שתף קטע נבחר

"היית מפקד, מורה וחבר". גנץ נפרד מליפקין שחק

"הערכים והיושרה שלך האירו כל פינה חשוכה עבורי. היית לי משענת ייעוץ איתנה. את הדברים שאמרת לי השבוע אשא כצוואה. אתה נשארת איתי". הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, בני גנץ, סופד לרמטכ"ל ה-15, אמנון ליפקין שחק, שהלך לעולמו בגיל 68

על מסלול נחיתה מאולתר באדיס אבבה, לפני יותר מ-20 שנה, כשההיסטוריה מתרחשת אל מול עינינו ב"מבצע שלמה", שאלתי אותך: "אמנון, אתה בטוח שזה טוב להגשים חלום?"

 

כסגן רמטכ"ל, פיקדת אתה על "מבצע שלמה" בעודי עומד בראש יחידת שלדג שהובילה את משימת האבטחה הקרקעית. בהפוגה הרגעית בין קבוצת עולים אחת לבאה אחריה, חלקתי איתך את חששותיי - כמו גם את תקוותיי - אל מול המבצע המורכב שניהלנו כתף אל כתף. מאז דאגתי למצות את הרגעים לצדך, בכל הזדמנות שהייתה לי. היית לי מפקד, שימשת עבורי מורה, ואני מרשה לעצמי לומר שראיתי בך גם חבר.

 

פרידה מרב-אלוף

אמנון ליפקין-שחק הלך לעולמו בגיל 68

מעל לכל - אדם / רון בן ישי נפרד

"תחת אש, דיבר כמו בלב תל-אביב"

"מנהיגות ואומץ לב". שני עיטורי העוז

 

כחייל צעיר קיבלת אותי לחטיבת הצנחנים, והעמדת גג אדום מעל המקום שהיה לי לבית עד אשר מינית אותי לפקד על החטיבה. חלפו שנים, והנה אני פוגש את המקומות שבהם עמדת אתה כרמטכ"ל.

 

הרמטכ"ל שחק והמח"ט גנץ. "קיבלת אותי לצנחנים" (צילום: באדיבות דובר צה"ל) (צילום: באדיבות דובר צה
הרמטכ"ל שחק והמח"ט גנץ. "קיבלת אותי לצנחנים"(צילום: באדיבות דובר צה"ל)

 

טביעת אצבעך נוכחת בכל אבן דרך שעליה למדתי או צעדתי בעצמי במשך יותר מ-30 שנות שירות. הערכים שהנחו את הדרך שבה הנהגת את צה"ל, ובראשם יושרתך הבסיסית, מאירים עבורי כל פינה חשוכה של התלבטות, של תהייה, מטשטשים, ולו לרגע, את תחושת הבדידות המאפיינת את האחריות המגיעה עם תפקיד הרמטכ"ל.

 

בשנתיים האחרונות היית עבורי משענת ייעוץ איתנה. כותל שמולו יכולתי לשטוח את אשר על לבי בדיסקרטיות, מתוך ידיעה כי אתה מבין את דבריי, וחש את תחושותיי. ידעת להציג את תמונת המצב כפי שהיא - מבלי לייפות אותה, במתן עצה נכונה, מנקודת מבטו של מנהיג המצויד גם בציניות בריאה ובשפיות מפכחת.

 

במפגשים הרבים שלנו הענקת לי את מלוא הווייתך. דמותך, דמות גיבור אמיץ לב, שידרה בפשטות את תבונתך, את סוד כוחך הנובע כולו ממי שאתה, בלי הצורך להיתלות בסממני יוקרה או הוקרה. היית בעיניי שקול באופן בלתי רגיל ובעל כושר הבחנה נדיר בין עיקר לטפל הנדרש כל כך בעמדות הפיקוד שבהן כיהנת. אישיותך מלאת הקסם ניבטה מכל פניך - המקצועיים, הפיקודיים ויותר מכול בלטה באיש שהיית.

 

 (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
(צילום: טל שחר)

 

צפיתי בהתמודדותך האצילית עם המחלה ובהבנתך את פני הדברים. "ניצחתי את הסטטיסטיקה", כך אמרת. לחמת במחלה עשר שנים שלמות שבהן הענקת לנו מתבונתך, ליווית את משפחתך ברגעי קושי ושמחה כשאתה מודע כל העת למצבך, מכיר תודה על הזמן ונאבק לשמרו, נוצר את החיבוק המשפחתי, מחבק את הילדים ואת טלי שנפשה קשורה בנפשך, שסעדה אותך עד נשימתך האחרונה לאורך מסע חיים של שותפות מוחלטת.

 

בפגישתנו האחרונה השבוע, אמרת לי באותה חדות אופיינית דברים שאשא איתי כצוואה. גם משיחה זו, כמו מכל אחת משיחותינו לאורך השנים, יצאתי מחדרך אחר משנכנסתי, רואה רחוק ובהיר יותר - ומיהרתי להעלות על הכתב את הדברים שהיו צלולים, נובעים ממקור חכמה נקי, ישר, אמיץ וייחודי.

 

נאחזתי בזמן שהענקת לי לצדך עד שאמרת "בני, אתה צריך ללכת". הבנתי את משמעות המילים. נשקתי למצחך, לחצתי את ידך. "דרך צלחה", אמרתי, יצאתי ואתה נשארת איתי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל ה-15, אמנון ליפקין שחר
צילום: משרד הביטחון, ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון
הרמטכ"ל ה-20, בני גנץ
צילום: שאול גולן
מומלצים