי. מדובר בפרויקטים שנחשבו עד היום כבלתי כלכליים, ובאמצעות הוצאתם לפועל ניתן יהיה להגדיל באלפי יחידות דיור את היצע הדירות באזורי הביקוש במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
שכונת יד אליהו בתל-אביב. עוברת התחדשות עירונית
צילום: שאול גולן
מומלצים